Seksi olmak için topuklu ayakkabı yeter

Sevgililer Günü için ne giyeceğinize karar verememiş olabilirsiniz. Ancak eminim hepiniz jean bile giyseniz topuklu ayakkabılarla kombinlediğiniz anda ortaya çok hoş bir görüntü çıkacağından eminsiniz. Jimmy Choo markasının kreatif drektörü de ortaya seksi ve iddialı bir görüntü çıkarmak için topuklu bir çift ayakkabının yeterli olduğunu söylüyor

Seksi olmak için topuklu ayakkabı yeter
Topuklu ancak rahat, zarif ancak iddialı… Jimmy Choo markasını tarif etsem herhalde bu sözlerle tarif ederim… Belki de klasik giyimiyle beğeni uyandıran Cambridge Düşesi Catherine'in de bu markayı sık sık tercih etmesinin nedeni tam da bunlar. Markanın tasarımları 2013 yılından bu yana Sandra Choi'ye emanet… Markaya ismini de veren ilk tasarımcı Jimmy Choo'nun yeğeni olan Choi ile ayakkabı aşkını konuştuk.

- Henüz Türkiye'yi ziyaret etme şansınız olmadı ne yazık ki…
- Ne yazık ki. Oysa gerçekten çok uzun zamandır gelmek istiyorum ülkenize. Bir aksilik olmazsa baharın sonunda geleceğim sonunda. Hep doğu ve batının buluştuğu nokta denir ülkeniz için bu da benim daha çok merak etmeme neden oluyor. İstanbul'u her gören arkadaşım Kapalıçarşı'dan bahsediyor mesela. Gerçekten orayı çok merak ediyorum. Kapalıçarşı'dan çok alışveriş yapıyorlar.

- Tanıdığınız ya da takip ettiğiniz Türk tasarımcılar var mı?
- Londra'da yaşamış herkesin Hüseyin Çağlayan'dan ve Erdem Moralıoğlu'ndan haberdar olduğundan eminim. Çağlayan'a yıllardır hayranım. Erdem'den de daha yeni üzerinden el boyaması küçük çiçekler olan bir deri ceket aldım.

- Gelelim ayakkabılara. Yıllardır tartışılan konuyu bir kez de işin uzmanına soralım. Tercih yapmanız gerekse topuklu ayakkabı mı düz ayakkabılar mı?
- Topuklu ayakkabılar markamızın ayrılmaz bir parçası. Topuklu ayakkabılı bir kadının seksi olmak için başka bir şeye ihtiyacı da yoktur.

- O zaman topuklu ayakkabı mı?
- Topuklu ayakkabının yeri bambaşka. Ancak modaya, giyinmeye tek bir açıdan bakmamız ne yazık ki imkansız… Bizim markamızı, çizgimizi seven kadınların gün içinde koşturdukları, bir yere yetişmeye çalıştıkları ya da uzun yürüyüşler yapmak istedikleri, şehirden kaçtıkları anlar da var. O yüzden bizim çizgimizde onların istedikleri şeyler yaratıyoruz…

- O zaman işlevsellik mi önplanda sizin için?
- İşlevsellik evet çok önemli. Ancak bir yandan da moda ve trendler çok hızlı yön değiştiriyor. Jean altına saten ve taşlarla süslü bir stiletto'yu rahatlıkla giyiyorsunuz. Couture denebilecek bir elbiseyi de spor ayakkabılarınızla tamamladığınızda kimse size şaşırmıyor… Stil kuralları hep değişiyor ve bunlara uygun tasarımlar yapmak gerekiyor. Ben de bir kadın olarak bir dönem spor ayakkabılarla bir dönem stilleto'larımla yaşıyorum mesela…

LAGARFELD İLHAM KAYNAĞI

- Modayla ilgili bir iş yapmak hiç olmadığı kadar popüler… Birçok genç de tasarım dünyasına adım atmak istiyor. Sizce tasarımda başarılı olmanın ilk şartı nedir?
- İçgüdülerine güvenmek tabii ki.

- Siz nasıl anladınız moda dünyasında yer almak istediğinizi?
- Henüz 17 yaşındaydım, moda dergileri okumaya meraklıydım ve o dünyanın içinde olmak istediğimi anladım. Pespembe, kolay ve sadece eğlenceden oluşan bir dünya değil tabii ki moda dünyası. Ancak içinde olduğunuz an vazgeçmek istemeyeceğiniz bir dünya.

- Bir tasarımcı olarak size kimler ilham veriyor?
- Net a porter'nin kurucusu eski gazeteci Nathalie Massanet. Ve tabii ki Karl Lagerfed… Onun dinamizmi, enerjisi ve yaratıcı vizyonu inanılmaz bir ilham kaynağı benim için.

- Peki tasarımlarınıza ilham veren kadın nasıl bir kadın?
- Akıllı bir kadın. Açık fikirli. Kesin bir yaşı yok benim gözümde. Kendine güvenli ancak çok çabalamadan şık olabileceğini bilen bir kadın. Çekici, kıyafetlerle oyun oynamayı seven bir kadın.

BİRÇOK ÜNLÜ İSİM TASARIMLARINIZI GİYİYOR…

- Birçok ünlü isim tasarımlarınızı giyiyor… Nasıl bir duygu kırmızı halının vazgeçilmezlerinden olmak...
- Biliyor musunuz kırmızı halıda ayakkabımızı ilk olarak Cate Blanchett giymişti… 1999 yılında bence oldukça iyi bir başlangıç yapmışız. O yıldan bu yıla ayakkabılarımızın çeşitli törenlerdeki kırmızı halılarda kat ettikleri yolu hesapladığımızda ortaya 134 mil çıkıyor… İnanılmaz bir sayı bence…

- Giydirmek istediğiniz ancak hala ulaşamadığınız bir ünlü var mı peki?
- Katherine Hepburn ve Grace Kelly. Onlarla çalışabilmeyi gerçekten çok isterdim…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seksi olmak için topuklu ayakkabı yeter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN