Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 15.8.2015
7/24 şehirde yaşam
SERGİ

OLKAN ÖZYURT: Sanatta zaman yolculuğu

Zaman bir sanat eserine nasıl sızıyor? Farklı zamanlarda ortaya çıkan eserler birbirleriyle nasıl etkileşime girebiliyor? Söz konusu zaman ve sanat olunca yüzlerce soru sormanız mümkün. İstanbul Modern'de açılan Sanatçı ve Zamanı başlıklı koleksiyon sergisi bu tür sorulara cevap aramaya çalışıyor. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında" sözünü şiar edinen sergi, sanatçıların kendi zamanlarından nasıl etkilendiklerinin, geçmişteki sanat eserleriyle zaman üzerinden kurdukları ilişkinin de peşine düşüyor. İzleyiciyi de sanat eserleri üzerinden zaman yolculuğuna katılmaya çalışıyor. Levent Çalıkoğlu'nun küratörlüğünü yaptığı sergide Cafer Türkmen, Coşkun Aral, Gökşin Sipahioğlu, Manuel Çıtak, Murat Germen, Nuri Bilge Ceylan, Şahin Kaygun, Yıldız Moran, Hüseyin Bahri Alptekin, Cevdet Erek, Kutluğ Ataman, Vahit Tuna, Vahap Avşar ve Hüseyin Çağlayan'ın da aralarında bulunduğu 115 sanatçının 186 eseri yer alıyor.

PERA 10. YILINDA DENİZE BAK DİYOR

Pera Müzesi, 2005'den bu yana sergilerden film gösterimlerine, atölye çalışmalarından konserlere kadar gerçekleştirdiği etkinliklerle sanatın nabzını tutan İstanbul'un en gözde mekânlarından. Kuruluşunun 10. yılını kutlayan müze bu nedenle özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor! Kanadalı sanatçılar Caitlind R.C. Brown ve Wayne Garrett, 10 bin gözlük camı kullanarak tasarladığı Gör/ Bak/Deniz adlı sanat projesini sanatseverlerle buluşturuyor. Binanın tarihi cephesine yerleştirilen mercekler, İstanbul manzarasını bambaşka bir gözle seyretme imkanı sunuyor. Müze, pazartesi günleri kapalı. Diğer günler ise açık!

KONSER


Geceleri nasıl anlatsam nerden başlasam!

Bodrum Antik Tiyatro'da gerçekleştirilen yaz konserlerinde bu hafta Türk pop müziğinin iki önemli ismi sahneye çıkacak. Bir yanda muhteşem sesi ve duru güzelliğiyle izleyiciyi kendine hayran bırakan Nilüfer, diğer yanda dillerden düşmeyen şarkıların sahibi MFÖ. Nilüfer konserde Kendi Cennetim isimli albümünden yepyeni şarkıların yanı sıra klasikleşen şarkılarını da söyleyecek. 19 Ağustos'taki konser 21.15'te başlayacak. MFÖ, ise 21 Ağustos'ta sahneye çıkacak. Grup, Ele Güne Karşı, Güllerin İçinden, Bu Sabah Yağmur Var İstanbul'da gibi sevilen şarkılardan oluşan repertuvarıyla müzikseverleri unutulmaz bir zaman yolculuğuna çıkarmayı planlıyor. Tabii Bodrum Bodrum'u çalmaması da düşünülmüyor! Konser de 21.00'da başlayacak.

CEREN ARSEVEN: Notalarla dalgalar elele

11. D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali bu yıl müzisyen Eleni Karaindrou'yu ağırlıyor. Biz onu Theo Angelopoulos'un filmlerine yaptığı müziklerle tanıyoruz. Sanatçı da konserinde film müziklerinden oluşan bir repertuvarla seyirci karşısına çıkacak. Karaindrou ünlü yönetmenle işbirliğini şöyle anlatıyor: "Angelopoulos'la 1983-2012 arasında çalışırken sayısız yolculuk yaptık. Benim ilerlememi sağladı, müziğimin gelişmesine önayak oldu, ruhumun karanlıklarını aydınlatma yolunda benimle beraber yürüdü. Angelopoulos hareket eden görüntülerin şairi, bir düşünür. Eserleri sonsuza dek capacanlı kalacak" 17 Ağustos saat 21.00'de Bodrum Kalesi'ndeki konserde sanatçıya İstanbul Sinfonietta da eşlik edecek.

DVD

OLKAN ÖZYURT: Umudumuz Russell Crowe!

Oyuncu Russell Crowe'un yönetmenliğe geçiş filmi Son Umut, Çanakkale Savaşları'nı ele alması, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Salih Kalyoncu gibi Türk oyuncuların filmde oynaması nedeniyle daha çekim aşamasında 'bizden' sayılan yapımlardan biriydi. Filmi izleyince gördük ki mantalite olarak da 'bizden' bir film Son Umut.

TÜRK DOSTU FİLM

Crowe, kendisinin de oynadığı filmde savaşa gönderdiği üç oğlunun kaderini öğrenmek üzere İstanbul'a gelen Avustralyalı çiftçi Connor'ın hikayesini anlatılıyor. Connor, Türklerle tanışıyor, onların düşman olmadığını anladığı gibi dost oluyor ve bu savaşı çıkaran İngilizlerin tavrını sorguluyor, nihayetinde de onları savaşın kötü adamları ilan ediyor. Ama orada da durmuyor! Kurtuluş Savaşı'nın haklılığının altını çizip Yunanlıları da işgalci ilan ediyor. Bütün bunları yaparken Crowe, Avustralyalı yönetmen Peter Weir'in Çanakkale Savaşları'nı en iyi anlatan Gelibolu filmiyle bıraktığı noktadan bayrağı devralıp, savaşa karşı eleştirel baktığını da gösteriyor. Crowe'un yönetmenlik rüştünü ispat ettiği, Son Umut için Türkiyeli sinemacıların çekmek istediği ama bir türlü beceremediği Çanakkale filmi olduğunu söylemek mümkün. (Son Umut/ The Water Diviner Russell Crowe, Avustralya, ABD, Türkiye, 2014)

MERT VİDİNLİ

IN-OUT
Kapalı spor salonları OUT, bisiklete atlayıp Adalar'da ve Emirgan'da sahil hattı sporu yapmak IN.
Şehirdeki en leziz kokteyl nerede düşünmek OUT, Alancha'nın barından çıkan yazlık kokteyller IN.
Karaköy'ün kalabalığı OUT, JR'ın süslediği duvarları ile Balat sokakları keşfedilmeyi bekliyor IN.
Market, manav alışverişi OUT, Bomonti'nin cumartesi günü kurulan organik pazarı IN.
Salı akşamı ne yapsam diye düşünmek OUT, canlı caz geceleri için Bebeköy Backbar'da serinlik fırsatı IN.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN