Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugün başkası için ne yaptınız?

Giriş Tarihi: 17.10.2015
Bugün başkası için ne yaptınız?

Bir uçuş görevlisinin uçak camlarına yapıştırdığı 'iyilik notları' tüm dünyanın ilgisini çekti. "Amacım insanları mutlu etmek" diyen Taylor Tippett'i örnek alıp biz de çevremizde iyilik hareketi başlatabiliriz

Şu sıralar dünya özel bir havayolu şirketinde uçuş görevlisi olarak çalışan Taylor Tippett'i konuşuyor. Uçaktaki camlara mutlu olmayı ve birine iyilik yapmayı tavsiye eden notlar yapıştıran Tippett tek başına havada iyilik hareketi başlatmaya çalıştığını anlatıyor. "Gülümseyin", "Birine kahve ısmarlayın", "Bugün olan üç güzel şeyi düşünün" gibi notlar bırakan Tippett'in amacı uçuş korkusu olanların bunu yenmelerine yardımcı olmak ve mutlu olup, etraflarına da mutluluk saçmalarını sağlamak. İngiltere'deki gazetelerde haberleri yayımlanan uçuş görevlisi kısa sürede bir fenomene dönüştü bile. Şimdi onu örnek alanlar da benzeri davranışları kendi çevrelerinde ve iş yerlerinde uyguluyor. Aslında iyilik hareketi yeni değil. 1997'de Japonya'da bir konferansta fikri ortaya atılan ve bugün 25 ülkede üyesi olan Dünya İyilik Hareketi isimli bir oluşum mevcut. Bu hareket hiçbir dine ya da ırka bağlı değil. Gelir elde etmek amaçlı da kurulmamış. Tek amaç herkesin çevresinden başlayarak birine iyilik yapması ve dünyanın yaşanabilir bir yer olması için katkı sağlaması. Avustralya, Kanada, Japonya, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Dünya İyilik Hareketi'ne üye ülkelerden bazıları. Bir de Singapur gibi kendi ülkesinde bu hareketi başlatanlar var. 1996'da Başbakan Goh Chok Tong'un öncülük ettiği Singapur İyilik Hareketi'nin bugün epey üyesi var. O yüzden Singapur sokaklarında çöp toplayan insanlara rastlarsanız şaşırmayın. Ya da bir kahvecide öndeki kişinin size kahve ısmarladığına şahit olmaya hazırlanın. Çünkü bu tarz hareketlerin amacı belli: Bir kişiyi mutlu et ki, o da başkasını etsin. Bu tarz hareketlerin bir benzeri de 1993'te Colorado'da gangster saldırısı sonucu onlarca insanın hayatını kaybetmesi sonrası başladı. O dönemde bölgede yaşanan korku ve güvensizlik duygularını yenmek amacıyla başlayan hareket etkili oldu. "Herkes komşusuna yemek götürsün, yakın çevresini tanısın, otobüste birine yer versin" gibi temel iyiliklerle yola çıkılmıştı. Çok geçmeden ilkokul seviyesindeki çocuklara ve işyerlerine kadar sıçradı. Milletçe çok acı çektiğimiz şu günlerde belki biz de iyilik hareketi başlatıp, kendi çevremizi daha iyi hale getirebiliriz. Peki ama neler mi yapabiliriz? İşte Dünya İyilik Hareketi listesinde yer alan küçük ama etkisi büyük hareketler...

Mesai arkadaşınıza not yazın: Mesai arkadaşınızın masasına onun yüzünde tebessüme yol açacak bir not bırakabilirsiniz.

Örgü örün: Atkı, eldiven, şapka ya da çorap... El emeği göz nuru ördüğünüz bir şeyi sevdiğiniz birine sebepsiz yere hediye edebilirsiniz.

Kahve ısmarlayın: Kahvecide arkanızda bekleyen kişinin kahve parasını ödemeye ne dersiniz? Ya da soğuk havada dışarıda çalışmak zorunda olan birine sıcak bir çay alıp onu mutlu edebilirsiniz.

Hediye yollayın: Bir kutu alıp içini ilginç hediyelerle doldurup uzaktaki bir yakınızı gönderip onu mutlu edebilirsiniz.

Kontör yükleyin: Kontörlü hat kullanan ve ihtiyacı olan birine kontör yükleyip onun dünya ile iletişimini sağlamaya ne dersiniz?

Konser bileti verin: Sevdiğiniz birine ya da tanımadığınız bir yabancıya bilet vermek de güzel bir fikir olabilir. Bir derbi maçı ya da konser bileti örneğin.

Sohbet edin: Alışveriş yapıyorsunuz peki alışveriş sırasında kasadaki personelle sohbet ediyor musunuz? Birkaç dakika ayırın ve alışverişe "İyi günler, nasılsınız?" demekle başlayın.

Yemek yapın: Yapın bir kap yemek, çalın komşunuzun kapısını. Ya da eviniz müsaitse bir barbekü ya da çay partisi düzenleyip apartman sakinlerini toplayabilirsiniz.

Yer verin: Sadece yaşlı, hamile olduğu için değil, içinizden geldiği için herhangi birine toplu taşımada yer vermeyi deneyebilirsiniz.
Olumlu yorum yapın: Bir internet sitesinde ya da blog'ta olumlu bir yorum yapın. Hep eleştiri olmaz, iyiyi de alkışlamak gerek.

Antep mutfağı ayağımıza geldi

Rumelihisarı'nda hizmet veren Nezih Kebap daha çok kahvaltının adresi olarak ün saldı. 40 çeşit kahvaltısının pek çok müdavimi var. Hafta sonları mekanda yer bulmak bile güç. Ama kahvaltısı kadar kebaplarıyla da iddialı. Bir patlıcanlı kebabı var ki bence tadılmalı. Yoğurtlu kebabı da birçok kişinin favorisi olmuş bile... Antep mutfağından lezzetler sunan mekanın menüsü oldukça geniş. İçli köfte, boran, şiveydiz başlangıçlar arasında öne çıkanlar. Yuvalama çorbası, lahmacunu da nefis... Ne yerseniz yiyin, fıstıklı katmer tatlısı için mutlaka yer ayırın. Fazla kaçıranlar sahilde yürüyüşe çıkabilir.

Akıllı ve pahalı

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri pahalı telefonları unuttuk. Ama lüks mücevher firması Savelli-Geneve her ikisini birleştirdi. Sınırlı sayıda üretilen ve bir mücevheri andıran Jardin Secret serisindeki telefonlar aynı zamanda adroid işletim sistemine sahip. Telefonların fiyatıysa 30 bin liradan başlıyor ve 360 bin liraya kadar çıkıyor. "Kim alır" demeyin, bekleme listesinde dünya jet setinden birçok kişi var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün başkası için ne yaptınız?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN