Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurt Cobain seninle gurur duyardı

Giriş Tarihi: 7.11.2015
Kurt Cobain seninle gurur duyardı

Piyanist AyşeDeniz Gökçin, 'klasik' bir klasik müzik sanatçısı değil. NirvanaProject projesinde rock ile klasik müziği birleştiriyor. Gökçin'in performansı bugün Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde

AyşeDeniz Gökçin 26 yaşında yetenekli, genç bir piyanist. Eastman School of Music'te lisansını, Londra Kraliyet Müzik Akademisi'nde yüksek lisansını tamamlamış. İlk konçerto icrasını dokuz yaşında Gordion Oda Orkestrası eşliğinde J.S. Bach'ın 5. Klavye Konçertosu ile yapmış. Dünyaca ünlü festivallerde, konser salonlarında çalsa da Gökçin, 'klasik' bir klasik müzik sanatçısı değil. Onun tutkunu olduğu bir başka müzik türü daha var: Rock. Klasik ve rock müziği birleştirip yarattığı tarzla ortaya çıkardığı projeler ise tüm dünyada ilgiyle takip ediliyor, beğeniliyor. Bu projelerin çıkış noktasını Gökçin şöyle anlatıyor: "Rock ve klasik müziği birleştirip yeni bir tarz yaratmaya çalıştım. Aslında bu benim daha kişisel konserler vermek istememden kaynaklandı. Başkalarının eserlerini çalmaktansa kendi düzenlemelerim ve kendi bestelerimi icra etmek benim için daha tatmin edici oldu." Gökçin daha önce Pink Floyd üzerine bir proje gerçekleştirdi. Pink Floyd şarkılarını Liszt'le birleştiren bu projesine, grubun resmi sitesinden de destek gelmişti. Müzisyen, şimdiyse Nirvana'nın solisti Kurt Cobain'in son beş yılına odaklanan NirvanaProject ile gündemde. Projede Gökçin'e elektronik müzik yapımcısı Ivan Shopov ve dansçı Ekin Bernay eşlik ediyor. Bernay, Kurt Cobain'in ruhunu, karısı, çocuğu ve şarkılarındaki karakterleri, Shopov karanlık düşüncelerini Gökçin ise müziğin Cobain'i hayatta tutan gücünü temsil ediyor. Something in the Way, Come As You Are, Territorial Pissings, Heart Shaped Box, Rape Me, In Bloom, Smells Like Teen Spirit ve Breed performansta yorumlanan Nirvana şarkıları. Albümü de yayınlanacak projede Gökçin'in Cobain için yazdığı üç parça da bulunuyor. Performansta kimi zaman Cobain'in kalp sesi, kimi zaman da kaşıntısı duyuluyor. Gökçin, "Cobain için yazdığım bestenin ilk bölümü olan Halüsinasyon, müzisyenin ve diğer uyuşturucu bağımlılarının verdikleri savaşı, çeşitli seslerle dinleyicilere anlatıyor. Bunların arasında, vücuttaki kaşıntılar, paranoya, hayaller de bulunmakta. Duyulan sesleri piyanonun içine farklı materyaller koyarak ve ıslık çalarak üretiyorum" diyor. Gökçin söylediği gibi performanslarında istediği sesleri çıkarabilmek için sıra dışı materyaller kullanıyor: "Kırık plaklar, plastik parçalar, tokalar ya da tahta metal parçaları kullanıyorum. Onları piyanonun içine koyup sonra kaldırıyorum." Gökçin'in söylediğine göre klasik müzik dinleyicileri performanslarını izlerken biraz pasif kalıyor çünkü alkışlamak dışında çığlık atmaya ya da ses çıkarmaya pek alışmamışlar. Halbuki bu aranjmanları rock dinleyicilerine çalınca hepsi baştan sona kendisine eşlik edip tezahürat yapıyorlarmış. Bu arada performansı bugüne kadar izleyenler arasında Cobain'in bir arkadaşı da bulunuyor. Hatta Gökçin'e "Kurt yaşasaydı seninle gurur duyardı" demiş.

ANLAMI BÜYÜK

Performansı bugün saat 20.30'da Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde izleyebilirsiniz. Son olarak bu konserin gerçekleşmesinde büyük emeği olan, Arda Aydoğan'ın ismini de hatırlamadan olmaz. Geçen günlerde kaybettiğimiz değerli isim, yıllarca Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nun genel sanat yönetmenliğini yaptıktan iki ay önce Bakırköy'de yeni açılan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nin başına getirilmişti. Gökçin'i çocukluk yıllarından beri tanıyan Aydoğan, bu konseri belki izleyemeyecek ama ruhu aramızda olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurt Cobain seninle gurur duyardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN