Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 11.4.2015
7/24 şehirde yaşam
FESTİVAL

MELTEM FIRATLI
Sokak kültürü Küçükçiftlik Park'a taşınıyor
Festival mevsimi yaklaşırken yavaş yavaş ısınma turlarına başlayalım, ne dersiniz? Mesela bugün Küçükçiftlik Park'ta buluşalım derim. Çünkü sokak kültürünü kulüplere, etkinlik alanlarına taşıyan ve bu yıl beşincisi düzenlenen İstanbul Blue Night başlıyor. Festival birbirinden renkli isimleri ağırlayacak sahnesinde. Alternatif müzik grubu Rudimental, Grammy ödüllü Fat- Boy Slim, Orkun Bozdemir, Bora Uzer... Eğlence gün boyu devam edecek. Alandaki 10 metrelik duvar ise ünlü graffiti sanatçılarımızın dokunuşlarıyla renklenecek, güzelleşecek. Elbet bu festivalin ilk etkinliği. Devamı da var. 16 Nisan Perşembe günü garajistanbul'da Koray Candemir'in konser vereceği Lemanyak'tan Yaza Merhaba partisi olacak. Cuma günü de yine aynı mekanda iki DJ, Paul Van Dyk ile Robin Schulz Dj setinin başına geçecek.

DVD

OLKAN ÖZYURT

Davullar kimler için çalıyor?
Geçen yılın sürpriz filmlerinden biriydi Whiplash, seveni de çoktu sevmeyeni de... Beş dalda Oscar adayı oldu. En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Oyuncu (J.K. Simmons) ve En İyi Ses Miksajı dalında da heykelciği kaptı. ABD'de bir konservatuvarda hırslı bir öğrenciyle mükemmeliyetçi, otoriter ve takıntılı bir öğretmenin iktidar ilişkisini anlatan filmle birlikte onun üzerine yapılan tartışmalar da ilgi çekiciydi. Filmin kurgusu, oyunculukları ve yönetmenliği iyi olsa da söylem konusunda kafasının karışık olduğunu söyleyelim. Zaten Whiplash'in yumuşak karnı da burası. Tartışmalar da bu noktada yoğunlaşıyor. Lakin öte yandan Fletcher'ın o el hareketinin de şimdiden fenomenleştiğini belirtelim. (Whiplash Yön: Damien Chazelle, ABD, 2014)

KİTAP

OLKAN ÖZYURT
Edebiyatçılar Çanakkale'den geçer not aldı mı?
Yıl 1915... Haziran ayında Sirkeci Garı'nda bir grup gazeteci, yazar, ressam, şair buluşur ve Çanakkale'ye doğru yola çıkar. Aralarında Ömer Seyfettin, İbrahim Çallı, Mehmet Emin Yurdakul, Hamdullah Suphi gibi isimlerin bulunduğu bu grup bizzat askerler tarafından Çanakkale'ye gitmek için davet edilmiştir. Amaç cepheyi onlara gezdirmek ve gördüklerini, duygularını yaratacakları eserlere aktarmalarını sağlamak. Tevfik Fikret, Halit Ziya, Abdülhak Hamit gibi isimlerin davet edildiği halde katılmadığı bu gezinin izini sürüyor Beşir Ayvazoğlu Edebiyatın Çanakkale'yle İmtihanı kitabında. Kapı Yayınları'ndan çıkan kitapta gezide yaşananlar ve cepheye gidenlerin yarattığı eserler anlatılıyor.

TİYATRO?

CEREN ARSEVEN
Bozuk düzenin kara komedisi
Engin Hepileri'nin kurduğu, tiyatro. iN'in ilk projesi Katil Joe ikinci sezonunda sergilenmeye devam ediyor. Oyun, Amerikalı yazar Tracy Letts tarafından 1993'te yazılmış bir kara komedi. Aşkın ve sevginin bambaşka boyutlarda yaşandığı, ev, ahlak kavramlarının tartışıldığı Katil Joe, Letts'in ilk oyunu. Popüler kültüre sert bir eleştiri yönelten oyunda paranın, televizyonun ve uyuşturucunun etkisinde paralize olmuş insanların, traji-komik çırpınışları anlatılıyor. Yönetmen Mehmet Birkiye. Sahnede Engin Hepileri, Pelin Abay, Defne Halman, Mehmet Birkiye ve Taner Ölmez var. Engin Hepileri olağan şablonlara uymayan azılı katil rolünde şaşırtıcı bir kibarlık, tutarlılık ve romantizm sergiliyor. Oyunu adeta özetleyen cümle ise hep birlikte yenen 'son akşam yemeğinde' söyleniyor. Katil Joe yemeğe eşlik etmesi için radyoyu açmak isteyince babanın sesi yükseliyor. "O bozuk!" Tıpkı karşılıklı olarak birbirlerinin kuyusunu kazmaya çalışan fertleri barındıran aile gibi... Tüm hayatları gibi... Düzenleri gibi... Bozuk... Oyunda 15 yaş sınırı olduğunu da hatırlatalım. Katil Joe 13 Nisan Pazartesi saat 20.30'da Kadıköy Bahariye Caddesi'ndeki Moda Sahnesi'nde. Öğrenci 25 TL, tam 35 TL.

MEKAN

NECLA BAYRAKTAR
Kahrolsun fazla kilolar!
Tatlı bahar günleri kapıda, sıcacık yaz günlerinin hayali çoktan sardı etrafı. Fakat kalın giysilerin altına gizlenen kilolardan kurtulmak elzem, beslenmek de öyle... Hem güzel şeyler yiyip hem de kilo almamak hatta kaybetmek mümkün mü, bilmiyorum. Bilenler "Olur" diyor. Böyle diyenlere inanmak istiyor ve tez zamanda denemek üzere listeme aldığım iki mekanı paylaşmak istiyorum. Biri artık iyiden iyiye hayatımıza yerleşmiş olan Kitchenette. Mekanın 'fit for you' diye tarif ettiği yeni menüsü insanın hayallerini harekete geçiriyor. Benim rüyamın başrolünde 'beş tahıllı vejeteryan ravioli' ve 'buharda somon' var. Listeye aldığım ikinci mekanın menüsünde her ne kadar 'fit krep'lere yer verilmişse de açıkçası genel olarak gözüme kalorili göründü birçoğu. Ama yapacak bir şey yok ziyaret edilecekler listesine girdi bir kere, Bağdat Caddesi'nde hizmet veren The Crepe Escape'e yolumu düşüreceğim, başka çare yok! Ve özellikle baharatlı kıymadan oluşan, taco tadında olduğu iddia edilen çedar peynirli The Crepe Escape Original ve füme dil eti, taze kaşarlı Marie Antoinette'i test edeceğim. İsterseniz tatlı krep çeşitleri de var. Yaşasın bahar, kahrolsun fazla kilolar!

MÜZAYEDE

Yıldırım Mayruk'un koleksiyonunda yok yok
Modacı Yıldırım Mayruk'un iyi bir koleksiyoner olduğunu bilenler bilir. Bugün o koleksiyonunun bir kısmı Yıldırım Mayruk Anılar Müzayedesi adıyla Pera Mezat Müzayedecilik tarafından satışa çıkıyor. Dedeman Otel İstanbul'da yapılacak müzayede saat 14.30'da başlayacak. Müzayedede sofra takımları, mobilyalar, halılar olduğu gibi tablolar da var. En iddialıları ise ressam Fausto Zonaro'nun Rufai Dervişleri eseri. Resim 140 bin TL'den satışa çıkacak. Ayrıca Fenerbahçe'nin 100. Yılı için oluşturulan bir koleksiyondan parçalar da satışa çıkacaklar arasında.

YAŞAM

Klasikler yarışına hazır olun!
Klasik otomobil tutkunlarına müjde. Yaklaşık 100 klasik otomobilin katılmıyla bir şölene dönüşecek Mercedes- Benz Bahar Rallisi 18 Nisan Cumartesi günü saat 11.00'de, Viaport-Crowne Plaza Kurtköy önünden start alacak ve Acarkent Coliseum'da son bulacak. İkinci gün ise ralli Kadıköy'de başlayacak ve İstanbul Anadolu Yakası sahil yolu üzerinden Viaport-Crowne Plaza Kurtköy'de bitecek. Ralliye Klasik Otomobil Kulübü üyeleri kendi araçlarıyla katılacak. Otomobil meraklılarının heyecanlandırması muhtemel rallinin yolu ikinci gün öğlen saatlerinde Bağdat Caddesi'nden geçecek.

BUNLAR DA VAR

MFÖ'den bahar kokan şarkılar
İlkbaharın ortasına geldik ama havalar hâlâ ısınmadı. Neyse ki Bostancı Gösteri Merkezi var. Yağmura çamura aldırmadan gidip içimizi ısıtan konserler izleme fırsatı buluyoruz. 17 Nisan Cuma günü bu kez MFÖ'yü izleyeceğiz aynı sahnede. Sarı Laleler, Ele Güne Karşı, Güllerin İçinden ve dahası... Saat 21.00'de başlayacak konserin bilet fiyatları 45 ila 133 TL arasında değişiyor.

Çelo ve piyano aynı sahnede
Kuşağının en iyi çellistlerinden biri kabul edilen Daniel Müller Schott, sadece tekniği ile değil, dinleyici ile kurduğu duygusal bağla ünlü bir müzisyen. 32. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında 15 Nisan Çarşamba günü konser verecek. Konserde kendisine ödüllü piyanist Lauma Skride eşlik edecek. MEB Şura Salonu'nda saat 20.00'de başlayacak konserin bilet fiyatları 40, öğrenci 30 TL.

NOT DEFTERİ

1-
Yıldız Tilbe, bugün Ankara Jolly Joker'de sahne alacak. Saat 22.00'de başlayacak konserin biletleri 165 TL ila 56 TL arasında.
2- Özgün yorumuyla en iyi caz vokalistleri arasında yerini alan, üç Grammy ödüllü Dee Dee Bridgewater, bugün İstanbullu cazseverlerle buluşuyor. Volkswagen Arena'daki konser saat 21.00'de başlayacak.
3- PIcaso ve G. Braque tarafından başlatılan kübizmin son temsilcisi ressam Aram Koupetzian'ın Kübik Senfoni adlı sergisi Art Point Gallery'de yarın açılıyor.
4- İş Sanat'ın dinleti serisi Orhan Veli şiirleri ile devam ediyor. Gün Olur, Alır Başımı Giderim / Orhan Veli Kanık Şiirleri 13 Nisan'da saat 20.00'de.
5- Pop /Rock konseri verecek olan Grup Bazen 14 Nisan Salı günü Diyarbakır'da. Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde saat 17.00'de başlayacak konser ücretsiz.
6- Tiyatro Karakutu, yeni oyunları Bukalemun'u 16 Nisan saat 20.30'da sahneleyecek. Nisan ayı boyunca izlenebilecek oyunun biletleri ise tam 45 TL, öğrenci 25 TL.
7- Edward Bond'un Kırmızı, Siyah ve Cahil'i İstanbul'da 16 Nisan saat 20.30'da Bisahne'de seyirciyle buluşuyor. Biletler 45 TL öğrenci 28.50 TL.
8- Eski şehir 'de dünyaca tanınan keman virtüözü Lache Cercel'in konseri, 16 Nisan'da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde saat 19.30'da başlayacak.
9- Ezginin Günlüğü Antalya'ya konuk oluyor. Grup 17 Nisan saat 22.00'de The Roxx Pub'da sahne alacak. Konserin bileti ise 35 TL.

IN-OUT

Michelin yıldızlı şefler OUT, mekanlardan bağımsız hareket edan 'gerilla' şeflerin ortaya çıkardığı lezzetler IN.
Levent'te iş toplantısına ya da otomobil tamirine gitmek OUT, İstanbul'un Brooklyn'i olmaya aday bölgede Kolektif House'daki etkinliklerde sosyalleşmek IN.
Yeni çağın modeli Gigi Hadid IN, eski çağ modelleri Kate Moss, Naomi Campbell OUT.
Sosyal medyada Çeşme Ot Festivali paylaşımları bu hafta OUT Adana Portakal Çiçeği Karnavalı paylaşımları IN.
Oscar filmlerini izlemek OUT, İstanbul Film Festivali'nde film izlemek IN.
Bilinen Yunan restoranları ve mezeleri OUT, Soho House'un terasında açılan Miami'den transfer Mandolin'in ağız sulandıran Türk-Yunan mezeleri ile uzo içmek IN.
Magazinde Murat Yıldırım'ın özel hayat haberleri OUT, Kocam Kadar Konuş'daki hayran bırakan performansı üzerine bir de Meryem Uzerli ile başrolünü paylaşacağı dizinin haberleri IN.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN