Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinemanın pul hali

Sinemanın pul hali

Türkiye'nin önde gelen koleksiyonerlerinden Şerif Antepli 57 yıllık koleksiyonerlik serüveninde tematik olarak sinema pullarını toplamayı tercih etti. Antepli'nin koleksiyonunda 20 bin pul var

Şerif Antepli gazeteci, yazar, yayımcı ve işadamı. Mesleği dışında en büyük tutkusu ise koleksiyonu. Babasının pul koleksiyonundan etkilenerek henüz 10 yaşında harçlıklarını biriktirip almış ilk pulunu. Yıllar içinde okul arkadaşlarıyla pul alışverişi yapa yapa da ilerletmiş merakını. Geleneksel bir pul koleksiyonu yerine tematik pul toplamayı tercih etmiş. Yıllar içinde yurtdışından arkadaşlar da edinmiş, zarflar içinde pullar göndermişler birbirlerine. Babasından etkilenerek başladığı pul serüveni sinema sevdası ve pul aşkıyla birleşince koleksiyonunun seyri bir anda değişip sinemanın 'pul hali' ortaya çıkmış. Sinema tarihine pullar üzerinden bir yolculuğa çıkaran koleksiyonunu ise gittiği 50 ülkeden topladığı sinema pullarından oluşturmuş. Amerika'dan Filipinler'e kadar hemen hemen her ülkeden sinema pulu koleksiyonunda yerini almış zaten. Bununla da yetinmemiş ünlü koleksiyoner. Dünya sinemasının yıldızlarının fotoğraflarını da bir bir toplamış.

GRETA GARBO SERİSİ VAR

Sadece pullar ve fotoğraflar da yok koleksiyonunda! Sinema kartpostallarından broşürlere, dergilerden madalyonlar ve afişlere kadar birçok objeyle de çeşitlilik katmış koleksiyonuna. Ayrıca tematik olarak topladığı cumhuriyet pulları, iletişim pulları ve futbol pulları ise apayrı bir değere sahip. "İkinci hayatım koleksiyonum!" diyen Antepli hiçbir pulunu birbirinden ayırt etmese de onun için özel olan bir pul serisi olduğunu söylüyor: "Sessiz sinemanın ünlü yıldızı İsveçli Greta Garbo'nun hem fotoğraflarını hem pullarını hem de onunla ilgili objeleri ve 70-80 yıl öncesine ait Fransız, İngiliz, Alman dergilerini de ayrı seri yapıyorum" diyor. Garbo serisine ayrı bir özen gösterse de henüz 10 yaşında harçlıklarıyla aldığı ilk pulu, pulları arasında en değerlilerinden. O da "İlk pulumun yeri bende apayrıdır" diyor ve pullarını özenle koruduğunu anlatıyor: "Her bir pulumu itinayla korurum. Pul defterlerimin sayfalarını yılda iki defa çeviriyorum ki havasız kalmasın. Pulları da özel plastik karbona alınmış plastiklerin içinde muhafaza ediyorum. Yoksa ya sararır ya da yapışırlar ve zamanla yıpranırlar!"

PEŞİNDEN GİTTİĞİM ÇOK PUL OLDU

Türkiye'de pul alanında ilk kişisel sergiyi açma unvanını elinde bulunduran Antepli aynı zamanda PTT'nin verdiği altın madalyanın da sahibi. Bugüne kadar da dört kişisel sergi açmakla yetinmeyip pullarla ilgili başucu niteliğinde kitaplar da yayımlamış. Kendini pullara adayan Antepli, koleksiyonunda da 20 bin pula kadar ulaşmış. Yıllar içinde peşinden gittiği çok pul olduğunu söylüyor: "Eğer ulaşamadığım bir pul olursa ya müzayedelerden ya yurtdışından ya da internet üzerinden illa ulaşırım o pula!" diyor. Bir dedektif gibi koleksiyonunda yer alan her pulda ya da fotoğrafta yer alan film ya da kişiyle ilgili her tür ayrıntıyı araştırmış.

BEDİA MUVAHHİT VE NAZIM'IN DA PULU VAR
"Türkiye'den Türkan Şoray ve Kadir İnanır'ın rol aldığı Selvi Boylum Al Yazmalım filminin pulları var koleksiyonumda. Bedia Muvahhit, Muhsin Ertuğrul gibi tiyatro kökenli isimlerin de pullarını biriktirdim. Nazım Hikmet'in Rusya'da basılan pulu, Münir Nurettin Selçuk, Enver Paşa ve Sultan Reşat'ın da sinemayla bağlantıları olduğu için pulları var."

SİNEMA TARİHİ BU KOLEKSİYONDA
Charlie Chaplin, Elisabeth Taylor, James Dean, Jane Russell, Grace Kelly, Humphrey Bogart gibi oyuncuların pulları büyük bir çoğunluğu oluşturuyor. Casablanca (1942), Afrika Kraliçesi (1951), Kwai Köprüsü (1957) gibi filmlerin pulları da ilk dikkat çekenler arasında.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinemanın pul hali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN