Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zamansız tasarım hayranlık uyandırır

Bir evi zamansız yapan nedir? Ya da bu soruyu tersten soracak olursak ne yaparsak, nasıl seçimler yaparsak bu bizi ileride demode sayılabilecek bir dekorasyon tarzından korur? İşte yanıtı...

Zamansız tasarım hayranlık uyandırır
Elime sık sık eski dekorasyon dergileri geçiyor. 20 yıl önceki sayılara baktığımda bazı evlerin ne kadar zamansız bir dekorasyona sahip olduğunu fark ediyorum. Evet, belki 80'lerden sonra net bir dekorasyon tarzından söz etmek çok da mümkün değil ama yine aynı tarihlerde yayımlanmış çok demode evlere ne demeli? Klasik tasarımlara yönelmek bir çare elbette ama o sırada trend olan neyse ondan kaçmak daha iyi bir çare gibi görünüyor. İlla çok minimal tasarımlar almak durumunda da değilsiniz ama bakar bakmaz size bir şey ifade eden, söyleyecek sözü olan bir tasarımın sizi ileride de çok mutlu edeceği kesin. Renk olarak klasiklere yönelebilir, iddialı tonlara ihtiyaç duyuyorsanız petrol mavisi, zümrüt yeşili, hardal sarısı gibi her zamanın yıldızı olan sıra dışı renklerle geleceğe yatırım yapabilirsiniz. İddialı tasarımlardan kaçının. Zamansız tasarım, tüm trendlere karşı koyan, her yeniliğe, her gelişmeye ayak uyduran haliyle daima hayranlık uyandırır. Zamansız tasarımın trendlerden bağımsız şekillendiğini unutmayın. Ben buradayım diye bağıran hiçbir şey zamansız olamaz. Dolayısıyla trendlere uyacaksanız bile hiçbir zaman aşırıya kaçmayın. Fonksiyonel, her tarza adapte edilebilir ve kalitesiyle sofistike görünüme sahip tasarımı hemen fark edeceksiniz zaten. Ona yönelin. Sizi asla yarı yolda bırakmaz. Çünkü her döneme ait mobilyalarla bir arada bulunduğunda onlara ait olmayı ve aynı zamanda kendi dönemi ile ayrışmayı aynı anda başaracak tasarımdır. Sanat eserleri alın. Sanatın da dönemi var tabii ama görür görmez beğendiğiniz ve sizin için anlamı olan çağdaş bir sanat eseri, evinizin her yerinde kendine yer bulabilir. Yanında antika bir dolapla ya da modern bir kanepeyle bir arada bulunduğunda sırıtmayacak bir tablo mesela... Bütün evin havasını değiştirecek, zamansızlığı hissetmenizi sağlayacak ortamı bir anda yaratmanızı sağlayacaktır.

FONSİYON VE KALİTE

Fonksiyon ve kalite, zamansız bir dekorasyonun anahtarı aslında. İçi sunta, ahşap kaplama bir kitaplıkla isteseniz de zamansız bir tasarım yaratamazsınız. Kalıcılığı her şeyden önce ancak kaliteyle sağlamak mümkün. İyi bir cilası olduktan sonra çok pahalı olması da gerekmiyor ağacın. Çam ağacından bile zamansız tasarımlar elde etmek mümkün. Yalın hatların ve formların altını çizecek tasarımlar seçmek gerek. Renklerde de aynı çizgiyi tutturmak ideal sonucu veriyor. Ailemin 70'li yıllarda seçtiği ve hâlâ duran modüler kitaplıkraf sistemi, masa ve sandalye takımı, bu konuda okutulacak bir ders gibi geliyor bana. Geçen yıl alınmış gibi duruyor! Üstüne yılların yaşanmışlığı, yüzlerce kitap ve anı eklenince tam anlamıyla zamansız tasarım olmuş işte! Antikacıdan alacağınız ya da aileden kalan oymalı minik bir konsol, modern mobilyalara zamansızlık katacak. Doğal materyaller, her tür ahşap, doğal taşlar, zeminde doğal ahşap lamine parke kullanımı, mermer sehpa tablası gibi kalitesiyle öne çıkacak detaylar, evinizi zamansız hale getirecek. Duruşuyla kendine güveni ifade eden, iddialı olmaktan uzak ama sıkıcı da olmayan, orantısı yerinde, dengeli tasarımlarla çıkmak gerek bu yola. Mekana çok büyük gelen kanepelerle, fazla eşya ile ve her şeyden önemlisi fazla desen ile zamansızlık olmaz. Duvarda beklenmedik renkler kullanılması ya da çok desenli duvar kağıtları, yıllar sonra baktığınızda gözünüze çok kalabalık ve demode gelecektir. Mobilyalara düz bir fon yaratmak her zaman iyi sonuç verir.

TREND


İkat

İkat deseni uzun zamandır trend ama Hermes'inki bir başka olmuş. Voyage en Ikat koleksiyonundaki tabaklarda kumaşın adeta dokusu hissediliyor.

Yenilik

Kuş evi

Bu sezon minik, seramik kuş evlerine rastlıyorum, çok sevimliler. Salonunuzun başköşesine yerleştirebilirsiniz. www.karaca-home.com

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zamansız tasarım hayranlık uyandırır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN