Türk DJ'lerin yurtdışı çıkarması

Geçen hafta yurtdışından iki yeni çalışma geçti elime. Biri Hollanda doğumlu Türk DJ-prodüktör Ümmet Özcan'ın yeni single'ı On the Run. Diğeri ise Londra'da yaşayan DJ-prodüktör Sine Büyüka'nın solo projesi Villette'in Crossed Wires'ı

Giriş Tarihi: 21.11.2015
Türk DJ'lerin yurtdışı çıkarması
TIesto, Hardwell, Avicii ve Martin Garrix gibi ünlü DJ'lerin şu sıralar favori parçalarından biri On the RunDört DJ de bu dinamik kulüp parçasını radyo programlarında çalıp single'ın kısa sürede bir hit'e dönüşeceğinin sinyalini verdiler. 23 Kasım pazartesi günü Spinnin' Records etiketiyle çıkacak On the Run'la ilgili ilgimi çeken ayrıntı ise parçanın bir Türk DJ'e, Ümmet Özcan'a ait olması. Elektronik dans müziğine (EDM) meraklı olanlar bu ismi duymuştur. Hollanda doğumlu Ümmet Özcan, EDM sahnesinin yükselen prodüktörlerinden. Dünyanın en ünlü dans müzik festivallerinde çıkıyor, parçalarının YouTube'da izlenme oranı milyonlarla ifade ediliyor. 2015'te DJ Mag'in Dünyanın En İyi 100 DJ'i listesinde 36. sırada yer aldı. Dans müziğinin en güçlü olduğu ülkelerden Hollanda'da doğmuş olması onun en büyük avantajı. EDM'le küçük yaşlarda tanışan 33 yaşındaki DJ, zamanının çoğunu stüdyosunda müzik yaparak geçiriyor. Bir röportajında parçalarını yaparken çevresinde olup biten her şeyin ona ilham verebileceğinden bahsediyor: "Güneşli bir günde parkta yapılan bir yürüyüş örneğin. Bir sinema filmi ya da bir klasik müzik parçası da olabilir. Çoğu insan kendisini neyin iyi hissettirdiğini bilir. Ve bu şeyler ilham kaynağına dönüşür. Tüm prodüktörlere tavsiyem sevdikleri şeyleri yapmaya çalışsınlar..." Ümmet Özcan, setin başına geçtiğinde pozitif enerji yayan sempatik bir DJ. İnsanları nasıl dans ettirmesi gerektiğini iyi biliyor. Yenilikçi, yaratıcı. Çıtası hep yüksekte. Üstelik 2016'nın ilk aylarına Tiesto ile birlikte yaptığı parçayla damgasını vurmaya hazırlanıyor.

DERİNLİ K VE MEL ANKOLİ

Sine Büyüka ismini ismini kültürsanat ve spor üzerine yaptığı yayınlarla ekrandan hatırlayanlar olacaktır. Kimi insanlar aklının, kimileri de yüreğinin götürdüğü yere gider. Sine ise hep müziğin peşinden gitti. Şimdilerde de Londra'ya yaşıyor. Geçen yıl profesyonel müzik hayatının ilk adımlarını atmak üzere Injazero Records'u kurdu. 29 Kasım'da da solo projesi Villlette'in ilk EP'si Crossed Wires'ı yayınlıyor. Türkiye'de The XX, John Talabot ve Digitalism gibi isimlerden önce sahne alan Villette'in EP'si üç original şarkı ve üç remix'ten oluşuyor. EP'nin açılış parçası Villette'in müziğini merak edenler için hızlı bir kurs niteliğinde: Yalın bir derinlik, biraz melankoli, fakat teslim olmayan bir kararlılık. Villette'in sesi de güzel. Vokallerinin en baskın olarak hissedildiği parça ise Owls adını taşıyor. Villette, melankolik tınıları, organik sesleri, klasik müzik sample'larını ve vokallerini birleştirdiği yeni bir akımın temsilcisi niteliğinde bir prodüktör olarak adını duyuruyor Müzik blogları tarafından gelecek vaat eden, takip edilmesi gereken genç prodüktörler arasında adı sayılıyor.


.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk DJ'lerin yurtdışı çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN