Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyi giyinmek için düzenli gardırop şart

Yine yeni bir mevsim dönümü... Yazlıklar, kışlıklar, baharlıklar, hepsinin giyilebildiği acayip bir hava durumu... Gardırobunuz buna hazır mı? Yeterince düzenli mi? Yoksa bir yeniliğe mi ihtiyaç var?

Giriş Tarihi: 17.10.2015
İyi giyinmek için düzenli gardırop şart
Birkaç gündür gardıroplarımla uğraşıyorum. Mevsim dönümlerinde hep aynı şey oluyor. Mevsime uygun kıyafetleri düzenlemek gerekiyor. Artık giyilmeyenler, tadilat yapılacaklar, onlar bunlar derken ciddi bir düzenleme ve tasnif işlemi gerekiyor. Eleme yapmaya, bir şeyleri atmaya meraklı arkadaşlarımdan gelen yardım teklifleri alıyor ve hepsini reddediyorum. Çoğu kıyafetimden, onları giymesem de kopamıyorum ve bu yıllardır böyle gidiyor. Bu sene her zamankinden farklı bir sistemle giriştim işe. Gardırobu düzenlemek olması gerekenden çok uzun sürdü, çünkü elime geçen her kıyafeti deniyor, nelerle giyilebileceğine bakıp, bir kombinasyon çerçevesinde yerleştiriyorum. Bu sefer bu gardırop düzenlemesi işini kökten çözmeyi umuyorum.

ÖZEL DÜZENLEME
Sıkışık askılarda hiç görülemediği için unutulan, buruşan giysilerden yorulduysanız gardırobunuz size yeterli gelmiyor demektir. Ya da ihtiyaçlarınıza cevap veremiyor olabilir. Yeni bir gardırop için ciddi bir planlama gerekiyor. Her şeyden önce kendinizi tanımalı, hayallerden ziyade son on yıldır gerçekleşenlere bakmalısınız. Gardırop, giymediğiniz kıyafetler dolabı değil, giydiğiniz kıyafetleri rahatlıkla görebilmenizi sağlayan dolaptır. Kişiye özel düzenlenmeye imkan veren üniteler, size uygun yükseklikler, çekmeceler, tel raflar ve daha pek çok farklı özelliğe sahip gardıroplarla hayatınızı çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Bunun için de detaylı bir planlama yapmak gerekiyor. Gardırobun bulunacağı mekan için ölçü alıp, yerleştirileceği duvarın boyutları ve gardırobun ön kullanım alanını tespit edin.
Öncelikle kıyafetlerinizi iyi bir elemeden geçirin. Elenenleri hemen birine verin. Tadilat gerektirenleri de vakit kaybetmeden elden geçirin, terziye verin, bir şekilde hızlıca gardıroptan uzaklaştırın. Yoksa gözünüzü karartıp gardırop düzeni oluşturmanızı engelleyebilirler.
Tavana kadar gardıropları tercih ederseniz, görüntü bütünlüğü de elde edersiniz.
Gardırobu yerleştireceğiniz mekan ne kadar dar da olsa erkek ceket ve paltoları göz önünde bulundurularak gardırop derinliği 60 cm'den daha dar olmamalı.
Kıyafetlerinizi tarzlarına, boyuna ve ne sıklıkta giyildiğine göre gruplayın. Uzun elbise, tulum ve paltolar için minimum yükseklik 1.50 m olmalı. Tişört ve kazaklar için açık raflar, gömlek ve ceketler için çekmece veya gözler planlamalısınız.
Gardırobun en alt rafına ulaşmak neredeyse imkansızdır. Hele bir de derinse mutlaka çekmece olarak değerlendirilmeli. Göz seviyesinin üstünde kalan derin raf veya çekmecelere az kullandığınız giysileri, şeffaf poşetler içinde yerleştirip, üzerine de etiket yapıştırırsanız, bulmanız ve hatırlamanız kolay olacaktır.
Gardırobunuzu planlarken dağınıklığı önleyecek çekmeceleri ihmal etmeyin. Ayakkabı ve çantalar için tel rafları da listeye alın.
Gardırobunuzda yer kazanmak için ceket askıları dışındaki hacimli askıları, incecik, tel askılarla değiştirin.
Askıların ucundaki kanca kısımları genellikle dönebilecek şekilde tasarlanır. Askıların boyun kısmına diğer askıyı hafifçe döndürerek takabilir ve aynı hacimde iki askı kullanarak yer kazanabilirsiniz.
Yer kazanmak amacıyla sürgülü ve ayna yüzeyli gardırop kapaklarını tercih edin. Hem mekana genel bir ferahlık katacak hem de ayrıca boy aynası alma derdinden sizi kurtaracaktır.

Yenilik


Gelenekselin modern hali

Paşabahçe'nin Nazar, Çeşm-i Bülbül ve Beykoz koleksiyonları 18 tasarımcı ve üç cam ustası tarafından yeniden yorumlandı. Koleksiyon Omnia adını taşıyor.

HABER

Efsane koltuklar

Türkiye'nin ilk metal modern mobilya tasarımcısı Sadi Öziş'in tasarımları Walter Knoll koleksiyonuna dahil ediliyor. Koltuklar, Türkiye'de de satılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyi giyinmek için düzenli gardırop şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN