Leylak rengi Doğu Anadolu'da bir numara

Giriş Tarihi: 20.2.2016
Leylak rengi Doğu Anadolu'da bir numara

Renkleri, trendleri tartışıp duruyoruz ama her seferinde tartışılmaz olduğunu da görüyoruz. İnsanlar dekorasyonda kendi trendlerini kendileri yaratıyor

Dekorasyonun belirleyici öğelerinden biri olan renk faktörü üzerine devamlı konuşuyoruz. Duvar renkleri, seçilen tekstil ürünleri, yastıkların renk tonları, halı, duvar kâğıdı... Her şeyin rengiyle ilgili bir tespitimiz var. Koyu renklere bile alıştık. Evde duvar rengi olarak beyaz yerine siyah ve gri, koyu yeşil ve hatta lacivert tonları en sevdiğimiz renkler oldu. Pantone'nin 2016 için yılın rengi olarak belirlediği pembe ve maviyi çoğumuz beğenmeyip eleştirirken gördük ki geçtiğimiz yıl Türk halkı duvar rengi olarak bu renkleri tercih etmiş. "Biz dekorasyonla bu kadar haşır neşir insanlar olarak başka bir dünyada mı yaşıyoruz, aslında dışarıda bambaşka bir hayat ve anlayış mı var?" diye düşünürken bir boya markasından e-posta aldım. Açınca Türkiye'nin iç ve dış mekanlarla ilgili renk tercihlerinin haritaları çıktı. Genellikle böyle haritalardan ilgimizi çekecek sonuçlar çıkmaz ama bu beni gerçekten çok şaşırttı, çünkü ortada beklenmedik iki renk var: Leylak ve şampanya rengi! Geçtiğimiz yıl boyunca 7 bini aşkın satış noktasından alınan verilerden çıkıyor sonuçlar. Yadsınacak ya da ciddiye alınmayacak bir yanı yok.

BÖLGELERE GÖRE RENKLER

Doğu Anadolu Bölgesi geçtiğimiz yıl iç mekanda leylak rengini tercih etmiş. Leylak rengi, bilinen adıyla lila, diğer bütün renkleri ve hatta en çok tercih edilen iki rengi geçerek tahta oturmuş. Açıklamada Doğu Anadolu Bölgesi, iç cepheye renk buyur etmeyi en çok seven bölgelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. "Rakımı yüksek bölgelerde, canlı, sıcak ve orta koyulukta renklere ilgi belirgin şekilde gözlemleniyor" deniyor. Karadeniz Bölgesinin 80'lerin favori iç mekân rengi şampanyayı 2015 yılında da tercih etmiş olması bir başka şaşkınlık sebebim! Bu bölge için de "Hırçın Karadeniz, güneşten dokunuşları mekâna katmayı seviyor" deniyor. Biz allı güllü seramiklerin, desenli klozet kapaklarının, uzun ve tüylü acayip halıların neden üretildiğini merak ededuralım dünyanın pek çok yerinde bambaşka dinamikler rol oynuyor. Geçen hafta gelinlerle ilgili bir program izledim. Yemekteyiz programında olduğu gibi bir yeni gelinin evine gidiyor diğer yeni gelinler. Çeyizler açılıyor, ev sahibinin dekorasyon anlayışı üzerine konuşulup mobilyaları eleştiriliyor. Yeniliyor, içiliyor, gelin ağlatılıyor hatta göbek atılıyor. Bu gibi programlar her şeyi açıklıyor aslında: Renkler ve zevkler gerçekten tar-tı-şıl-maz!

TREND


Moda figürler

Kuş ayaklı sehpalar, boynuzlu tepsiler, fincanlar ve daha pek çok hayvan desenli eşya... Hayvan figürleri bu sezon evinizde yerini alsın.

YENİLİK

Saatli tabaklar

Saat motifli tabak setleri ile dostlarınıza esprili sofralar kurabilir, çocuklarınıza hem saati okumayı hem de yemek zamanlarını öğretebilirsiniz. www.zmdecor.com

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Leylak rengi Doğu Anadolu'da bir numara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN