İç mimarlık kolay değil

Giriş Tarihi: 2.5.2015
İç mimarlık kolay değil

Evinizi tasarlayacak kişinin işi yalnızca mobilya seçmekle bitmiyor. Dekore edecek kişi malzeme bilgisine, vizyona ve çok iyi bir göze sahip olmalı

Eskiden insanın kendi evini bizzat dekore edebilmesinin çok önemli olduğunu düşünürdüm. "Başka biri tarafından seçilmiş eşyalar ve aksesuvarlarla nasıl bir hayat yaşayabilir ki insan?" der ve hayret ederdim ama insanın gerçekten bu konuda özel bir yeteneği yoksa, aksesuvar seçiminin bile profesyonellere bırakılması taraftarıyım artık. Evinizi dekore edecek kişi kim olursa olsun, malzeme bilgisine, vizyona ve her şeyden önemlisi çok iyi bir göze sahip olmalı. Evinizi tasarlayacak kişinin işi yalnızca mobilya seçmekle de bitmiyor. Sizi yansıtacak bir ev tasarlamak için hobilerinizi, hayattaki amaçlarınızı, sizi mutlu eden şeyleri, hatta sizin bilmediğiniz özelliklerinizi bulup çıkarabiliyor olması gerekir. Dekorasyon dergilerinde ev sahiplerinin ağzından çıkan "İç mimarımızla arkadaş gibi olduk" ifadelerine sık sık rastlamamızın sebebi de bu zaten. Aslında iç mimarın yarı zamanlı dekoratör, yarı zamanlı psikoterapist olması lazım. Onunla ne kadar kişisel detayınızı paylaşabilirseniz eviniz sizi o kadar yansıtabilir. Bu yüzden de iç mimarla çalışma sırasında sorun yaşamamak ve evinizin sizin istediğiniz gibi olmasını sağlamakta en önemli nokta diyalog. Diyalog aksarsa her şey aksar.

BÜTÇE KONUSUNDA DÜRÜST OLUN
İç mimarla çalışmak söz konusu olduğunda planladığınız bütçenin çok üzerine çıkmak zorunda kalacağınızı düşünürsünüz çoğu zaman. Ama bu doğru değil tabii. İç mimarın görevi, sizin istediğiniz sınırlar içinde size en uygun evi tasarlamak. Fakat tuhaf bir şekilde ev sahipleri iç mimarla bir araya geldiklerinde istemedikleri halde bütçeleri daha fazla gibi gösterme eğilimi içine giriyorlar. Bunu birkaç yakın arkadaşımı iç mimar arkadaşlarımla bir araya getirdiğimde gözlemledim. Toplantıda bütçelerinin üstüne çıkıp sonra da endişeye kapılıyorlar. Baştan dürüst olmak gerekiyor. Kendinize de iç mimara da. O zaman iç mimar size alternatif çözümlerden, daha uygun fiyatlı materyallerden söz ediyor. Her şekilde orta yol bulunuyor. İç mimarla çalışmak ucuz değil elbette ama özellikle son dönemde ortaya çıkan küçük metrekareli evleri akılcı bir şekilde düzenlemek için profesyonel bir göze ihtiyaç var kesinlikle. Kolay bir iş de değil, yalnızca karteladan renk seçip, mağaza mağaza dolaşmaktan ibaret olsa keşke. Müşterisinin evinde perde asan, dolapları vidalayan, işi bizzat sahiplenen çok arkadaşım var. İşleri hiç de kolay değil. Her bir parçanın özenle seçilmesi gerekiyor. Verecekleri karar, projenin iyi ya da kötü olmasını etkileyecek. Boyut, şekil, doku, renk ve fiyatı göz önünde bulundurarak bir denge içinde seçim yapmak, bulamadığı mobilyaları yerine göre ürettirmek, sandığınızdan çok daha zor olabiliyor. Aslında aldıkları para fazla gibi görünse de yaratıcı insanların 7/24 kafalarının sizin işinizle meşgul olduğunu unutmayın. İçinize sinen, sizi anladığından emin olduğunuz bir iç mimar, elindeki diğer projelerle birlikte her an sizi düşünüyordur.

FOTOĞRAFLARLA DOLU DOSYA HAZIRLAYIN
Dekorasyon dergilerinden yardım alabilir, beğendiğiniz ya da kendinize yakın hissettiğiniz ev görsellerini buradan edinebilirsiniz. Tek bir mobilya üzerinden değil, bir görüntü bütününden yola çıkmak daima en iyi sonucu verir. Beğendiğiniz bir koltuğun fotoğrafını çekip göstermek yerine o koltuğun beğendiğiniz bir dekorasyon içindeki fotoğrafı iç mimarınızın çok daha fazla şey ifade edecektir. Hatta ilk toplantı öncesinde kendisine vereceğiniz fotoğraflarla dolu bir dosya çok işine yarayacaktır.

FİKİR

'Büyük' rahatlık
Blanco'nun yeni serisi Blanco XL, 50, 60, 80 ve hatta 90 cm'lik dolap modelleri için eviye modellerine sahip. Fırın tepsisi ve tencereler rahatlıkla yıkanabiliyor. www.blanco.com.tr

TREND

Petrol mavisi
Petrol mavisi birkaç sezondur en çok tercih edilen renkler arasında. Bu yaz da mavinin pek çok tonuyla beraber petrol mavisini çokça göreceğiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İç mimarlık kolay değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN