Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Leo Oscar alır dedik ve aldı!

Pazar SABAH'ın Geleneksel Oscar Toto sonuçlarına güvenerek törenden önce Leonardo DiCaprio'nun da, Brie Larson'ın da Oscar alacağını, Inarritu'nun ödülü çiftleyeceğini, Spotlight'ın da iddialı olduğunu duyurmuştuk

Leo Oscar alır dedik ve aldı!
Acısıyla tatlısıyla bir Oscar yarışını daha geride bıraktık. Herhalde Leonardo DiCaprio, Akademi heykelciğine kavuştuğu için hepimiz çok mutluyuz! Malum bu yılki Oscar yarışı boyunca sonucu en çok merak edilen En İyi Erkek Oyuncu kategorisi ve doğal olarak Leo'nun ödül alıp almayacağıydı. Akademi de bu meraklı bekleyişi iyi okumuş. Çünkü ödül töreninde bu ödülü gecenin sonuna kadar saklayıp, En İyi Film Ödülü'nden hemen önce verdiler. Neyse Leo ödülü aldı da herkes muradına erdi! Şimdi sıra ödül sonuçlarından kendimize pay çıkarmaya geldi! Malum geçen hafta Pazar SABAH eki "Söyleyin Leo'ya sonunda Oscar alıyor" kapağıyla çıktı. İddialı bir başlıktı. Ama Pazar SABAH'ın Geleneksel Oscar Toto'su sonuçlarına güvenerek bu iddialı başlığı atmıştık. Dokuz sinema yazarının (Şenay Aydemir, Murat Erşahin, Yeşim Burul, Uğur Vardan, Sevin Okyay, Burçin S. Yalçın, Janet Barış, Burak Göral ve bendeniz) katıldığı Oscar Toto'nun genel olarak ödülleri tutturduğu söylenebilir. Leo ile birlikte Brie Larson'un (En İyi Kadın) da ödül alacağı konusunda bir fikir birliği vardı. Inarritu'nun En İyi Yönetmen ödülü alacağı tahmin edilmişti. En İyi Film yarışının Diriliş ile Büyük Açık yerine Diriliş ile Spotlight arasında geçeceği öngörülmüştü. Toto'ya katılan yazarlardan Şenay Aydemir, Uğur Vardan ve ben Spotlight'in Oscar alacağını da öngörmüştük. Yarışın, yardımcı kadında Rooney Mara ile ödüle uzanan Alicia Vikander arasında, yardımcı erkekte de Slyvester Stallone ile Mark Rylance arasında geçeceği tahmin edilmişti. Oscar malum dünyanın en popüler ödülü. Ama aslına bakarsanız Amerikan sinemasının bir gövde gösterisi. Gerçekçi olmak gerekirse Amerika dışında, dünyanın geri kalanını ilgilendiren tek dal En İyi Yabancı Film kategorisi. Dolayısıyla okyanusun öte yakasında gerçekleşen Oscar yarışı, bizim çok da dahil olamadığımız, bunun için dışarıdan bakıp kendimizce Oscar Toto gibi kimi 'oyunlar' yaratarak heyecanlandığımız bir süreç. Ama itiraf etmek gerekirse toto eğlenceli bir oyun!

BEŞ YILDIR TUTUYOR!

Pazar SABAH olarak da 10 yıldır (benim hatırladığım kadarıyla) bu oyunu istikrarlı bir şekilde, her Oscar töreni öncesi tam sayfa ayırarak oynuyoruz. Geleneksel dememizin sebebi de bu. (Ki 2009'dan itibaren Oscar Toto'yu organize etme görevi benim üzerimde). Bu yazıyı yazmadan önce son beş yılın Oscar Toto sonuçlarını yeniden inceledim. Geçen yıl En İyi Film ödülünü Birdman'in alacağı öngörülmüş. 2014'te Oscar Toto'ya katılan 10 sinema yazarı 12 Yıllık Esaret'in kazanacağı konusunda hemfikirmiş. 2013'te Operasyon Argo ödül alır diyenlerin sayısı altı kişi. 2012'de yine totoya katılan sinema yazarlarının hepsi Artist'in Oscar alacağını söylemiş. 2011'deyse Zoraki Kral'ın ödüle uzanacağını tahmin eden sinema yazarı yedi. Övünmek gibi olmasın ama Pazar SABAH'ın Geleneksel Oscar Toto'sunun ödülleri tutturma konusunda da bir istikrarı var. Şimdiye kadar Oscar Toto 'oyunumuza' katılan ve tahminlerini bizimle paylaşan sinema yazarı arkadaşlara teşekkür eder ve her Oscar töreni öncesi bizi takip etmeye devam edin derim. Çünkü Oscar'ın çekişmesi de heyecanı da sonuçları da bizim bu geleneksel oyunumuza yansıyor!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Leo Oscar alır dedik ve aldı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN