Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarınıza zeytinyağı yedirin, onları hastalıklardan koruyun

Zeytinyağı yetişkinlerin yanı sıra bebekler ve çocuklar için de çok değerli bir besindir. Bebeğin ve çocuğun öğrenme kabiliyetini artırdığı gibi onu kronik hastalıklardan da korur

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Çocuklarınıza zeytinyağı yedirin, onları hastalıklardan koruyun
Zeytinyağının bebekler için faydalarını Beslenme ve Uzmanı Emel Unutmaz ile konuştuk. Bebeklerin büyüme ve gelişmesinde yağlar önemli bir besin öğesidir. Zeytinyağı besin oranları ile anne sütü besin oranları benzerdir. Zeytinyağında ağırlıklı olarak bulunan oleik asit, anne sütündeki de en önemli yağ asididir. Çocukların büyüme ve gelişmesinde etkili olan, kas ve kemik sağlığını geliştiren, doku onarımı vb. birçok pozitif etkisi olan vitaminin vücut tarafından emilebilmesi için yağa ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Çocuklarımızın sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları erken yaşta doğru besin yağlarına alışmaları ile mümkün olacak, bizim rol modelliğimiz ile kalıcı hale gelecektir. Sağlıklı beslenme dediğimizde ilk aklımıza gelen Akdeniz tipi beslenmenin temelinde de zeytinyağı bulunmaktadır.

BEYNİ GELİŞTİRİYOR
Bebeklerin özellikle sinir sistemi gelişiminde etkili olduğu için 6 aya kadar emziren annelerin mutlaka zeytinyağı tüketmesi gerekmektedir. Altı sonra da bebek beslenmesinde zeytinyağı öncelikli olmalıdır. Oleik asit dışında içerdiği linoleik asit de beyin gelişimi için etkilidir, öğrenme kabiliyetin artmasını destekler.

Serin yerlerde saklayın
1. Isı ve ışıktan etkileneceği için güneşin direk geldiği yerlere değil daha serin yerlere konmalı,
2. Kokuyu hızlıca absorbe edeceği için bulaşık deterjanlarından ve baharatlardan uzakta olmalı
3. Yağda eriyen vitaminlerin (A, D, E ve K vitaminleri) emilimini arttıracağı için mamalara veya havuç suyu gibi çiğ ara öğünlere bir damla mutlaka katılmalıdır.

Sindirimi kolaylaştırır
Zeytinyağı A, D, E, K vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum gibi mineraller içerir. Bu içeriğiyle kalsiyumu sabitleyerek kemikleri güçlendirir ve kemik mineralizasyonunu harekete geçirerek kalsiyum kaybını engeller. Kemiklerden kalsiyum kaybını engelleyerek kemik sağlığına faydalı olur.
Ek besin döneminde sık karşılaşılan problemlerin başında sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar gelir. Bebeklerde sık görülen bu problemlere karşı sindirimi kolay bir yağ olması nedeni ile de tercih edilmelidir.

Açık satılan zeytinyağından uzak durun!
Uzmanlara göre tüketiciler kaliteli zeytinyağı satın almalı. Tüketiciler zeytinyağını gıda üretim izin belgesi olan işletmelerden temin etmeli. Mutlaka markalı ve ambalajlı ürünler tercih edilmeli. İnsanlar ucuzluğuna aldanıp özellikleri, kökeni belli olmayan ürünlere itibar etmemeli. Emin olmadıkça, tanımadığınız kişilerden, yol kenarlarında satılan, markası ve menşei belli olmayan yağlardan sakınılmalı. Yoksa zeytinyağı almaya heveslenip, zeytinyağı yerine konulan başka yağları almak durumunda kalabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarınıza zeytinyağı yedirin, onları hastalıklardan koruyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN