7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 20.6.2015
7/24 şehirde yaşam
Festivalde en iyiler son düzlükte

İKSV'nin düzenlediği bir aylık maraton olan İstanbul Müzik Festivali'nde son düzlüğe giriliyor. SABAH'ın basın sponsoru olduğu etkinlik tüm hızıyla sürerken merakla beklenen kimi konserler bu son günlerde müzikseverle buluşacak. Peki bu konserler hangileri? Grammy ödüllü şef Paavo Jarvi yönetimindeki Deutsche Kammerphilharmonie Bremen'in (DKAM) konseri bu konserlerden biri. Festivalin bu yılki yerleşik konuk orkestrası olarak topluluk iki konserle İstanbulluların karşısına çıkacak. 24 Haziran'daki Aya İrini Müzesi'sindeki ilk konserde orkestra Alman keman virtüözü Christian Tetzlaff'a eşlik edecek ve Tetzlaff, Brahms Keman Konçertosu'nu çalacak. Topluluk, 25 Haziran'daki Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki konserinde ise Almanya'dan çıkan en büyük piyanistlerden Lars Vogt'a eşlik edecek. Bu konserden önce Barış için Müzik Orkestrası da mini bir konser verecek. Festivalde diğer merakla beklenen konserlere gelince. ? Festival Buluşması: Borusan Quartet & Cuarteto Casals-Albert Long Hall, 18 Haziran Perşembe, 21.00 ? Moskova Solistleri: Yuri Bashmet & Daniil Trifonov-Aya İrini, 22 Haziran Pazartesi, 21.00 ? Magdalena Kozena & Emmanueella Haim-Aya İrini, 23 Haziran Salı, 21.00 ? Lozan Oda Orkestrası: Arabella Steinbacher & Maxim Rysanov-Aya İrini, 26 Haziran Cuma, 21.00 ? Yuja Wang-Lütfi Kırdar, 29 Haziran Pazartesi, 21.00

BUNLAR DA VAR

HARBİYEPOPÜLERE TESLİM
İstanbul'u klasik müzik İstanbul Müzik Festivali vesilesiyle kenti etkisi altına aladursun Vodafone Smart 6 sayesinde de popüler müzik Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nu mesken tutmuş durumda. 23 Haziran'da başlayacak konserler dizisinde MFÖ, Birsen Tezer - Bülent Ortaçgil, Şebnem Ferah, Teoman ve daha pek çok sanatçı sahne alacak.

PLAJDA PARTİ VAR

Tatil vakti geldi. Sahillere akış başladı. Ama sahiller de şenleniyor. Bodrum'da Cennet Koyu'ndeki JuJu bugün DJ'i Stephane Pompougnac'ı ağırlayacak. Fransız DJ, keyifli bir plaj gününü eğlenceli bir partiye dönüştürmeyi vadediyor. Ama bu başlangıç... Yaz boyunca mekanda Amsterdam'dan DJ Maestro ile DJ Fem-K ve DJ Salih Saka da misafir olacak.

DVD

OLKAN ÖZYURT

Bir oyuncunun aşırı acıklı hikayesi
Bu yıl Çocukluk/Boyhood ile çekişerek Oscar'a uzanan Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi), Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu'nun başyapıtlarında biri olmasa da günümüz insanının popülerlikle sınavını anlatan eli yüzü düzgün yapımlardan biri. Oynadığı süper kahraman filmiyle vakti zamanında popüler olan oyuncu Riggan'ın, yönettiği bir oyunla sadece popüler bir oyuncu olmadığını aynı zamanda iyi bir tiyatro yönetmeni olduğunu da ispatlama çabasını anlatan yapım, aynı zamanda başkalarının gözünde insanların nasıl gözüktüğünün sancılarını da ortaya koyuyor. Inarritu, bir oyuncunun aşırı acıklı durumundan aslında, günümüz insanının egosal problemlerinin geldiği noktayı, yarattığı kişilik bölünmesini bize anlatırken filmi tek plan çekerek sinematografik olarak da bir meydan okumaya girişiyor. Yer yer içerik biçim uyumu konusunda sorunlar yaşasa da film sayesinde başroldeki Michael Keaton'ın küllerinden yeniden doğduğu söylemek mümkün. Ama Keaton yalnız değil iyi performans sergileme konusunda. Edward Norton da en az onun kadar iyi.... (Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi)/ Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Alejandro Gonzalez Inarritu, 2015, ABD)

SERGİ

Doğu'nun merkezi İstanbul
İstanbul sadece bugün değil her dönem gezginler için önemli duraklardan biriydi. Şehre gelen gezginleri de etkilemeyi bildi. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'deki Doğu'nun Merkezine Seyahat başlıklı sergi 1850-1950 yılları arasında İstanbul'a gelen gezginlerin Dersaadet'ten nasıl etkilendiklerini gösteriyor. Osmanlı dönemi fotoğrafları ve efemera alanında dünyanın önde gelen koleksiyoncularından biri kabul edilen Pierre de Gigord'un koleksiyonundan derlenen sergi, aslında 18. yüzyılda başlayan ve sonraki yüzyılda dönüşerek devam eden, Doğu topraklarına yolculukların İstanbul merkezli öyküsünü anlatıyor ve kitle turizmi ve seyahat kültürünün 1850-1950 yılları arasındaki değişimine odaklanıyor. Serginin, Catherine Pinguet'le eş küratörlüğünü yapan Ekrem Işın, "18. yüzyıl sonundan 19. yüzyıl ortalarına kadar Doğu coğrafyası, arkeolog, dilbilimci, mimar, coğrafyacı, botanikçi ve din adamları tarafından bir odak noktası halindeydi. Bilginin kaynağına uygarlığın köklerini keşfederek ulaşmayı hedefleyen bu seyahatlerin insanları özgürleştirdiği söylemi oldukça yaygındı" diyor. 17 Ekim'e kadar sürecek sergi Beyoğlu Tepebaşı'nda bulunan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nde, pazar günleri hariç hafta içi her gün saat 10.00-19.00 arasında gezilebilir.

MEKAN

DENİZ AHMET KÖSE

Bildiğiniz gibi değil bu ocakbaşı
Dürüst olmak gerekirse sektörün tam göbeğinde, bir restoran şefi olarak mekan tanıtımları yazmak bana çok etik gelmiyor. Her ne kadar hataları veya takdir edilmesi gereken unsurları anında yakalayabiliyor olsam da bunu kendime saklamayı tercih ediyorum. Ancak bu hafta size ilk kez gittiğim ve çok da memnun ayrıldığım Karaköy'deki bir ocak başından Ali Ocakbaşı'ndan bahsetmek istedim. Çünkü gerek servis kalitesi gerekse yemeklerin lezzeti benim diyen son moda steak house'ların hepsinden çok daha başarılıydı. Ve Türk'ten çok, yabancı misafirleri vardı o gece mekanın. Anlaşılan bir ben geç kalmışım Ali Ocakbaşı'nı keşfeden! Servis elemanı arkadaşlarla sohbet ederken birkaç hafta önce Beyoğlu Pera'da da bir dükkan açtıklarından bahsettiler. Vakit geçirmeden oraya da gidip bakacağım yemekler aynı kalitede mi diye! Gerçi çalışanlar kendilerinden çok emin. Amsterdam'da da şubeleri varmış ve hatta ekim sonu gibi de Londra'ya açacaklarmış. Tebrikler! Ali Kebap, şaşlık, küşneme ve uykuluk benim favorilerim arasına girdi bile. Ha, bir de unutmadan mutlaka taş fırında hazırlanan çıtır çıtır katmeri deneyin derim!

NOT DEFTERİ

DAMLA KAYAYERLİ


Rahmi Koç Müzesi'ndeki Heykel atölyesi 4-6 yaş arası çocukları heykel yapımıyla tanıştırıyor. Rahmi Koç Müzesi Eğitim bölümündeki atölye bugün saat 13.00'de başlıyor. Fiyatı 39,50 TL.

POP sanatçısı Ece Seçkin, yarın Kuşadası'ndaki Lite- Nite Beach Club'ta sevenleriyle buluşuyor. Saat 17.00'de başlayacak konserin loca bileti 350 TL iken genel giriş 30 TL.

TEK perdelik romantik komedi oyunu 2'si 1 Arada 23 Haziran'da İzmir Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu'nda saat 21.00'de sahnelenecek. Biletler 56 TL ve 45 TL.

ROCK grubu Ars Longa, 24 Haziran'da Ankaralılarla buluşuyor. Passage Pub sahnesinde saat 21.30'da başlayacak konserin bileti 22 TL.

BEYAZPERDEDEN Sahneye-Müzikaller ve Film Müzikleri konseri 25 Haziran'da Moda Sahnesi'nde, saat 21.00'de başlayacak. Biletler tam 35 TL, öğrenci 30 TL.

DJ ve prodüktör Hüseyin Karadayı, Antalya'da 26 Haziran'da Club Inferno Kemer'de DJ setinin başında hayranlarını eğlendirecek. Saat 22.30'da başlayacak konser 45 TL.

IN OUT

MERT VİDİNLİ


Gündüz partilerinde buluşmak dağıtmak OUT, geceyarısı buluşup sahur yapmak IN.

Metin Hara'nın kitabını okuduğunuzu farzediyorum o yüzden Metin'i okumak çoktan OUT oldu, Metin'in açık hava semirnerlerine katılmak çok havadar o yüzden IN.

Tanımadığınız, yeni bedenleri, soru işareti bol kişilikleri sevgili yapmak çok yorucu o yüzden OUT. Bakınız Arda Turan ve Aslıhan Doğan'a. Uzun süreli arkadaştan en iyi, en güvenli sevgili oluyor o yüzden IN.

İstanbul'
da oyunculuk atölyeleri OUT, Çeşme'de Craft Oyunculuk Atölyesi var, tatildeyken oyunculuk eğitimi alın IN.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN