Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deliksiz uyku için doğru yorgan doğru yastık

Giriş Tarihi: 6.2.2016
Deliksiz uyku için doğru yorgan doğru yastık

Hep yorgun uyanıyor, dinlendirici bir uykunun hayalini kuruyorsanız, belki de hala kendinize en uygun yastık ve yatağı bulamamışsınızdır

Yorgun bir günün ardından en çok istediğimiz şey; sıcacık yorganımızı üstümüze çekip başımızı koyar koymaz uyuyacağımız yastığımıza gömülmek değil midir? Eğer uyku ile ilgili böyle pozitif hayaller kuracak durumda değilseniz muhtemelen kendinize uygun yastık ve yorgan ile henüz buluşmamışsınız.

Yatak seçerken
Ömrümüzün 1/3' ünü yatakta geçirdiğimizi düşünürsek yatak seçimi yapmak geçiştirebileceğimiz bir durum değil. Bu yüzden yatak almaya sakın yorgunken gitmeyin. Aksi halde tüm yataklar size rahat gelebilir. Mutlaka dinlenmiş olun ve bol zaman ayırın. Seçim yaparken kilonuzu, boyunuzu, alışkanlıklarınızı, yumuşaklık tercihinizi varsa rahatsızlıklarınızı göz önünde bulundurun. Bu bilgileri satış danışmanları ile paylaşıp size en uygun ürünleri göstermelerini isteyin. Bir de mutlaka garantisi olan markalardan alışveriş edin.

Yastık seçerken

Kaliteli bir uyku için doğru yastık kilit bir seçimdir. Bu yüzden mutlaka denemeli, kişisel özelliklerinizi dikkate almalı ve garantisi olan ürünleri tercih etmelisiniz. Kullanımı rahat olan kılıflı ya da kılıfsız yastıklar ile doğal ürünleri tercih edenlere yün, bambu, kaz tüyü gibi malzemeler tavsiye edilir. Ama alerjik astım gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ürünlerden uzak durun. Yetişkin, genç ve bebekler için visko, lateks, elyaf, silikon ve jel seçenekler arasından seçim yapılabilir. Uyku ürünlerinin kişilerin yatış pozisyonu, boyun yapısı, kilo ve vücut sıcaklığı gibi özellikleri göz önünde bulundurularak tasarlandığını sakın unutmayın.

Ortopedik yataklar

Vücudunuza en iyi desteği sağlayan yataklardır. Bel ve boyun bölgenizi koruma altına alır ve en iyi uyku için gerekeni sağlar. Omurga sistemini de destekleyen bu yatağı, oturarak çalışan, gün boyu ayakta kalan kişiler tercih edebilir.

Visko yataklar

Viscoelastic malzemeden üretilen yataklar ile rahat ve stressiz bir uyku ortamı sağlanır. En önemli özellikleri, rahat bir uykunun ötesinde medikal tedavilerde de kullanılıyor olması.

Lateks yataklar

Uyku kalitesini arttıran ve bunu birçok kez kabul ettiren lateks yataklar, kauçuk ağacı sütünün işlenmesi ile oluşturulur. Yapısı ve görünümü ile diğer yataklardan farklıdır. Uzun ömürlü olan bu yataklar, hava akımını sağlayarak yatağın ömrünü uzatır. Vücudun bütün noktalarını destekler. Uyku konusundaki şikâyetlerinizi minimuma indirir.

At kılı yataklar

At kılı yataklar, doğal elyaftan yatakların en kalitelisi olarak kabul edilir. İçerisindeki hava kanalları sayesinde doğal klima ortamı sağlarlar ve her mevsim için idealler. Üzerine ne kadar yük binerse binsin, at kılı liflerinin arası sürekli boş kaldığından havalandırma özelliğinden de bir şey kaybetmez.

Yün yataklar

Yün, yatak için yüzyıllardır kullanılan bir elyaf. Yünün doğal protein bileşenleri, elyafın nem buharını önce tutup sonra dağıtma yeteneğiyle birlikte, yün yatak takımlarına mükemmel ve doğal bir alev direnci veriyor.

Bir yatağın ömrü

Yeni bir yatak almak için onun dağılmasını beklemeyin. Uluslararası laboratuarlarda yapılan testler hijyenik sebeplerden dolayı 7 yılda bir yatağınızı değiştirmeniz gerektiğini belirtiyor.

Yatak bakım kılavuzu:

Yataş uzmanları, yatağınızı daha uzun ömürlü ve sağlıklı kullanabilmeniz için ilk üç ay boyunca iki haftalık aralıklarla, ayakucu başucuna gelecek şekilde 180 derece döndürmenizi ve devam eden süreçte ise bu işlemi 3 aylık periyotlarla sürdürmenizi öneriyor. Çift taraflı kullanılabilen yataklarda da aynı uygulama geçerli. Yatak, Türk insanlarının en çok sevdiği 'havalandırma' alışkanlığını gerçekleştiremediği nadir eşyalardan olduğu için yatağın kendi kendini havalandırabiliyor olması gerekiyor. Ayrıca yatağınızın daha hijyenik ve uzun ömürlü olması için uyku pedlerini, yatak ve yastık alezlerini kullanabilirsiniz.

TREND


Sıra dışı tasarımlar

Evde sıradan mobilyalardan sıkıldıysanız Tom Dixon tasarımı sıra dışı renk ve materyallerden oluşan koleksiyonlara bir göz atın. www.haaz.info

HABER

Banyoda sanal gerçeklik

Kale, müşterilerine banyo tasarımı konusunda karar vermeden önce sanal gerçeklik gözlüğünden bakma imkanı sunarak banyo sektöründe çığır açıyor. www.kale.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deliksiz uyku için doğru yorgan doğru yastık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN