Süper insanlar aramızda

Meditasyonla vücut ısısını yükselten de var, elini zehirli karıncalarla dolu eldivene sokan da. Himalayalar'dan Amazonlar'a dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan süper insanlar, vücutlarının biyolojik özelliklerinden faydalanarak türünün gerçek gücünü ortaya çıkarıyor

Giriş Tarihi: 28.11.2015
Süper insanlar aramızda
Onlar süper insanlar olarak biliniyor ama yetenekleri doğaüstü değil. Aksine vücutlarının biyolojik özelliklerini kullanarak doğayla uyumlu bir hayat sürüyorlar. Modern hayat bizi doğadan uzaklaştırıp, yeteneklerimizi köreltip şehirlere hapsederken onlar doğanın kalbinde sınırları zorluyor, özgürlüğün tadını çıkarıyorlar. İşte BBC Focus'un haberine göre Meksika'dan Brezilya'ya gerçek-hayat süper kahramanları.

Çıplak ayak koşan kabile üyeleri


Çıplak ayakla koşmak son dönemin trendlerinden. Meksika'nın kuzeybatısındaki Tarahumara kabilesinde yaşayanlar içinse kuşaklardır devam eden bir gelenek. Kabile üyesi erkekler ayaklarına giydikleri basit, geleneksel sandaletlerle 320 kilometreyi iki günde koşarak dünyayı şaşırtıyorlar. Kabile üyesi erkekler için kullanılan Raramuri kelimesi 'hızlı koşan' anlamına geliyor. Kabile üyelerinin bu derece güçlü atletik yetenekleri nasıl edindiklerini kimse bilmiyor. Bir iddiaya göre yerleşim yerleri birbirine uzak olduğu için, kabile üyeleri aradaki mesafeyi koşarak kat ediyorlar. Bu arada kabile üyelerinin beslenme şekli fasulye, mısır ve sebze ağırlıklı. Ev yapımı bira ile su, misket limonu, chia tohumu ve şeker karışımından oluşan bir içeceği tüketiyorlar. Diyetleri omega-3, lif, protein ve antioksidan özellikli. Genel olarak Tarahumara insanları düşük kolestrol seviyesine sahip. Kalp hastalıkları ve diyabete yakalanma oranları da düşüm seviyelerde.

Acıya dayanırsan erkeksin

Isırığı en acı veren böcek tarafından ısırılmaktan daha acı veren ne olabilir? Tabii ki bu böceklerin birçoğu tarafından aynı anda 10 dakika boyunca ısırılmak. Brezilya Amazonları'ndaki Satere-Mawe kabilesinde gençlerin yetişkin birer erkek olarak kabul edilebilmesi için 20 kez bu ritüeli yerine getirmesi gerekiyor. 100'lerce mermi karınca (Paraponera clavata) baygın haldeyken palmiye yapraklarından yapılan eldivenin içine konuluyor. Karıncalar uyanırken sınava tutulan genç eline eldivenden içeri sokuyor. Karıncaların zehri gencin sinir hücreleri arasındaki iletişimi bloke ediyor. Bu da 24 saat süreyle felce ve inanılmaz bir acıya neden oluyor. Bu karıncalara mermi karınca denmesinin sebebi ise ısırığının mermi yarası kadar acı vermesi.

Keskin görüşlü deniz göçebeleri

Gözlerimiz karadaki yaşama uyum sağladıkları için deniz altında yüzerken şekilleri bulanık görürüz. Deniz göçebeleri kabilesi Moken'de doğup, yürümeden önce yüzmeyi öğrenen çocuklar ise denizin dibinden rahatlıkla midye, istiridye toplayacak kadar iyi görüyorlar. Mynmar ve Tayland'a kıyısı olan Andaman Denizi'nde yaklaşık 2 bin-3 bin Moken yaşıyor. İsveç'teki Lund Üniversitesi araştırmacıları kabileye mensup çocukların deniz altında görme netliğinin Avrupalı çocukların iki katı olduğunu ölçtü. Karada ise bu oran aynı. Kabilenin çocukları deniz altındayken gözbebeklerini kısarak ve göz merceğinin şeklini değiştirerek odaklanıyor. Araştırmacılara göre Avrupalı çocuklar da eğitimle Mokenler gibi görebilecek seviyeye ulaşabilir.

Dondurucu soğuğa kafa tutuyorlar

Himalayalar'da nefes alarak ve meditasyonla vücut ısılarını en son noktaya kadar yükselten keşişlere ilişkin birçok hikaye anlatılır. Keşişler bu sayede vücutlarına sardıkları çarşafın kuru kalmasını sağlayarak buharın dondurucu havaya karışmasını önlemektedir. Bu iddiaları incelemek için yola çıkan Amerikalı ve Singapurlu araştırmacılar keşişler üzerinde incelemeler yaptılar. Keşişlerden nefes alıp vermek tekniklerini meditasyon eşliğinde ve meditasyon yapmadan uygulamalarını istediler. Araştırma sırasında nefes alıp vermenin vücut ısısını yükselttiği, meditasyon eklendiğinde ise ortaya çıkan ısının tipik bir ateşlenme vakasından farkı olmadığı görüldü. Buzadam Wim Hof da keşişlerle benzer teknikleri kullanarak dünyanın en uzun buz banyosu rekoruna (bir saat, 52 dakika, 42 saniye) imza attı. Ayrıca kuzey kutup dairesinde üzerinde sadece şortla maraton koştu. Peki vücut ısısını yükseltmenin ne gibi faydaları var? En önemlisi soğuk ortamlara adaptasyonu sağlıyor. Ayrıca yüksek vücut ısısı daha iyi zihinsel performans ve gelişmiş bağışıklık sistemi demek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süper insanlar aramızda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN