Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müze ve galeriler de iddialı

Giriş Tarihi: 29.8.2015
Müze ve galeriler de iddialı
Eşzamanlı olarak esaslı sergiler de geliyor.
Sakıp Sabancı Müzesi'nin ZERO sergisi dikkate değer. İkinci Dünya Savaşı sonrası umutsuzluğa başkaldıran Zero akımının sanatçıları 2 Eylül'den itibaren izleyicileri bekleyecek. Sergi, Zero akımı kurucuları Heinz Mack, Otto Piene, Günther Uecker'in eserleri ile akıma dahil olmuş önemli sanatçılar Yves Klein, Piero Manzoni ve Lucio Fontana'nın farklı tekniklerde ürettiği 100'ün üzerinde eseri bir araya getirecek. Serginin küratörlüğünü ise Zero Vakfı yöneticisi ve küratör Mattijs Visser üstleniyor.
Pera Müzesi'ndeki sergi Günümüz İmgeleri. 4 Eylül'de açılacak sergi, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi'nden yapıtları Türkiyeli sanatseverlerle buluşturuyor. Çağdaş Saraybosna sanatının izdüşümü niteliğindeki sergi, ülkenin acı tarihine ve sosyal konulara gençlerin gözüyle bakıyor. 1 Kasım'a kadar ziyaret edilebilir.
12 Eylül darbesinden sonra ortaya çıkan toplumsal hareketler ve popüler kültür öğeleri üzerinden Türkiye'nin yakın geçmişini irdeleyen Nerden Geldik Buraya? sergisi 3 Eylül'de SALT Beyoğlu ve SALT Galata'da açılıyor. İstanbul'u merkeze alan sergide Türkiye'de 80'ler, reklam filmi, dergi, fotoğraf, video gibi arşiv materyalleri ve sinemadan örneklerle değerlendiriliyor.
Performans sanatının önde gelen isimlerinden Ulay, 2 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında Şekerbank Açıkekran'da sanatseverlerle buluşacak. Asıl adı Uwe Laysiepen olan Alman sanatçı, performans, fotoğraf ve video alanındaki kariyeriyle olduğu kadar, Marina Abramoviç'le çalıştıkları dönemdeki performansları ve sıra dışı aşk-ayrılık öykülerinin sanat yapıtına dönüştüğü Çin Seddi'ndeki 90 günlük performansları Great Wall/Büyük Duvar ile de tanınıyor.
Galeriler de boş durmayacak elbette. Yine 2 Eylül'de Rampa'da çok genç kaybettiğimiz Hüseyin Bahri Alptekin'in retrospektifi var. Adı Demokratik Lüks.
Pilot Galeri'de açılacak Şener Özmen sergisi de dikkate değer. There is a Way Out adlı sergi 1 Eylül'den itibaren gezilebilir. Pilot'un bir başka sanatçısı Halil Altındere, Süreyya Evren'le beraber güncel sanat tarihi üstüne bir kitap hazırladı. O da eylül ayının sürprizlerinden.
Seza Paker yeni sergisiyle Galerist'te. Absinthe adını taşıyan sergi 1 Eylül'de açılıyor.

Communicating the Museum 9-12 Eylül


Marka Şehir İstanbul

Her yıl farklı ülkelerde gerçekleştirilen uluslararası bir etkinlik olan Communicating the Museum, bu yıl sanat dünyasını İstanbul'da toplayacak. Dört günlük etkinlikte Marka Şehir İstanbul başlığı altında sanat, müzecilik, mimari ve İstanbul hakkında birçok panel ve toplantı düzenlenecek. Sanatseverlerin yanı sıra işadamları ve teknoloji dünyasının önemli isimleri İstanbul'da ağırlanacak. Yani kenti koleksiyonerler ve küratörler saracak!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müze ve galeriler de iddialı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN