Küçüklere uçurtma büyüklere drone

İnsansız hava aracı drone'ların kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Kimi çevre çekimi yapıyor kimi program kurup köpeğini drone yardımıyla gezdiriyor

Giriş Tarihi: 19.3.2016
Küçüklere uçurtma büyüklere drone

Şu sıralar özellikle de erkekler arasında bir drone muhabbeti dönüyor. "Seninkinin modeli ne, Phantom serisinden mi, Cheerson modeli mi?" gibi sohbetlere tanık olmuşsunuzdur. Öncelikle bilmeyenler için drone nedir açıklayalım. Zira çok yakında etrafınızda mutlaka kullananları göreceksiniz. Kelime anlamı erkek arı demek. Ama günümüzde insansız hava araçlarını anlatmak için kullanılıyor. Aslen askeri amaçlar için kullanılan drone'lar artık özellikle de erkeklerin yeni dijital oyuncağı konumunda... İki farklı tipi var.... Bazıları Wi-Fi ile çalışıyor ve uzaktan kumandayla kontrol ediliyor. Diğerleri internet olmadığı zaman dahi havada gezebiliyor ve çekim yapabiliyor. Çocukların uçurtma sevdası gibi yetişkinlerde de drone sevdası başladı. Kimi Uzakdoğu'dan getirtiyor, kimi alışveriş merkezlerindeki hobi dükkanlarından alıyor. Elbette modelden modele fiyatı ve özellikleri değişiyor. Ama çok yükseklere çıkan drone'lar için bazı valilikler izin alınmasını zorunlu tutuyor. Drone'ların kullanım alanları genellikle kullanıcının hayal gücüne kalmış. Bahçesinde dolaştırıp çimlerin boylarına bakanlar da var, balık tutarken oltayı nereye fırlatacağına bakmak için denizin üzerinde tur attıranlar da... Çocukları parkta uçurtma keyfi yaparken drone'la çevreyi gözetleyenler çoğunlukta. Şüphesiz drone'un en ilginç kullanım alanlarından biri köpek dolaştırma. Drone'a belli bir program kuran kullanıcılar tasmayı drone'a bağlıyor ve köpekle parkta bir tur atmasını sağlıyor. Elbette bu esnada köpeğin nerede olduğuda kontrol edilebiliyor. Kısacası sokakta drone'la dolaşan köpek görürseniz şaşırmayın.

SELFIE ÇEKENLER DE VAR
Son dönemin selfie çılgınlığında selfie çubuklarından sonra drone'lar da kullanılmaya başlandı. Drone'u sırf selfie çekmek için alanlara bile rastladım. Hatta kafede açık havada otururken drone'unu aracından getirten ve "Hadi selfie çekelim" diyenler bile oluyor. Her geçen gün değişik aparatları piyasaya sunulan drone'lar yakında akıllı telefon misali herkesin çantasında olacak gibi görünüyor. Aparatlar drone'u daha da eğlenceli hale getiriyor. Örneğin taktığınız bir aparat sayesinde birini takip etmesini sağlayabiliyorsunuz. Her ne kadar takip edilen için sinir bozucu olsa da drone sahibi için bu durum eğlenceli olabiliyor.

TV KANALLARI DA KULLANILIYR
Hobi dışında drone'lar televizyon kanalları ve emniyet güçleri tarafından da kullanılıyor. Özellikle futbol maçlarında havadan drone'larla çekim yapmak yaygınlaşmış durumda.

GÖRSEL ARAMA DEVRİMİ
Yan masada oturan kişiyi gözünüz bir yerden ısırıyor ama çıkaramıyor musunuz? Ya da yürüyüş sırasında karşılaştığınız çiçeklerin ismi bir türlü aklınıza gelmiyor mu? Ne kadar gurme geçinseniz de arada yediğiniz yemeğin içeriğini tahmin edemediğiniz mi oluyor? Tüm bu soruların yanıtını dünyada 65 milyondan fazla, Türkiye'de ise 2.5 milyon kullanıcısı olan, görsel arama motoru Blippar sayesinde öğrenmek mümkün olacak. Kullanımı oldukça kolay. Uygulamayı indirdikten sonra istediğiniz nesneye ya da kişiye tutuyorsunuz. Henüz uygulama son aşamasına gelmiş durumda değil. Ama birçok marka Blippar'a uygun hale geldi bile. Örneğin Dijitürk, Sütaş Ayran ya da Mustafa Ceceli albümü... Cosmopolitan dergisi de Blippar uygulamasına uygun. Derginin kapağına uygulamayı tuttuğunuz an kapak çekiminin perde arkası ve derginin içeriyle ilgili bilgiler çıkıyor. Henüz Blippar son aşamasına gelmiş değil. Silikon Vadisi'nde 60 mühendis uygulamayı geliştirmek için çalışıyor. Çok yakında isterseniz siz de kendi Blippar içeriğinizi oluşturabileceksiniz. Örneğin biri uygulamayı size tuttuğunda hazırladığınız özel içeriği görebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçüklere uçurtma büyüklere drone
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN