7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 25.4.2015
7/24 şehirde yaşam
MÜZİK

MELTEM FIRATLI

Sürprizli konser
Özgün yorumuyla dikkat çeken Mehmet Erdem, ilk kez Bostancı Gösteri Merkezi sahnesine çıkacak. Bugün gerçekleşecek konserde müzisyene arkadaşları Ali Atay, İrem Sak ve Sarp Apak gibi sürpriz isimler de eşlik edecek. Saat 21.00'de başlayacak konserin bilet fiyatları 34 TL ile 67.50 TL arasında değişiyor.

UTE LEMPER'LE TANGO ZAMANI
Ünlü müzikallerdeki performansıyla dünya çapında tanınan Ute Lemper aşk, tutku ve düşler üzerine kurulu gösterisi Last Tango in Berlin- Berlin'de Son Tango ile 28 Nisan'da Cemal Reşit Rey'de olacak. Gösteri saat 20.00'de Brecht ve Kurt Weill şarkılarıyla başlayacak. Paris, Berlin, New York ve Buenos Aires'in gecelerini aynı sahneye taşıyan Lemper, eğlenceli bir repertuvar hazırlamış. Bilet fiyatları 43.50 TL ile 133.50 TL arasında değişiyor.

USTA MÜZİSYENLERLE RANDEVU
İskandinav cazının en büyük isimlerinden, ülkemizde de çok sevilen saksafoncu Jan Garbarek, grubuyla üç yıl aradan sonra İstanbul'da. Yarın 20.00'de Cemal Reşit Rey'de gerçekleşecek konserde müzisyene vurmalı çalgılar ustası, Hintli Trilok Gurtu eşlik edecek. Kuzey Avrupa'nın soğuk mesafeli duruşunun Asya'nın sıcaklığıyla birleşeceği konserin biletleri 43.50 TL ile 133.50 TL arasında değişiyor.

SERGİ

Dada'nın ruhu göz kırpıyor!
1. Dünya Savaşı'nın buhranlı günlerinde bir tepki olarak ortaya çıkan Dadaizm, resim, edebiyat, müzik ve mimari gibi farklı disiplinlerde etkisini gösterdi. Dadaistler savaşın getirdiği umutsuzluğa, dengesizliğe karşın hiçbir şeyin sürekli olmayacağını vurguluyor, insanları şaşırtmak istiyorlardı. Savaşın üzerinden bir asır geçti belki ama dünya savaş illetinden kurtulamadı bir türlü. Kuad Gallery'de, Beral Madra'nın küratörlüğünde açılan Dada Mutfak Bıçağıyla Kes başlıklı sergi akıma bir saygı duruşu niteliğinde olmanın ötesinde o savaş karşıtı ruhtan beslenen ve günümüz dünyasının ve insanının savaşlara olan tepkisini dillendiren bir sergi. 5 Mayıs'a kadar görülebilir.

Bir kuşak bu çizimlerle büyüdü!
Türkiye'de çocuk edebiyatının gelişiminde önemli rol oynayan Can Çocuk, bugüne kadar yerli ve yabancı dört yüzü aşkın kitap yayımladı. Bu kitaplar arasında Beyaz Yele, Şişkolarla Sıskalar, Uçan Sınıf, Pippi Uzunçorap, Pal Sokağı Çocukları, Küçük Kara Balık ve Charlie'nin Çikolata Fabrikası gibi klasikler de vardı. Yayınevi 23 Nisan vesilesiyle Saint-Michel Lisesi'nin Jeanne d'Arc sergi salonunda bu kitaplarda yer alan çizimleri sergiliyor. Bu çizimler aralarında Behiç Ak, Can Göknil, Sedat Girgin, Ferruh Doğan, İsa Çelik, Tan Oral, Uğur Altun'un da bulunduğu 28 sanatçıya ait. Bir kuşağın aşina olduğu çizimlerin yer aldığı sergi 17 Mayıs'a kadar açık olacak.

FESTİVAL

AN ÖZYURT
İstanbul'dan hemen sonra film festivali heyecanı başkente taşınıyor. Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen festival Ankara Film Festivali başladı. Yaşanan sansür tartışmaları nedeniyle festival belgesel kısa ve uzun metraj film yarışmalarını iptal etse de yine de ilgi çekici bir programı var. Dünya Festivalleri, festivalin temasının işlendiği Kristal Sınırlar, Usta İşi, Uzak Köşeler, Yakından Bir Bakış gibi bölümlerde sıkı filmler bulunuyor. Lakin festivalin cazibeli bölümü, 'Tanpınar Olsa Bu Filme Bayılırdı' galiba. Usta edebiyatçı Tanpınar'ın eserlerinde işlediği temaları ve konuları göz önünde bulundurarak akademisyen ve sinema yazarlarının bu bölüm için seçtiği filmler arasında Alain Corneau'nun Dünyanın Bütün Sabahları, Jim Jarmusch'un Dünyada Bir Gece, Luis Bunuel'in, Burjuvazinin Gizli Çekiciliği ve Tristana: Seni Sevmeyeceğim, Kieslowski'nin Aşk Üzerine Kısa Bir Film, Metin Erksan'ın Sevmek Zamanı gibi önemli yapımlar var. Gösterimlerin Büyülü Fener Sineması'nda yapılacağı festival 5 Mayıs' kadar sürecek. Bilgi için: www.filmfestankara.org.tr

DVD

OLKAN ÖZYURT

Dünyayı babalar ve kızları kurtaracak!
ChrIstopher Nolan'ın Batman serisinden sonra çektiği Yıldızlararası vizyona girdiği zaman çok tartışılan, tartışıldıkça da ilgi gören filmlerden biri oldu. Aslında tartışmaların odağında filmin dünyanın geleceği üzerine kurduğu tasavvur, sırtını dayadığı bilimsel tezler ve bunun sinematografik olarak işlenişi vardı. Tarımın yapılamaz hale gelmesi sonrası bir grup bilim insanının yeni gezegenler aramasını anlatan film, zamanın ve mekanın göreceliği, boyutlar arası geçiş, kara delik içinde yolculuk gibi son derece bilimsel hattan yürüse de, Nolan bir babakız ilişkisini hikayenin omurgası yaparak, seyirciyi bilimsel hattın içinde kaybolmaktan kurtarıyordu. Sofistike, bilimsel ve de duygusal anlatımı iyi bir şekilde harmanlayan Yıldızlararası, bizce sinemadaki bilimkurgu filmleri arasında ilk sıralardaki yerini çoktan aldı. 169 dakikalık bir film var karşınızda ama hissedilebilir süresi emin olun daha kısa. Bir kere daha izlemeyi kesinlikle hak ediyor! (Yıldızlararası/Interstellar, Yön: Christopher Nolan, ABD, 2014)

IN-OUT
Ünlülerin doğum yaptıktan sonra bebeğini gizlemesi OUT, kucağına aldığın anda bir instagram fotoğrafı patlatmak IN. Bakınız Özgü Namal!
Sushi OUT, Londra sokaklarında trend listelerini zorlayan Brezilya usulü sushi yani Temaki IN.
Türkiye'deki festival, gala ve davetlere katılmak OUT, onun yerine Coachella müzik festivaline gidip Londra'da film galalarına katılmak IN.
Pahalı, klasik marka saatler almak OUT, Apple Watch almak IN. Bakınız Beyonce'un koluna!
Whatsapp da konuştuklarınızın kayıt altında tutuluyor o yüzden OUT, onun yerine birkaç saniyede kendiliğinden yazılan metni fotoğrafı ve videoyu silen 'secret chat' uygulamalı Telegram aplikasyonu IN.

NOT DEFTERİ
1-
İranlı tenor Ramin Farhangniya ve Iğdır asıllı dünyaca ünlü piyanist Armen Aharonian, Sınır-Sız şarkılarla bugün saat 21.00'de Zorlu Center PSM Drama Sahnesi'nde. Sekiz dilde şarkıların seslendirileceği konserin bilet fiyatları ise 224 TL ila 56 TL arasında.
2- 1001 Sanat'ın Çağrılmadan Gelen oyunu yarın saat 17.00'de İstanbullu tiyatroseverlerle buluşuyor. Biletler tam 28.00 TL, öğrenci 18.00 TL.
3- NIcolas Billon'un eseri Beyaz Fil 27 Nisan'da Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nda saat 20.20'de sahnelenecek. Biletler tam 45 TL, öğrenci 35 TL.
4- Tiyatro Terminal'in, Edip Cansever'in aynı adlı şiirinden oyunlaştırdığı Ben Ruhi Bey Nasılım? adlı oyunu 29 Nisan'da saat 20.30'da İzmir AKM Tiyatro Salonu'nda izleyebilirsiniz. Biletler tam 23 TL, öğrenci 18 TL.
5- İki Usta Bir Yöre etkinlikleri çerçevesinde Sivas'ın yetiştirmiş olduğu iki önemli isim Aşık Veysel ve Muzaffer Sarısözen CRR Konser Salonu'nda 29 Nisan'da anılacak. Saat 20.00'de başlayacak etkinliğin biletleri 53.50 TL ila 13.50 TL arasında değişiyor.
6- 30 ülkede büyük performanslara imza atan Circa grubu modern dansı, klasik müziği, akrobasiyi, sirk görselliğiyle Ankaralıların karşısında olacak. İlk kez Türkiye'ye gelen Circa'ya sahnede Fransa'nın klasik müzik dörtlüsü Debussy Quartet eşlik edecek. 29 Nisan saat 20.00'de MEB Şura Salonu'ndaki etkinliğin biletleri tam 40 TL, öğrenci 30 TL.
7- Antalya Devlet Senfoni Orkestrası tenor Murat Karahan, soprano Nurdan Küçükekmekçi ve bariton Arda Aktar'ın katılımıyla 30 Nisan saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu'nda sahne alacak. Konserin biletleri tam 12.50 TL, indirimli 7.50 TL.
8- Entropi Sahne'nin ilk oyunu olan Oyun: Parti 30 Nisan saat 20.30'da Ankara Tatbikat Sahnesi'nde Ankaralı tiyatroseverlerle buluşuyor. Ankara'daki oyunda sevilen grup Babazula da ekibe eşlik edecek. Oyunun biletleri ise tam 45 TL, öğrenci 30 TL.
9- Dünyanın en ünlü kum heykeltraşları 8. Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali için bir araya geliyor. Alternatif sanatlar kapsamında yer alan kum heykel sanatı hiçbir şeyin kalıcı olmadığı ve her şeyin bir gün yok olacağı felsefesini taşıyor. Etkinlik 1 Mayıs saat 23.00'de Antalya'da. Aile Bileti 30.00 TL, tam 12 TL, 7-18 yaş 8 TL, 3-6 yaş 6 TL.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN