Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdeal yaz kombinasyonu: mavi-beyaz

Giriş Tarihi: 30.5.2015
İdeal yaz kombinasyonu: mavi-beyaz

Dünyada birbirini bu kadar iyi dengeleyen iki renk az bulunur. Renklerin kimi zaman insanı yoran, gözüne fazla gelen o etkisinin hiç hissedilmediği, doğal olarak, kendiliğinden oluşan bir kombinasyon beyaz-mavi. Gökyüzündeki bulutlar ya da masmavi denizde oluşan dalga köpükleri gibi...

Mavi-beyaz denince akla ilk anda marin teması ve çizgili desenler gelse de mavi ve beyaz kombinasyonu bununla sınırlı tutulacak kadar basite indirgenmemeli. Mavi-beyaz, yazlık evlerde ince zarif oryantal desenlerle de karşımıza çıkabiliyor. Fas tarzı düzenlemelere çok yakışan bu desenler, bakır sini, çini yer karoları, koyu renk ahşap mobilyalar ve bembeyaz duvarlarla bir araya geldiğinde ortaya çok şık bir görüntü çıkıyor. Mavinin farklı tonlarını bir arada kullanmak mekana derinlik kazandırdığı gibi bu yolla verilmek istenen yaz etkisinin de çeşitliliği artırılmış oluyor. Mavi, yalnızca beyazla değil, çok farklı renk tonları ile de birleştirilebilen bir renk. Ama yaz evleri için en iyi kombinasyon tartışmasız mavi-beyaz birlikteliği. Çizgili olarak kullanıldığında marin temasının ana ögesi haline gelen bu ideal birleşim, yaz evlerinin ve tekne dekorasyonlarının vazgeçilmezi. Lacivert-beyaz marin tarzı çizgili desen perde, yastık yüzü ve halı gibi alanlarda çok iyi sonuç veriyor. Çizgili deseni kanepe gibi sonradan sıkılmanıza sebep olacak bir mobilyada tercih etmediğiniz sürece uzun yıllar bu dekorasyondan sıkılmanız çok da mümkün değil. Marin temasının önemli oyuncuları balık ağları, çapalar ve can simidi formunda aksesuvarlar ve yine bu formların üzerinde bulunduğu döşemelik, perdelik kumaşların kullanımını da bir noktada sınırlamak gerekiyor. Aşırıya kaçtığınızda yarattığınız tematik görüntüden sıkılabilirsiniz. Davetkar etkiye sahip mavinin dekorasyonu bambaşka noktalara taşıyacak, farklı etkilere sahip yüzlerce tonu var. Tuhaf bir şekilde açık maviden laciverde kadar mavinin bütün tonları beyazla şahane bir uyum içinde bulunuyor. Her tarz dekorasyon için uygun bir mavi tonu bulunması da ilginç! Mavinin eflatuna bakan tonunun provensal tarzda dekore edilmiş evlere ne kadar yakışabildiğini görünce şaşırmamak mümkün değil. Mekanlara ferahlık getiren, özellikle yazın soğuk etkisiyle serinliği çağrıştıran mavi, koyu ve doygun tonlarından açık, soluk ve hatta sıcak tonlarına kadar her haliyle yaz evlerine uyum sağlayabiliyor. Çivit ve buz mavisi gibi soğuk olarak ifade edilebilecek mavi tonları, mekana sakinlik ve ferahlık getirirken mavinin konsantrasyon üzerinde de olumlu etki yaptığı söyleniyor. Mavinin sıcak tonları daha çok suyu, dolayısıyla banyoyu çağrıştırıyor. İçinde daha çok sarı bulunan, bu yüzden de yeşile dönük olan turkuaz gibi tonları daha çok banyoda kullanılıyor.

RENK İLE HAREKET KATALIM

Mavi-beyaz kombinasyonuna bir hareket katmak isterseniz bunu dekorasyona biraz kırmızı ilave ederek yapabilirsiniz. Kırmızı, nötr etkiye sahip beyaz ve soğuk etkisiyle bilinen maviyi dengeleyecek ideal renk olarak karşımızı çıkıyor. Bej ve kahverengi de mavi-beyaz birlikteliğine yaklışacak üçüncü renge iyi birer örnek olarak gösterilebilir. Aksesuvar olarak kimi yerlere serpiştireceğiniz bu renkler, bir anda ortamın havasını değiştirecektir. Mavi-beyazı zeminde de kullanmak da çok yaratıcı sonuçlar ortaya çıkmasını sağlıyor. Aynı seramik karonun mavi ve beyazının bir arada döşenmesinin ne kadar güzel olacağını bir düşünsenize! Mavi-beyaz çizgili ya da geometrik desenli kilimler de zemin uygulamasının farklı bir yönü olarak karşımıza çıkıyor.

TREND


İkat zamanı

İkat deseni her yerde. Yastık ve döşemelik kumaşlardan porselen takımlara sıçrayan ikat desenini yazlık evlerde sıkça göreceğiz.

FİKİR

Harflerin gücü adına!

Tek başına bir harf ya da harflerin bütününden oluşan bir kelime... Harfli objeleri dekorasyona dahil ederek kendiniziw çok daha iyi ifade edebilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdeal yaz kombinasyonu: mavi-beyaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN