Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En güzel pazarları uyuyoruz

Uluslararası bir şirket tarafından yaklaşık bir yıl süren araştırmanın sonuçlarına göre Türkler en rahat çarşamba günleri uyuyor. Türk kadınları erkeklerine göre daha fazla uyurken, milletçe en dinlendiğimiz ve keyif aldığımız uyku pazar günkü

En güzel pazarları uyuyoruz
Kadınların ve erkeklerin farklı gezegenlerden geldiğini ve birbirlerinden taban tabana zıt olduğunu söyleyenler boşuna söylememiş. Yeme alışkanlıklarından, hobilerine spordan arkadaşlık ilişkilerine kadar pek çok konuda farklılık gösteren iki cins yatakta da taban tabana zıtmış! Yapılan son bir araştırmaya göre kadınlar ve erkekler uyku konusunda bile birbirlerinden çok farklı... İnternet üzerinde yayınlanan en güvenilir gazetelerden biri olan The Huffington Post geçtiğimiz günlerde kadınların ve erkeklerin uyku düzenleri üzerinde yayınlanan bir araştırmayı yayınladı. Akıllı cep telefonlarına indirilen Sleep Cycle isimli uygulamanın arkasındaki şirket tarafından 941 bin kullanıcı üzerinde yapılan araştırmada katılımcıların uyku alışkanlıkları saptandı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 50 ülkeden kullanıcıların katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre kadınlar uykuyu daha çok seviyor, erkeklerden daha fazla uyuyor ve üç istisna ülke dışında kadınlar cumartesi günleri hariç diğer günler çok mutsuz uyanıyor.

7 SAATİMİZ YATAKTA

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında başlayan ve bir yıl boyunca veri toplanılan araştırmada yer alan Türkiye'de her günün yaklaşık 7 saatini yatakta geçiriyoruz. Ancak haftanın bir günü yani cumartesi günü kendimize şımartıyoruz ve çok fazla olmasa bile biraz daha yatakta kalmaya özen gösteriyoruz. Cumartesi günleriyse yaklaşık yarım saat fazla zamanımızı yatakta geçiriyoruz. Kadın ve erkek arasındaki fark Türkiye'de de kendini net bir şekilde ortaya koyuyor. Türk erkekleri, kadınlarına göre yataktan her gün daha mutlu uyanıyor. Kadınlar Türkiye'de yataktan mutlu ve keyifli bir şekilde kalkmıyor. Ayrıca Türk kadınları, erkeklere göre daha uzun saatler uyuyor. Yapılan hesaplamalara göre Türk kadınları yaklaşık yarım saat fazla süre yatakta kalıyor. Milletçe en huzurlu ve rahat çarşamba günü uyuyoruz. Haftanın ortasında yer alan ve hafta başının iş ve sorumluluk stresinden uzak kalınan çarşamba günleri tüm dünyada en keyifli uyunan günler arasında yer alıyor. Çalışma günlerinin azalıyor oluşu psikolojik olarak daha rahat uyumamızı sağlıyor. Tüm haftanın günlerine göre hem kadın hem de erkeklerimizin en dinlenmiş olarak uyandığı günse dünyanın birçok yerinde olduğu gibi pazar günü. Pazar günleri genel olarak aileyle geçirilen ve bir yere yetişme stresinin de olmadığı günler olduğu için neredeyse dünyanın her yerinde mutlu uykunun en çok yaşandığı günlerden biri pazar günü olarak biliniyor.

UKRAYNA'DA KADIN

Araştırmanın sonuçlarına göre Güney Kore, Japonya ve Singapur'da her iki cins de yataktan mutsuz kalkarken geri kalan ülkelerin neredeyse tamamında erkekler her sabah yataktan kadınlara göre çok daha mutlu uyanıyor. Sleep Cycle'a göre kadınların yataktan mutlu uyandığı ülkeler Ukrayna, Kolombiya, Portekiz. Dünya basını birbirinden farklı ancak dünyanın en seksi kadınlarının yaşadığı söylenen bu ülkelerle ilgili, "Güzel, seksi ve mutlu kadınların nerede yaşadığı belli oldu." yorumu yapıyor.

ÇİNLİLER İYİ UYUYOR
Bu araştırmanın sonuçları farklı ülkeler hakkında da bizlere bilgi veriyor. Mesela tüm dünyada uyku kalitesi en düşük olan ülke Amerika... Kadınların en dinlenerek uyuduğu ve dinç uyandığı ülkeyse Çin. Tüm dünyada en huzurlu ve dinç uykuyu ise Çin erkekleri yaşıyor. Coğrafyalara göre uyku dinamikleri değişse de cinsler arasındaki değişkenlik bu araştırmayla daha net ortaya çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En güzel pazarları uyuyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN