İstanbul'un cazibesi ruhunda gizli

İstanbul, 2015'in en popüler turizm destinasyonları listesine beşinci sıradan girdi. Şehre bir gelen bir daha gelmek istiyor ve İstanbul'un yıldızı her geçen gün parlıyor. Bu şehri bu kadar özel kılan özelliklerini alanında uzman isimlere sorduk

Giriş Tarihi: 13.6.2015
İstanbul'un cazibesi ruhunda gizli
İstanbul, tarih boyunca filmlere, romanlara, şarkılara ilham olmuş bir şehir. Geleni büyüleyen, her sokağı ve detayıyla içine çeken bir metropol. Belki de bu nedenle MasterCard'ın açıkladığı 2015'in popüler turizm destinasyonları listesine beşinci sıradan girdi. 132 şehrin sıralandığı bu listede başı çeken yerlerden olan İstanbul'u, onu en iyi yaşayan, her bir köşesini bilen isimlere 'Sizce İstanbul neden ziyaret edilmeli? diye sorduk.

Mustafa Seven / Fotoğraf Sanatçısı

Sokak hayvanlarını hayatın içinde görebileceğiniz tek metropol

Tarihi yarımada ziyareti için İstanbul'a gelinir... Ama bildiğiniz turistik ziyaretten söz etmiyorum. Sokakları ve hayatı keşfetmek adına yapılacak bir yürüyüş turu mesela... Şehirde gecekondulaşmayan ve iş merkezine dönüşmeyen nadir yerlerden Suriçi'ni yürüyerek deneyimlemek büyük keyif. Esnafla sohbet edebilir, küçük lokantalarda Türk mutfağını keşfedebilirsiniz. Üstelik Kapalıçarşı, Ayasofya, Süleymaniye'yi de görme şansınız olur.
* İstanbul'da sokak havanları hala hayatın içinde... Bu belki de şehrin karakteristik özelliklerinden biri... Kedilerin, köpeklerin sokaklarda özgürce gezdiği başka bir metropol bulmanız imkansız.
* İstiklal Caddesi'ni 24 saat boyunca deneyimlemek, Türkiye'yi anlamak için yeter. Dünyanın çok az yerinde, tüm alt ve üst kültürler bir caddede toplanabilir. İstiklal Caddesi öyle bir yer, tüm sosyo ekonomik kültür grupları, birarada yürür, yer, içer, eğlenir. Türkü bardan, sabah atıştırmalığına uzanan bir kaostur burası. Tüm sırlarımız İstiklal Caddesi'nde.
* Avrasya Maratonu zamanına denk getirilen bir İstanbul ziyareti, Asya'dan Avrupa'ya yürüyerek geçme şansı sunar. Dünya üzerinde bunu yapabileceğiniz tek yer İstanbul.
* Vapurda çay simit belki çok tanıdık geliyor ama bir yandan martıları besleyip, bir yandan boğazın keyfini çıkarmak adına ideal...

NUR ÇİNTAY / Gazeteci

İstanbul mutfağı deneyimi

İnsan farklı şehirleri gördükçe, İstanbul'un gündelik hayattaki onca zulmüne karşılık biricikliğini, gelen yabancıların ona vurulmasının sebeplerini anlıyor. Bu kadar "tezatik" ve dinamik şehir çok az. Gelip yerinde görmek için neden bol, ben olsam bunları atlamazdım:
* Tekneyle Boğaz turu yapmak: İster daha konforlu ve malumatlı biçimde Saffet Emre Tonguç'un yalı magaziniyle dolu gezisi, ister yine o tarihi yalıların dibinden geçen, "çingene vapuru" da denen turistik tur.
* Tarihi koklamak: Sultanahmet'ten Aya İrini'ye, Süleymaniye'den Kariye'ye, surlardan Bulgar Kilisesi'ne binlerce yılın izi var burada. Bankalar Caddesi'ndeki, Nişantaşı'ndaki kremalı pasta binalar da cabası...
* İstanbul mutfağının tadına bakmak: İster Müzedechanga gibi yaratıcı ve ödüllü, ister Borsa gibi en alasından Osmanlı-Türk, ister Asitane gibi padişah sofraları... Veya denizin önündeki bir bankta basitçe balık-ekmek ya da simitpeynir...
* Eski doku ile "mutenalaştırma" sonuçlarının evliliğini görmek: Eminönü- Karaköy turu buna iyi bir örnek; naif, kitsch, salaş bir dünyayla tasarım dükkan ve üçüncü nesil kahveci cenneti Karaköy arası kaç adım ki... Fener-Balat hatta komik biçimde Oto Sanayi turu da renkli ve sürprizli.
* Alışverişle coşmak: O kadar farklı alışveriş imkanları var ki artık İstanbul'da, etraf sırf bunun için gelen Arap turistlerle dolu. İstinye Park, Zorlu, Akmerkez, Kanyon gibi AVM'lerde en prestijli markalar... Kapalıçarşı'da en deli kumaşlar, halılar, mücevherler... Tahtakale'de en absürt hediyelikler... Mısır Çarşısı'nda çoğu mutfağın aşina olmadığı tatlar... Zengin bir dönüş de vaat ediyor burası özetle. Benim İstanbul'daki en favori yerim vapur! Bostancı'dan Adalar'a, Kadıköy'den Karaköy'e, Üsküdar'dan Beşiktaş'a, bu yeni yüzer plazalardan değil de eski model vapur ya da motor. İlk maddedeki yalılı olansa hele, bir de ucunda denizin hemen dibinde sofraya çökmek varsa, tadından yenmez.

ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'un cazibesi ruhunda gizli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN