Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evi dekore etmeden çok gezin, çok okuyun

Dekorasyon ne kadar zor gibi görünse de aslında başladıktan sonra bir anda çorap söküğü gibi arkası gelen bir konu aslında. Bir kere başlamak, başrol oyuncusunu seçmek gerekiyor, sonrası zaten bir anda, büyük bir hızla kendi kendine çözülüveriyor

Giriş Tarihi: 5.3.2016
Evi dekore etmeden çok gezin, çok okuyun
Hep aynı şey oluyor; arkadaşlarım benden kendilerine dekorasyon konusunda yardım etmemi istiyorlar. Genellikle beraber alışverişe çıkarak, belli başlı mağazalara gidip ne var ne yok turları yaparak başlıyoruz. O alışveriş turları sırasında hep aynı şeyler yaşanıyor; gördüğü hemen hemen her şeyi almak isteyen, her tarzı beğenen, kendine yakın hisseden ve hatta gördüğü her tarz için "İşte benim tarzım tam bu" diye birçok arkadaşım olması bir tesadüf olabilir mi? Yoksa bu dünyadaki herkes için böyle mi? Bunu genellemek mümkündür kanımca. Dekorasyonla çok ilgili olmayıp bir anda birçok tarzı birden görmek böyle bir akıl tutulmasına yol açıyor herhalde.

RESMİN BÜTÜNÜ
Sonrasında yavaş yavaş ayaklar yere basmaya başlıyor ve mantıklı hareketler ardı ardına geliyor. Hemen bir takım kataloglar ve dekorasyon dergileri çıkıyor ortaya. Bir koltuk, bir masadan çıkıp resmin genelini görmeye başlıyor insanlar. Bu hep böyle oluyor. Aslında doğrusu belki de bu. O turlara çıkmadan önce dergilere bakmak ve hatta beğenilen parçalarla bir takım kolajlar ile kişinin hayalindeki evi oluşturması gerekiyor. Ve tabii beğenilen eşyaların bazen çok astronomik fiyatları olduğu gerçeğini de iş ciddiye binince ancak görebiliyor insan. Hayaller başka; gerçekler bambaşka olabiliyor. Bütçeye göre planlama yapmak ve ona göre bir kere daha alışveriş turuna çıkmak gerekiyor. Bunu yaparken de tabii yine bir başka hayal devreye giriyor; o da evini olduğundan çok daha geniş ve yüksek tavanlı zannetme hayali. İnsan o geniş showroomlarda eşyaları görünce kendi evinde de öyle duracağı yanılgısına düşüyor. O yüzden mutlaka önceden evde ölçüm yapıp, mağazalara da mutlaka o ölçülerin yazılı olduğu kağıtla gitmek gerekiyor. Hatta alınan ölçülerin uygun olduğu düşünülüyor olsa dahi gerçekte mekanı çok daraltıcı bir etki yapabileceği gerçeği göz ardı ediliyor. Kanepe, dolap, büfe gibi eşyaların ölçülerine göre keseceğiniz kartonları zemine yerleştirerek ölçülerini daha rahat hayal edebilirsiniz.

BENZER ÇÖZÜMLER
Dekorasyon gerçekten çok zahmetli bir iş. Ve bazen her şeyi alıp yerleştirmeden de hayal edemiyor insan. Bu yüzden aslında evinize benzer evleri görüp, benzer çözümler bulabileceğiniz dergilere bakmak çok önemli. Dekorasyona başlamadan yapılabilecek en doğru şey çok örnek görüp, çok fikir almaya çalışmak.

HOME ART 20 YAŞINDA

"Bu dergide gördüğünüz her şey Türkiye'de var" sloganıyla her ay evlerinize konuk olan Home Art dergisi bu ay 20. yılını kutluyor. "Pahalı bir uğraş ve zahmetli bir süreç olan dekorasyonu nasıl en zevkli ve en kolay hale getiririz?" sorusuna Türkiye'nin dört bir yanından rafine evler ile cevap veren Home Art, görselliğin ince bir estetikle işlendiği sayfalarında, getirdiği önerilerle bu soruya farklı ve modern cevaplar veriyor. Home Art'ta okuyucular her bir evin hikayesinde kendilerini buluyor. Dergilerini yıllarca saklayan, atamayan Home Art okuyucuları olduğunu biliyorum; bu bir tutku, bir bağlılık! Nice 20 yıllara!

TREND

Bitkisel dekorasyon

Pirinç, bakır gibi metal aksesuvarlara dahil dilen kaktüs ve sukulentler, dekorasyona beklenmedik bir hareket ve canlılık katıyor.

YENİLİK

Çift renkli lavabolar

Geçen haftaki Unicera Fuarı'nda çift renkli lavabolar dikkat çekti. Altın, bronz ve platine de uygulanan Bicolor serisi ile banyolarınızda sıra dışı bir etki yaratabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evi dekore etmeden çok gezin, çok okuyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN