Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzi bende saklı bu güzel filmlerin

Giriş Tarihi: 2.4.2016
İzi bende saklı bu güzel filmlerin

Filmler sadece iki saatlik eğlence ve tüketim aracı değildir. İz bırakır insanların hayatında. Öyle ki ömür boyu bu izi taşımak isteyenler çıkar. 35. Uluslararası Film Festivali bu yıl 'iz bırakan filmler' sloganıyla çıktı yola. Biz de bu izlerin peşine düştük. En sevdiği filmlerin karakterlerini vücuduna dövdürten sinemaseverlerle konuştuk!

Sinema salonunun o karanlık dünyasına giren herkese sorsanız hangi film ya da karakter sizde iz bıraktı diye bir sürü cevap alırsınız. Ama sebebini sorarsanız hiç tahmin etmeyeceğiniz açıklamalar duyarsınız. İşte bu açıklamalarda gizlidir sinemanın büyüsü. Filmler iki saatlik eğlence ve tüketim aracı değildir! İz bırakır insanların hayatında... İKSV'nin düzenlediği 35. Uluslararası Film Festivali, bu yıl 'iz bırakan filmler' sloganıyla yola çıktı. 7 Nisan'da başlayacak SABAH ve atv'nin tema sponsoru olduğu festivalin TBWAIstanbul imzalı tanıtım filmi de 'Bir film ne kadar sevilebilir?' sorusundan hareketle filmlerin insanların hayatında nasıl iz bıraktıklarının peşine düşüyor. Bir filmi ömür boyunca unutamayacak kadar sevenleri bulup bu filmlerin onların hayatında bıraktığı ize odaklanıyor. Çoğu bu izi ömür boyu vücudunda taşımak için dövmesini yaptırmış. Kimi 'i, kimi Kemal Sunal'ı kimi Rocky'i dövdürtmüş vücuduna. İşte onların hikayesi...

Bir Şener Şen hayranıyım

Burak Yaba 30 yaşında ve İngilizce öğretmeni. Dövmeyi yaptırdığında 25 yaşındaymış. "Şener Şen'in Kabadayı filminde üstlendiği rolün sarsılmaz duruşu aynı zamanda sinema oyuncusu olarak ona duyduğum hayranlık" diyor bu dövmeyi seçmesinin sebebi olarak. Yaba, Şener Şen'in Kabadayı'daki karakterini vücuduna işleme fikri aklına düşünce insanlara da danışmış. Ama çevresi yabancı sanatçıları dövme yaptırmasını telkin etmişler. Kara "Bu tepkiler Şener Şen kararım konusunda bana daha fazla motivasyon sağladı" diyor.

Herkesi ve beni beladan koruyor!

Zeynep Yazıcı 23 yaşında, mütercim tercümanlık okuyan bir öğrenci. R2D2 dövmesini 2013'te yaptırmış. Tabii o da küçük yaşlardan beri Star Wars hayranı. Yazıcı "O yaşlarda sevimli olması gerekçesiyle en sevdiğim karakterdi R2D2. Biraz daha büyüdüğümde, R2D2'nun filmin gizli kahramanı olduğunu ve ana karakterler olarak bilinen diğer karakterlerin başını beladan kurtaran karakter olduğunu fark ettim. R2D2'nun bu özelliğini çok seviyorum. Hayatım boyunca hep başımı belaya sokan bir insan oldum. Mantıklı bir açıklaması olmayan şeylere inanmam ama dövmemin de beni bir şekilde koruduğuna inanıyorum" diyor. Festivalin müdavimlerinden olan Yazıcı, her yıl kataloğu inceleyip, ilgisini çeken filmlere gidiyormuş. "Bu yıl festivalin, filmlerin insanlarda bıraktığı izleri bu şekilde sunma fikri harika" diyor. Eee doğru söze ne denir?

Kişiliğime en uygun karakter

Ogan Bekar 22 yaşında genç bir sinemasever. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde okuyor. Dövme seçiminden de anlaşılacağı üzere Star Wars tutkunu. Filmlerin, insanlara belirli olayları veya olguları anlatabilme gücünün ve insanda çeşitli duyguları uyandırma potansiyelinin çok yüksek olduğunu düşünüyor. Beş-altı yaşında ilk Star Wars evreniyle tanıştığında yıldızlar, gezegen sistemleri, farklı yaşam formları onu etkilemiş. C3PO'u seçme nedenine gelince, "O, Star Wars dünyasında kişiliğime en uygun karakter. Her zaman kendi çizgisi var. Bu dövme bana kendi çizgimde gitmemi ve kararlarımdan vazgeçmemem gerektiğini hatırlatıyor" diyor.

Hayat da benim gibi mırıldanıyordu

Beste Yamanlıoğlu festival ekibinden. Şu aralar harıl harıl çalışıyor. Reha Erdem'in başyapıtlarından Hayat Var'ın adını koluna dövdürtmüş. "Neden bu film sizde iz bıraktı?" diye sorunca anlatıyor Yamanlıoğlu: "Çocukken uydurduğum, dış sesleri susturma oyunumu izledim Hayat Var'da. Filmdeki küçük kız Hayat, bir şeyleri duymak istemediğinde, kendisiyle baş başa kalmak istediğinde mırıldanıyordu tıpkı benim gibi. Böylece Reha Erdem kendime sakladığımı sandığım bu oyunu film vesilesiyle herkesle paylaşmıştı. Bu film hayatım boyunca aklımda kalmalıydı. 2012 yılında ilk izlediğimde bunu düşünmüştüm. Ardından ilk kez çalışmaya başladım. Annem ilk maaşımla kendime kalıcı bir şey almamı söylemişti. Ve bu dövmeyi yaptırmaya karar verdim."

Rocky ona yol gösterdi

Emir Durukan 28 yaşında ve fitness eğitmeni. Onun hayatında iz bırakan ise Rocky! Filmlerde sevdiği kadının ve sporun peşinden giden Rocky, sadece rakiplerini nakavt edecek kadar değil, Emir Durukan'ın hayatında iz bırakacak kadar da güçlü anlaşılan. Ailesi spor akademisine gitmesine karşı çıktığında Emir de Rocky gibi sevdiği işin peşinden gitmiş. Onu idol olarak gördüğü için de vücuduna kazıtmış!

Vücudumda gururla taşıyacağım bir usta

Fatih Çağlar 28 yaşında, Bodrum Turgutreiste bir yat firmasında çalışıyor. Onda iz bırakan ise bir film değil, sinemamızın fenomeni Kemal Sunal. Çağlar dövmesinin hikayesini şöyle anlatıyor: "Dövmeyi üç yıl önce yaptırdım. Kemal Sunal'ın hayatını, yaşam tarzını, mizahını ve saflığını hep sevmişimdir. Filmlerini ne zaman izlesem, belki binince defa, hep gülüyorum. Vücudumda gururla taşıyabileceğim sanatçı ve büyük bir üstat."

Posion Ivy bende iz bıraktı

Tuba Çolak, bir yazılım firmasında yönetici olarak çalışıyor. Evli ve iki çocuk annesi. Dövmeyi 2013-2014 arasında yaptırmış. 1997 yapımı Batman ve Robin filmindeki Uma Thurman'ın canlandırdığı Poison Ivy onun kahramanı. Vücudunda dövmesini taşıyor. Neden bu karakter deyince Çolak anlatıyor: "Filmi defalarca izlemiştim ve Uma Thurman'nın filmdeki rolüne bayılmıştım. Kendi halinde doğa ve hayvanlarla ilgili çalışmalar yapan bir bilim kadınıyken, bir erkeğin onun canını yakması sonucu, kendine son derece güvenen, güzel, alımlı ve intikam ateşi ile yanan bir kadına dönüşüyor. Dudaklarındaki zehir ile öptüğü her erkeği öldüren bu güçlü ve güzel kadını çok beğenmiştim. Ayrıca bu kadın, hedeflerine ulaşmak için büyük bir hırsla çalışıyordu. Ben de bir kadın yönetici olarak önüme büyük hedefler koyup onlara ulaşmak için aynı hırs ile çalışıyorum. Kendimde ondan da bazı izler taşıyorum. Yani Posion Ivy karakteri bende iz bırakmıştı. Umarım festivaldeki filmler de benzer bir izi izleyenlerin ruhunda bırakır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzi bende saklı bu güzel filmlerin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN