Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul ışık saçacak

Giriş Tarihi: 14.11.2015
İstanbul ışık saçacak

İstanbul bir ilke ev sahipliği yapıyor. 29 Kasım'a kadar sürecek İstanbul Light Festival kapsamında ışık enstalasyonlarıyla aydınlanacak şehir, tam anlamıyla ışık ve sanatın dansına sahne olacak. Dün başlayan festival kapsamında görmeniz gereken beş eseri seçtik

Dünyanın birçok şehrinde düzenlenen ve sanatçıların mesajlarını ışık entalasyonları, interaktif ışık şovları ve dev projeksiyonlarla verdiği ışık festivali bu yıl ilk kez İstanbul'da, Zorlu Center ve çevresinde gerçekleştiriliyor. Açılışı dün yapılan, 16 gün sürecek İstanbul Light Festival ile İstanbullu farklı bir sanat deneyimi yaşama imkanı bulacak.

22 SANATÇI 23 ESER

Festival düzenlendiği kentleri de dünyanın gündemine taşıyor. Yapıldığı şehirlere milyonları bulan ziyaretçi akını yaşanıyor. Berlin'deki festivale 2 milyon kişi, Lyon'dakine ise 4 milyon kişi katıldı. Festivalin bir başka özelliği ise, dünyanın en büyük açık hava sanat galerisi olması. İlk ışık festivali deneyimini yaşayacak İstanbul'da ise 22 sanatçının 23 eseri sergilenecek. Festivalin onur konuğu Finlandiyalı sanatçı Kari Kola. İlk yılında Zorlu Center ve çevresinde gerçekleştirilecek festivalin, önümüzdeki yıllarda ise meydanları, parkları ve önemli binalarıyla tüm İstanbul'a yayılması planlanıyor. Gelelim festivalin sanatçılarına. Fransa'dan Groupe Laps, Polonya'dan Miroslaw Struzik, Türkiye'den Refik Anadol, Fransa'dan TİLT ve Pitaya, İspanya'dan Payscual Sisto, Finlandiya'dan Kari Kola, Lübnan'dan Alaa Minawi ve ABD'den Jen Lewin katılımcı sanatçılardan bazıları.

1-Alaa Minawi

Sanatçı My Light is Your Light adlı enstalasyonunda baba, anne, dede, hala ve iki çocuktan oluşan bir aileye yer veriyor. Minawi, 'Benim Işığım Senin Işığındır' mesajlı eseriyle mültecilere saygısını sunuyor.

2-Kari Kola


Büyük ölçekli enstalasyonlar yapan sanatçı Işık Burada eseriyle festivalde. Sanatçının mottosu ise, 'Hiçbir şey imkansız değildir; sadece sizin onu başarmak için enerjinizi ne kadar kullanmak istediğinize karar vermenize bağlıdır."

3-Refik Anadol

Eseri Liminal Room adını taşıyor. Anadol, seyirci ile ortam arasında ezber bozan ilişkiler kurmak için sanat ve teknolojiyi daha önce görülmemiş biçimlerde kullanarak dijital ve fiziksel dünyaların melez alanlarını inceliyor.

4-Amanda Parer

Avustralyalı sanatçı Parer'in eseri Intrude, bu dünyanın kırılganlığını ve bu dünya içindeki bizim rolümüzü keşfettiriyor.

5-Studio Vollaers Zwart

Hollandalı Vollaers Zwart çifti, metro tünelini Tunnel of Love adlı eseriyle süsleyecek. Kalp biçiminde, florasanlı binlerce etiketin kullanıldığı eser, tünelin tavanı, duvar ve zemininde büyüleyici bir görsel gösteri sunuyor. Sanatçı çift, bu eserleriyle "Hiç kimse aşk virüsünden kaçamaz, o virüs bir kez bulaştığında da yavaş yavaş tüm şehre yayılır" mesajını veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul ışık saçacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN