Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deva olan bitkiler bu bahçede

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi, bitkilerin dünyasını anlamak ve yaş bitkileri görmek isteyenleri bekliyor. Zeytinburnu'ndaki bahçe bugünlerde 16. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'ne de ev sahipliği yapıyor

Deva olan bitkiler bu bahçede
Bitki deyip geçmeyin. Bitkilerin dünyası çok renkli ve bir o kadar da çeşitliliğe sahip. Birçok bitkinin de birbirinden farklı faydaları bulunuyor. Kimimiz bu faydalardan haberdar değiliz. Hatta faydalarını bilenler bile aktarlardaki öğütülmüş, kurutulmuş bitkilerin, yaş hallerini belki de hayatında hiç görmedi. Büyük kentlerde yaşayan çocuklar için ise durum daha bir vahim. Bitkilerin faydalarını öğrenmeyi bir yana bırakın, yeni nesil doğaya yabancı bir şekilde büyüyor. İstanbul'daki Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi de 10 yıl önce bu açığı gidermek için açıldı. Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi unvanını elinde bulunduran bahçede geleneksel tıbbın kullandığı bitkileri tanıma ve aktarlarda gördüğünüz kimi bitkilerin yaş hallerini görme şansı sunuluyor. Ekosistemin farkına varılması için Zeytinburnu Belediyesi ve Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği işbirliğiyle açılan bahçede Türkiye'nin dört bir yanından getirilen bitkilerin tohumları, fideleri 14 dönümlük araziye ekilerek büyük bir itinayla yetiştiriliyor. Zirai ilaçlar yerine doğal yöntemlerle ilaçlanması yapılan bitkiler böylece doğal şartlara uygun üretilmiş oluyor. Bahçede bulunan serada ise tropikal koşullara uygun 60-80 bitki türü var; muzdan avokadoya kadar birçok bitki türünü serada görmek mümkün.

800 tıbbi bitki
İlk zamanlar bahçede 300 bitki üretilirken şu an 68 adada 800 tıbbi bitkiye ulaşılmış durumda. Adeta bir tıbbi bitki müzesi havasındaki bahçede sergilenen bitkiler arasında da yok yok. Rezene, ekinazya, kudretnarı, anason, keten, adaçayı, çörekotu, hüsnüyusuf gibi birçok bitkiyi barındıran Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nde çalışan Uzman Biyolog Tuğçe Ağba'da amaçlarını şöyle açıklıyor: "Tıbbi bitkileri tanıtıp nerede kullanıldıklarının bilgisini veriyoruz. Örneğin zencefilin toprak altı kısmını kullanırız. Peki toprak üstündeki zencefil nasıl bir bitki? Aktardan aldığımız melisa gerçek melisa mı, yalancı melisa mı? Biz de her ikisi de var. Ziyaretçilere ikisinin arasındaki farkı gösterip tıbbi bitkilerin kültürünü aktarıyoruz. Bahar ve yaz aylarında bahçeye ilgi artıyor ve haftada 3 bin kişi ziyaret ediyor. Anaokulundan üniversite öğrencisine, ev hanımından akademisyenine kadar farklı gruplardan ziyaretçilerimiz var. 800 yaş bitkinin sergilendiği bu bahçe adeta bir bitki müzesi gibi" diyor.

Çocuklara atölyeler
Çeşitli aktivitelerin yapıldığı Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nde birçok etkinlik düzenleniyor. Kokuyla tedavi atölyesi, masaj atölyesi, tıbbi bitkilerin geleneksel kullanımı atölyesi, doğal reçel, turşu, ekmek yapımı atölyeleri, doğal ilaçlar atölyesi, doğaya dönük yaşam atölyesi gibi 200 atölye çalışması bulunuyor. Minik eller toprağa atölyesi için ise Ağba: "Atölyede çocukları doğayla tanıştırıyoruz. Hatta üniversite öğrencileri de gelip bizimle bitki dikiyor. Saksılara dikimi yaptıktan sonra evde nasıl bakacaklarını anlatıyoruz" diyor. Her yıl Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'ne ev sahipliği yapan bahçede ise bugün Mesir macunu dağıtımıyla festivalin 16'ıncısı başlıyor. Geleneksel tıp ve tıbbi bitkilerle ilgili etkinlikler için çocuklar ve yetişkinlere de ayrı ayrı atölyeler oluşturulmuş. 22 Mayıs'a kadar sürecek etkinlikler ise ücretsiz.

Hangi bitki hangi derde deva?

İngiliz Nanesi Yağı: İngiliz nanesi baş ağrısı ve migren rahatsızlıkları için ideal. Bitkide ağrı kesici özelliği olduğu için yağından bir damla alıp alın bölgenize ve şakaklarınıza masaj yaparak sürdüğünüzde baş ağrısını kesiyor. Gereksiz ağrı kesici ilaçlar kullanmamak için öneriliyor.
Kekik Yağı: Kekik bitkisinin 40 çeşidi var; İstanbul kekiği, İzmir kekiği, merdiven köşk kekiği diye sıralanıp gidiyor. Mikrobu engelleme özelliğinden dolayı eğer kekik yağından bir damla yakaya damlatıp çocuğunuzu okula gönderirseniz gripten korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayak mantarı gibi hastalıkların iyileşmesi için de öneriliyor.
Osmanlı Çileği: Türkiye topraklarında yetişen Osmanlı çileği dişleri beyazlatmada kullanılıyor. B vitamini yüksek bir meyve olduğu için çocuklara tavsiye ediliyor.
Itır: En önemli etkisi konsantrasyona yardımcı olması. Sınav dönemindeki çocuklar için yağını bir damla pamuk üzerine sürüp odaya koyduğunuzda konsantrasyonu artıyor.
Anadolu Sığlası: Orman formunda sadece Türkiye'de bulunan ağacın kabuğundan amber dediğimiz bir madde salgılanıyor. Kozmetik ve parfümde kullanıldığı için Fransızlar ağacın peşinde.
Melisa: Gerçek melisanın yaprakları tüylü ve kalp şeklinde ve limon kokulu. Yalancı melisa ise parmak gibi kıvrık. Yağını ya da yaprağını uçuk üzerine sürdüğünüzde tedavi ediyor. Rahatlatıcı ve uyku verici olduğu için çay olarak tüketilmesinde yarar var.
Ekinezya: Bu bitki Kızılderili bitkisi olarak da adlandırılıyor. Bitki üst solunum yolu enfeksiyonları ve cilt problemlerinde solüsyon şeklinde kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deva olan bitkiler bu bahçede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN