Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şu an yüzüne dokunma

Brezilyalı ünlü estetik cerrah Mauricio de Maio ile buluştuğumuzda önce Hollywood ünlülerini anlattı, herkesin Kim Kardashian'a benzemek istediğinden söz etti. Sonra yüzümü dikkatle inceledi "İleride koruma amaçlı küçük dokunuşlar yaptırabilirsin. Ama herkesi yüzüne dokundurtma. Bilinçsiz estetikle insanların suratı çocuk parkına benziyor" dedi

Şu an yüzüne dokunma
Maurıcıo de Maio, Brezilyalı bir estetik cerrah. Siyasetçilerden sanatçılara, sayısız kişiye uygulama yapan doktor, botoks ve dolgu konusunda sayılı otoritelerden biri. 50 yaşında fakat taş çatlasın 35 gösteriyor. Bunun sebebi sihirli iğnelerini ara ara kendi üzerinde de kullanması. Kendi geliştirdiği bir teknik bile var literatüre girmiş. Yüzün farklı noktalarına dolgu enjekte ederek ameliyatsız yüz germe operasyonu yapıyor. İşi gücü güzellik ve gençlik ama o Gandhi okuyor, beden ve ruh dengesine çok önem veriyor. Allergan'ın davetlisi olarak İstanbul'a gelen doktor sohbetimizin sonunda beni de muayene etti ve altın değerinde öğütler verdi.

- Neden estetik yaptırıyoruz?
- Daha iyi görünmek herkesin arzusu... 60'larındaki biri daha az yorgun görünmek istiyor. 40'larında biri daha genç görünme isteği duyuyor. 20'lerinde biri ise daha çekici olmak... Psikolojik ve duygusal olarak kendimizin daha iyi bir versiyonuna ihtiyaç duyuyoruz. Kozmetik müdahaleleri entelektüel faaliyetlerden farklı görmüyorum. Daha iyi bir doktor olmak için okumam, literatürü takip etmem ve araştırma yapmam gerekiyor. Zihnimizi geliştirmek ne kadar önemliyse bedenimizi geliştirmek de o kadar önemli. Spor salonuna gidip daha sağlıklı bir bedene sahip oluyorsak daha iyi bir yüze de sahip olabiliriz.

- İyi hissetmek sadece fiziksel şartlara bağlı değil. Psikiyatriste yönlendirdiğiniz hastanız oldu mu?
- Tıp okurken psikiyatrist olmayı düşünüyordum. Duygulara hep çok önem verdim. Zamanla duygusal dünyamızdaki eksiklikleri dış dünyada bir şeylere sahip olarak kapatmaya çalıştığımızı fark ettim. İyi bir eve, arabaya ya da dış görünüşe sahip olmak iyi hissetmemizi sağlıyor. Toplumsal olarak gençlik çok önemseniyor. Kadınlar daha 40'larında oyunun dışında kalıyor. Erkek ve kadın 20'li yaşlarında evleniyor, 30 yıl evli kalıyor. Sonra erkek daha genç bir kadın için terk ediyor eşini. Erkek kadından geç yaşlanıyor. Doğanın kanunu... Kadın yaşlanma sürecini kontrol altına alarak toplumsal statüsünü ve ilişkisini sağlamlaştırmaya çalışıyor. Bazı kadınlar kocalarını eve döndürmek için estetik yaptırıyor. Doktorun tavrı önemli. O kadını güzelleştirseniz bile evlilik kurtulmazsa sonucun başarısız olduğunu düşünür. Kaybettiğinizi geri getiremeyiz, sizi daha güzel hale getirebiliriz.

- Peki ya erkekler?
- Erkekler kadınlardan çok daha farklı şeyler bekliyor hayattan. Kadınlar için güzel görünmek her şeyden önemli. Oysa erkek yakışıklı olmak zorunda değil. Zengin ve güçlü olmak istiyor. Erkeğin saçı beyazladığında karizmatik oluyor. Kadının beyazı varsa bakımsız. Erkekler mesleklerini daha uzun süre yapabilmek için estetik yaptırıyor. Düşünün önemli bir hukuki sorununuz var. Deneyimli bir avukat buldunuz. Ofisine gittiniz. Sayısız diploma asılı arkasında. Ama gözaltlarında torbalar var. Alnındaki derin çizgi onu hep kızgın gösteriyor. Böyle birine davanızı emanet eder misiniz? Mahkeme salonunun kapısında ölecek gibi görünen birine güvenemezsiniz. Siyasetçiler de olumsuz bir imaj vermemek için estetik yaptırıyor mesela. Çizgileriniz yüzünden endişeli bir ifadeye sahipken "Merak etmeyin, endişelenecek bir şey yok" derseniz size kim inanır?

GÜZEL DEĞİLSEM YOKUM


- Avrupalıları, Asyalıları ve Türkleri karşılaştırabilir misiniz?
- Avrupalılar çok tutucu. Daha iyi görünsünler ama müdahale yaptırdıkları belli olmasın istiyorlar. Akdenizliler değişikliğe biraz daha açık. Asya'da 25 yaşında kişiler gelip "Daha genç görünmek istiyorum" diyor. "Kundaktaki bebeğe mi dönüştüreyim seni?" diye kızıyorum onlara. Asya'da gençlik hayattaki en önemli şey. Türkler için çekici görünmek zorunlu gibi... Türkiye'de güzellik varoluş trenine binebilmek için bir bilet. Güzel değilsem yokum. Bu yüzden Türk kadınının tek bir çizgiye bile tahammülü yok. Üstelik yapılan müdahale biraz belli olsun da istiyorlar. Gözle görülebilen sonuç meselesi biraz tehlikelidir ama... Aşırıya kaçarsanız basit görünür. Bu sebeple estetik cerrahların işi operaya benzer. Kıvamında olursa çok güzel duyulur. Biraz fazla kaçırırsanız biri size bağırmış gibi gelir.

- Hollywood yıldızları estetik cerrahların kapısını aşındırıyor. Mimiklerin çok önemli olduğu bir iş yaparken bu tehlikeli değil mi?
- Başarılı estetik uygulama görünmez olandır. Başarısız uygulamalar genellikle kişinin fark edilmek için yaptırdığı işlemlerdir. Bir yere girdiğimde tüm gözler bana dönsün istersem dudaklarımı şişirtirim, göğüslerimi büyütürüm. Tüm başarısız uygulamaları hastanın taleplerine bağlayamayız. Doktorlar iç mimar gibidir. Evinize davet edip "Bana göre, dengeli ve zevkli bir mekan yarat" dersiniz. Bazen olmaz. Zevksiz meslektaşlarım da var. Konunun parasal yönünü de unutamayız. "Hasta daha fazla isterse ben de daha fazla kazanırım" diye düşünürseniz başarısız olursunuz.

- Sınırınız ne? Herhangi bir hastanızın isteğini reddettiğiniz oldu mu?
- Sayısız hastamı reddetmişimdir. Deneyim kazandıkça "Hayır" dediğim kişi sayısı artıyor. Kimse reddedilmekten hoşlanmaz. O yüzden bir hastam yapmak istemediğim bir istekle bana gelirse ona "Bunu yapmayalım. Bu gece düşün. Yarın yeniden konuşalım" derim. Kabul etmezse başkasına gider.

BEN DE HATALAR YAPTIM

- "Yapamadım" dediğiniz oldu mu hiç?
- Elbette ben de başarısız oldum. 20 yıl önce bugüne göre çok daha fazla hata yapıyordum. Biliyor ama yapmıyor değildim. Bazı şeyleri hiç bilmiyordum. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. İnsanın yüzüne bir şeyler enjekte edip çizgisiz bir surat elde edebilirsiniz. Ama bu hastanız daha güzel hale geldi demek değildir.

- Sizin yüzünüzde botoks ve dolgu var mı?
- Elbette var. Düzenli aralıklarla kendime enjeksiyon yaparım. Aynaya bakıp kendimi yorgun hissettiğim anda enjektörü kaparım.

Türk kadını 10 yaş genç göstermek istiyor


Allergan'ın yaptığı araştırmaya göre Türk kadınları yaşını göstermek istemiyor. Hatta beklentileri 10 yaş daha genç görünmek. Doğal, çekici, sade, masum ve enerjik bir görüntü istiyorlar. Genç görünürlerse sosyal duruşlarının sağlamlaşacağını düşünüyorlar. Ancak kendilerinden başka biri gibi görünmek de istemiyorlar.
Gözler ve dudaklar Türk kadınları için en önemli bölgeler.
Çağla Şıkel, Cansu Dere, Beren Saat ve Demek Akalın Türk kadınlarının rol modelleri.
Mavi gözlü ve kuru cilt tipine sahip erkekler, kahverengi göze ve karma cilde sahip erkeklere göre daha çabuk yaşlanıyor. Çenesi olmayan, daha küçük çene yapısına sahip kişiler de ideal çene yapısına sahip kişilere oranla daha hızlı çöküyor.

2016'da trend göz estetiği

"Gözler her zamankinden daha önde bu yıl. Kaş ve göz arasındaki mesafe, gözaltı, kaz ayakları... Ne demişler "Gözler kalbin aynasıdır." Nazar boncuğunuz da var... Türk kadını yaşlanmaya gözlerinden başlıyor. Estetikte de göz bölgesi 2016'da en çok uğraşılan yer olacak."

Kardashian'ın poposunun, Angelina'nın dudağının modası geçmiyor

"Bugünlerde kadınların en çok benzemek istedikleri isim Kim Kardashian. 50 yaşında bir hastam geliyor ve "Beni Kim'e benzet!" diyor. Estetik müdahale değil, zaman makinesi lazım ona. Kemik yapınız uygun değilse hiçbir müdahale sizi Kim Kardashian'a benzetemez. Zaten o da poposuna düzenli olarak enjeksiyon yaptırıyor. Angelina Jolie'nin dudakları da kadınların vazgeçilmez tutkusu. Dudakları çok güzel ama onun yüzünde güzel. Çünkü devasa dudakları var. O dudakları taşımak için geniş bir çene, kocaman gözler ve büyük bir yüz gerekli. Ben de mavi gözlü olmak isterdim ama bu imkansız. Uma Thurman'ın estetikleri çok başarısız çünkü o klasik olmayan bir güzelliğe sahip bir kadındı. Grace Kelly gibi altın oranlara sahip olmayan ama çok güzel biriydi. Yaşlandı elbette. Ona yapılan müdahaleler özelliğini kaybetmesine sebep oldu. Renee Zellweger de tamamen değişti. Bu yaşamın gerçeği. İnsanlar yıllar içinde değişiyor. Bazen bu değişim olumlu olmuyor. Renee Zellweger'e bakıp gözlerini yaptırmaktan vazgeçen sayısız insan vardır. Ajda Pekkan gençliğinde çok güzel bir kadınmış. Çok güzel bir kadın için en büyük korku bu güzelliği kaybetmektir. Hele de ünlü ise... Gençliği geri getirme çabası içinde muhtemelen en başarılı ve ünlü estetik cerrahların kapısını aşındırdı. Bu noktada da aşırıya kaçtı. Sonunda bu son görüntüsüne kavuştu. Şu an estetik müdahaleler yaptırmış fakat genç ve çekici gözükmeyen biri Ajda. Çizgisiz ve sarkmamış bir yüzü var. Ama güzel mi tartışılır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şu an yüzüne dokunma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN