iPhone farklı Android erişilebilir

Giriş Tarihi: 12.3.2016
iPhone farklı Android erişilebilir

Twitter üzerinden #ikiaradabirderede kalanlara sorduk, akıllı telefon seçerken nelere dikkat ettiklerini bulmaya çalıştık. Telefon seçerken teknoloji meraklıları; işletim sisteminin kolay kullanılıp kullanılmadığına dikkat ediyor. Ayrıca yetenek ve erişilebilir fiyat kararlarında etkili oluyor

Akıllı telefon seçmek başlı başına bir iş. Hatta bazen bir teknoloji uzmanına fikir danıştığınızda kafanız daha da çok karışabiliyor. Mesela bilgisayar kullanmayan ancak akıllı telefon kullanmak isteyen biri için işletim sistemi konusu çok kafa karıştırıcı olabiliyor. Oysa işletim sistemi ve işletim sistemi kolaylığı akıllı telefon seçiminde en önemli konu. Çünkü bir telefonun işletim sisteminin kullanım kolaylığı ve uygulama çeşitliliği telefonun yeteneklerini doğrudan etkiliyor. Ayrıca işletim sistemi, televizyon, tablet ve akıllı saat gibi farklı cihaz ve aksesuvarla birlikte kullanma şansı da sunuyor. Son dönemde akıllı telefonlarda Apple iOS ve Google Android işletim sistemleri rakipleriyle arayı açmış durumda. Nokia'yı satın alarak mobil pazarda rekabete katılan Microsoft ise Windows 10 ile pazarda güç kazanmaya çalışıyor. Bir zamanlar iş dünyasının efsane telefonu BlackBerry ise şu anda 10 serisinde sonra derin bir sessizlik içinde.

YÜZDE 48 İLE EŞİT SONUÇ ÇIKTI

Kısaca size piyasadaki işletim sistemi durumunu böylece özetlemiş olduk. Bu hafta #ikiaradabirderede kalanlarla işletim sistemi üzerine bir anket çalışması yaptık. Anketimizde 13 bin 748 kişi oy kullandı. Ankete göre yüzde 48 oranında Apple iOS ve Google Android'in kullanıcılar arasında tercih edildiğini gördük. Windows kullanıcıları yüzde 4 ile üçüncü sırada yer aldı. Amazon, Blackberry, Ubuntu ve Linux seçeneklerini hatırlatanlar da oldu. Ancak genelde bu tercihler Android ve iOS'in çok gerisinde kalıyor. Apple iPhone işletim sistemiyle farklılık yaratırken, Google Android işletim sistemiyle daha fazla seçenek ve özellikle erişilebilir fiyatla tüketicilerin dikkatini çekiyor. Uygulama sayısı telefonla yapabileceğimiz şeyleri doğrudan etkiliyor. İnternet istesi AppBrain üzerinden 2 milyar 51 bin uygulamaya erişebiliyorsunuz. Apple iOS 1.6 milyar uygulamayla ikinci sırada yer alıyor. iOS yani Apple iPhone kullananların sayısı Android kullananlardan az olsa da kullanıcıların sesleri daha çok çıkıyor. Windows 10 ile çıkışa geçen Microsoft ise en çok kullanılan uygulamaların Windows sürümü için daha aktif şekilde hareket etmeye başladı.

FARKLILIK İÇİN 2.7 KAT FAZLA ÖDÜYORUZ
ABI Research tarafından geçtiğimiz yıl yapılan araştırma çok dikkat çekici. Apple iPhone için tüm dünyada ortalama 687 dolar ödeme yapılıyor. Android bir cihaz için ödenen tutarsa 254 dolar civarında. Yani tüketiciler iPhone'un farklılığı için 2.7 kat fazla ödemeyi göze alıyor. Apple, iPhone için ödenen maksimum fiyatı yukarı çekmek için 128 GB depolama seçeneğini geçtiğimiz yıl piyasaya sürmüştü. 2014'ün ilk çeyreğinden sonuna kadar iPhone fiyatları artarken, Android fiyatı 300 doların üstünden 254 dolara geriledi. Eğer söylentiler doğru çıkarsa Apple mart ayı sonunda alt segmentte bir ürünü piyasaya sürerek fiyat yüzünden Android seçeneğine geçenlerin kararını etkilemeye çalışacak.

Teknoloji jürisi

Hasan Genç @Teknokulis

Az kaynakla çok iş

Apple'ın mobil işletim sistemi iOS, yazılım ve donanım uyumu konusunda başarılı bir performans sergiliyor. Kaynak kullanımı konusunda oldukça cimri olan iOS, az kaynakla çok iş başarırken marifetin donanımda değil yazılımda olduğunu gösteriyor. iOS, güvenilir ve zengin uygulama mağazası ve sunduğu kullanım kolaylığı ile rakiplerinin bir adım önünde.

Sabri Küstür @Teknoblog

Kolay ve güvenli

Öncelik güvenlik ve kullanım kolaylığıysa, bu noktada tercih iOS olmalı. Apple işletim sisteminde nelere izin verileceğini sıkı şekilde kontrol ediyor. Kullanıcı arayüzü de teknolojiden hiç anlamayanların bile rahatlıkla öğrenebileceği bir düzene sahip. Geliştiricilerin çoğu da uygulamalarında önceliği iOS'e veriyor. Güncellemelerin hızlı şekilde dağıtılması da iOS'in en büyük artılarından. iPhone'u veya iPad'i teknolojiden anlamayan bir kişiye rahatlıkla verip kullanmasını söyleyebilirsiniz. Bilgi ve deneyim seviyesi arttıkça, mobil cihazdan beklentiler yükseldikçe, Android önplana çıkıyor. Android ile sınırları zorlamanız, cihazın yeteneklerini kendi çabanızla daha da artırmanız mümkün.

Hakkı Alkan @ShiftDeleteNet kurucusu

Özgürlükler önemli

İşletim sistemi, donanımı tamamlayan ve gerçek performansı ortaya çıkartan önemli bir yapı. Android altında çalışan 6 GB RAM'e sahip cihazlar duyurulurken, daha iyi kullanıcı deneyimini 2 GB RAM'e bile sahip olmayan iOS yapabiliyorsa, milyarlarca dolarlık bu tasarruf sırrını iyi incelemek gerekiyor. Performans ile beraber, kullanıcıya sunulan özgürlükler de çok önemli.

3 önemli tahmin

Apple iPhone'un yeni modelleri için genelde eylül ayını bekleriz. Ancak 21 Mart tarihinde düzenlenecek lansmanda Apple sürpriz yapabilir. Genelde sürpriz yapmayı seven Apple için SE serisi ekonomik model beklentisi arttı. Ancak bu Apple için devrimsel bir karar anlamına geliyor. Apple ayrıcalıklı bir model olmaktan çıkarak bu karar ortalama iPhone fiyatının düşmesine sebep olacak. Belki adet olarak artış sağlasa da karlılık bundan olumsuz etkilenir mi" yakında sorumuza yanıt bulacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
iPhone farklı Android erişilebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN