7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 24.10.2015
7/24 şehirde yaşam
Doğru zamanda mıyız?

Müzisyen Can Bonomo, ilk kişisel resim sergisini açtı. Serginin adı Anachronismus. Anakronizm bir nesne ya da kişinin kronolojik açıdan yanlış yerde olması anlamına geliyor

SERGİ

MELTEM FIRATLI

İyi bir müzisyen Can Bonomo. İyi bir şair de aynı zamanda. Resimle de ilgileniyor. Kısacası yaratmayı seviyor. İstanbul Bilgi Üniversite'nde okuduğu yıllarda dijital illüstrasyon ve grafik tasarımı dersleri alan Bonomo, Bulunmam Gerek adlı albümünü hazırladığı dönemde kafa dinlemek için çizmeye başlamış. Albüm çıktığında evin içinde onlarca tablo olduğunu söylüyor. İşte o tablolardan bir bölümünü şimdi Anachronismus başlıklı sergide 20 Kasım'a kadar The Marmara Pera'da görebulirsiniz. Sergiyle ilgili merak ettiklerimizi Bonomo'ya sorduk.
- Resimle kurduğunuz ilişkiyi anlatır mısınız?
- Bulunmam Gerek albümünü yazarken verdiğim aralarda biraz kafa dinlemek için çizmeye başladım. Albüm çıktığında evin içinde onlarca tablo vardı. Bunların bir kısmını insanlarla paylaşmak istedim. Ben karşıma çıkan her şeyde bir öykü, sebep ve sonuç ilişkisi ararım. Bazen dinlediğim bir şarkı zihnimde bir imge oluşturur. Bazen de baktığım bir resmin altına düşüncelerimi yazmak isterim. Bu düşünceleri ses estetiği, ölçü ve ritim gibi kuramların üzerine inşa ettiğim zaman yeni bir şiirim olur. Aslında bütün bu türler iç içe. Ben yetkin olduğumu düşündüklerimle derdimi anlatmayı deniyorum.
- Müzisyenliğiniz ressamlığınızı, ressamlığınız müzisyenliğinizi besliyor mu?
- Bu konu aslında benim sanat ile ne kadar iç içe olduğumla alakalı. Yıllar geçtikçe yaşadığımız yerde gerçekleştirdiğimiz fiiller fazlalaşıyor, yaşlanıyoruz. Sürekli olarak aynı fiilleri gerçekleştirecek olursak deneyim kazanmış oluyoruz. Ben Gladwell'in 10.000 saat kuralına inanıyorum. Bir işi 10.000 saat yaparsanız o işte mükemmeliyeti yakalayabilirsiniz. Sadece zaman geçtikçe kendimi daha iyi ifade ediyorum. Delirmek Belirmektir adlı şiir kitabım geçen hafta beşinci baskısını yaptı. Çeşitli dergilerde şiir yazmaya devam ediyorum. Özetle şiirle yakından ilgilenen ve hobi olarak resimle uğraşan bir müzisyenim galiba.
- Serginizin ismi Anachronismus...
- Anakronizm bir nesne ya da kişinin kronolojik açıdan yanlış yerde olması anlamına geliyor. Zamanın lineer bir fonksiyon olmadığını, saatlerimize bakıp geç kaldığımız sanrısını bize yaşatan şeyin ise insan icadı bir yanılgı olduğunu düşünüyorum. 2015 yılındayız ve saati ölçebilen şey hâlâ ve sadece saatin kendisi. Bu karmaşık ve bilinmezliklerin içerisinde en eğlenceli bulduğum durum Anakronizm. Cep telefonuyla konuşan bir Napoleon ya da uzayda bir astronota muz ikram edilmesi zaman kavramını eğlenceli bir biçimde alter ediyor.

SERGİ

İstanbul Modern'den bienal sürprizi

14. İstanbul Bienali yoğun ilgi görüyor. Şehrin muhtelif yerlerinde karşınıza çıkan bienalin tamamını gezip görenlere sözümüz yok. Ama biz uyaralım son bir haftadasınız. Bienal 1 Kasım'da bitiyor. Lakin bir güzel haber de verelim. İstanbul Modern'deki bienal sergisi 26 Kasım'a kadar uzatıldı. İKSV'nin düzenlediği festivali şimdiye kadar 400 bin kişiyi ağırladığını da sözlerimize ekler bienalin sunduğu bu güzel fırsatı değerlendirmenizi dileriz.

FESTİVAL


Ada'ya ekolojik filmler geldi
Tematik film festivalleri belli bir konuya yoğunlaşmanızı sağladığı ve o konu üzerine farkındalık yarattığı için önemlidir. Lakin ülkemizde tematik festival sayısı çok da fazla değil. Bu az sayıdaki festivallerden biri Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali. Festival 21 Ekim'de başladı ve yarın sona erecek. Festivalin yarışma bölümünde ise 13 ülkeden 16 film yer alıyor. Türkiye'den ise Sudaki Suretler, Çibik, TURAB filmleri yer alıyor. Ayrıca dünyanın farklı coğrafyalarından Sunu, Surire, Bu Topraklar Bizim Topraklarımız, Ay'daki Rüzgar, Ben Halkım, Günaydın Taranto gösterilecek.

MÜZİK

MELTEM FIRATLI

İskoç grup sizi dansa davet ediyor

İskoçya, dağları, gölleri, nehirleri ve yemyeşil doğasıyla ünlü. Bir de şatoları... Müzikseverlerin çoğunun aklına ise ülkenin müzik grupları geliyor önce... Travis, Primal Scream, Mogwai, Franz Ferdinand gibi. Bir de Belle and Sebastian. Indie müziğin öncü grubu 20 yıla yakındır müzik sahnesinde. 30 Ekim'de ise 25. Akbank Caz Festivali kapsamında İstanbul'da olacaklar. Bugüne kadar dokuz stüdyo albümü yayınlayan Belle and Sebastian, şarkılarında mutluluk ve hüznü aynı anda yaşatıyor. Konserlerine gelenler arasında 40 yaşını geçmiş olanlar da var, saçlarında çiçeklerle sahne önünü işgal eden 18 yaşında genç kızlar da. Volkswagen Arena'daki konserde mutluluk içinde dans ederken bir andan gözyaşlarına boğulmaya hazır olun. Aynı gece Kaliforniyalı kent ozanı Cass McCombs'u da izleyebilirsiniz. Kapılar 19.00'da açılıyor.

DVD

OLKAN ÖZYURT

Sinemaya baş döndüren bir saygı

Fransız yönetmen Leos Carax'ın uzun yıllar sonra çektiği Kutsal Motorlar, en başta söyleyelim, farklı okumalara açık, ayrıksı bir film. Seyirciden, alışılageldik bir şekilde filmi takip etmesini bir kenara bırakmasını istiyor. Çünkü sizi adeta bir 'rüya'nın içine davet ediyor. 'Rüya' diyoruz, çünkü mantıksal bir tutarlılık içerisinde akıp giden bir öyküsü yok filmin. Bir cümle ile özetlersek, filmde beyaz bir limuzinde kılıktan kılığa giren, ya da rolden role geçen diyelim, her biri farklı hikayelerin aktörü olan Oscar adlı bir adamın bir günlük macerasını izliyoruz. Ama ne macera! Köprü Üstü Âşıkları filmiyle tanınan Carax'ın filmi, sinemayla kurduğunuz ilişkinin derinliği ölçüsünde tat alabileceğiniz bir yapım. İzleyenlerin farklı şekilde filmi algılamalarının sebebi de bu. Carax, 'büyülü fener' olarak da nitelendirilen sinemanın büyüsünü bize tekrar hatırlatıyor ve hayata sinema gözlüğüyle bakanların başını döndürüyor adeta. Dolayısıyla Kutsal Motorlar için Carax'ın, sinema sanatına saygısını sunduğu bir film olduğu söylenebilir.

BUNLAR DA VAR


Çeşme out, İstanbul in

Bütün yaz Çeşme'deydi. Güneş batmaya yakın setinin başına geçti, en güzel plaj partilerini gerçekleştirdi. DJ Hakan Kabil, bu akşam Ortaköy Ayı'da İstanbulluları dans ettirmeye hazırlanıyor. Saat 22.30'da başlayacak performansta set, house müzik ağırlıklı olacak.

Sertab, Ankara'da


Türkçe sözlü pop müziğin en güçlü isimlerinden Sertab Erener, 30 Ekim'de Jolly Joker Ankara'da olacak. Saat 22.00'deki konserde müzisyenin hit parçalarını dinleyebilirsiniz. Biletler 56.50, 113 ve 165 TL.

NOT DEFTERİ

BABYLON
Presents Türkiye'nin genç ve yetenekli yeni müzisyenlerini İstanbul Coffee Festivali kapsamında Haydarpaşa Garı'nda kahve tutkunlarıyla buluşturuyor. Konser bugün 18.00'de.

TEK perdelik Hüzzam adlı oyun Tiyatro Replik tarafından sahneleniyor. Antalya Replik Sanat Sahnesi'nde 26 Ekim'de sahnelenecek oyun saat 20.00'de başlayacak. Bileti 25 TL.

TALİMHANE Tiyatrosu Şişli Black Out Sahnesi'nde İngiliz deneysel tiyatrosunun önde gelen ismi Tim Crouch'un Yazar adlı oyunu 26 Ekim'de sahnelenecek. Saat 20.30'daki oyunun bileti tam 34,50 TL, öğrenci 24,50 TL.

BEŞ Grammy ödüllü caz solisti Diana Krall cazın buğulu sesi olarak anılıyor. 27 Ekim'de Zorlu Performans Sanatları Merkezi Turkcell Sahnesi'nde saat 21.00'de sahne alacak.

YASEMİN Mori'nin konseri 28 Ekim'de Kadiköy Sahne'de. Konserin başlama saati ise 22.00. Bilet ise 34 TL.

HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ 30 Ekim'de Bursa Hayal Kahvesi'nde. Klarnet virtüözü saat 23.00'de sahne alacak. Bilet 45 TL.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN