Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 14.5.2016
7/24 şehirde yaşam
MÜZİK MELTEM FIRATLI

Festival zamanı
Yaz yaklaşırken festival haberleri de daha sık gelmeye başladı. Yarın yılın ilk müzik festivallerinden Parkfest, Küçükçiftlik Park'ta gerçekleştirilecek. Son dönemin sansasyonel isimlerinden ABD'li rapçi Azaelia Banks, İsrailli müzisyen Riff Cohen ve ülkemizde de çok sevilen Fransız şarkıcısı Jain festivalde verecek. DJ/Prodüktör Veyasin'in seti Hey Douglas'ın özel şovunun yanı sıra özgün retro pop tarzıyla Gökçe Kılınçer de sahnede olacak. Parkfest katılımcılara, sanat, tasarım, atölye çalışmalarından oluşacak içeriği ve özel tasarlanan yeme-içme pazarıyla bir müzik festivalinden çok daha fazlasını sunmaya hazırlanıyor. Bilet fiyatı 90 TL.

CAPPADOX'TA İKİNCİ YI L
Kapadokya'da gerçekleşecek müzik, çağdaş sanat ve gastronomi festivali Cappadox ise bu yıl ikinci kez düzenleniyor. 'Gelin bahçemizi ekelim' temasıyla 19-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde Sun Ra Arkestra, udi, şarkıcı ve besteci Dhaffer Youssef, Gevende ve Kansu gibi gruplar ve isimler bölgenin büyüleyici mekanlarında konser verecek. Cappadox sırasında, festival ruhu tüm bölgeye yayılacak. Kapadokya'da yaşayanlarla birlikte hazırlanan pazar alanı, sunulacak sokak yemekleri, sanattan müziğe, yemekten açık hava etkinliklerine gün boyu süren atölye çalışmaları, ücretli ve ücretsiz etkinlikleriyle Cappadox, katılımcılarına yeni keşifler ve sürpriz deneyimler yaşatacak.

TİYATRO İLKER GEZİCİ

Kuşlar 2 bin 500 yıldır uçuyor
Serkan Keskin, kurucusu olduğu Semaver Kumpanya bünyesinde tiyatroda da harikalar yaratıyor. Keskin, Metot ve Cimri oyunlarının yanı sıra Aristofanes'in en bilinen oyunu olan Kuşlar adlı oyunla seyirci karşısına çıkıyor. Yavuz Pekman'ın uyarladığı Volkan Sarıöz'ün yönettiği fantastik, ütopik oyun; Atina'da yaşayan iki kafadarın, savaşlardan, adaletsizliklerden ve yönetimin keyfi tutumlarından bezerek, kendilerine yeni bir yurt aramalarını eğlenceli bir dille anlatıyor. Keskin'le birlikte 16 kişilik oyuncu kadrosu, Okan Kaya'nin müziği, Ebru Cansız imzalı koreografisi, Deniz Çağrı Bilgili'nin kostüm tasarımıyla dikkat çeken Kuşlar yarın 15.30'da Çevre Tiyatrosu'nda.

NEBAHAT KOÇ

Yansımaları
Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul, bu kez farklı bir sergiyle karşımıza çıkıyor. İstanbul Yansımaları sergisi 31 Mayıs tarihine kadar gezilebilir. Tamer Yılmaz'ın objektifinden farklı bir İstanbul'a bakabileceğiniz sergi, büyükşehrin çeşitli mekanları ile tarihi ve turistik bölgelerini farklı yaklaşımlarla ortaya koyuyor. Sergi Kanyon AVM'de.

MEKAN CEREN ARSEVEN

Şehrin yanı başında, sanki çok uzakta
Küçük bir kaçamak yapmayalı ne kadar oldu? Hayatın koşuşturmacasından biraz uzaklaşıp nefes almak hepimize lazım. Bahar geldi, günler uzadı. Havalar da artık güzel. Kendinize iyilik yapın. Atlayın bir vapura. Püfür püfür bir yolculukla Prens Adaları'na ulaşın. Adaların hepsi birbirinden güzel ama Burgazada'nın yeri başka. Şirin adanın sahilinde yan yana balıkçılar var. Barba Yani Burgazada'nın en eski meyhanelerinden. Çalışanlar güler yüzlü, mekan ferah. Şef garson Tekin, özenle ağırlıyor misafirlerini. Menüde birbirinden leziz Ermeni ve Rum mezeleri bulunuyor. Beyaz peynir özellikle lezzetli. Ara sıcaklar güzel, balıklar tazecik. İki kişi ortalama 150 TL'ye kalkmak mümkün. Siz de kurulun denize nazır masalardan birine, donatın masanızı. İnanın İstanbul düşündüğünüzden de uzakta kalacak.

SERGİDAMLA KAYAYERLİ

'Merak Müzesi' açılıyor
Sauca Collection: Merak Müzesi koleksiyonu sergisi yarın Teşvikiye'deki Sauca Collection Galeri'de açılıyor. Stephane Delapree, Wayan Gede Susanna ve Made Wianta gibi Uzakdoğu'nun önde gelen ressam ve zanaatkarlarının eserlerinden oluşan sergide Bali, Legong dansı, fısıldayan ada Timor ve modern ruh adı altında derlenen eserler ziyaretçileri bekliyor. Sergideki eserler Merve Ürkmez Sızanlı tarafından seçilerek özenle hazırlanmış. Merak Müzesi sergisi ve galeri fikrinin ortaya çıkış noktasını ise Sızanlı şöyle anlatıyor: "Seyahatlerim sırasında objelerin arkasındaki kültürlerin, yaşanmışlıkların ve görünmeyen hikayelerin büyüsüne kapıldım. Hikayelerin doğallığı, samimiyeti ve masumiyeti onlarla bir bağ kurmama neden oldu. Anlamlı olanın paylaşmak olduğunu hissettim ve Sanskrit dilinde masumiyet anlamına gelen Sauca'yı kurdum. Türkiye'de bu konuda ve bu anlamda yapılmış kapsamlı ve sürdürülebilir bir kültür oluşturmak için bunu bir çatı altında erişilebilir haline getirmek istedim. Farklı coğrafyalarda keşfe çıktığımda kurduğum diyaloglar ve yaşadığım olaylar bana duygusal izlenimler yaşattı. Bu izlenimlerden yola çıkarak kendi seçkimi oluşturdum." Sergi, 17 Ağustos'a kadar gezilebilir.

DVD OLKAN ÖZYURT

Ustaoğlu'na yakın bakış!
Kimlik, hızlı moderleşme, unutmak, yüzleşmek... Yeşim Ustaoğlu, 90'lardan beri sinemasıyla Türkiye'nin geçirdiği süreçlerin insanların hayatını nasıl etkilediğini anlatıyor bir bir. Bildiği yoldan şaşmadan da ilerliyor. Bulutları Beklerken, Pandora'nın Kutusu ve Araf bu yolun önemli köşe taşları. Bu filmlerin DVD'si Bir Film tarafından yeniden çıkarıldı. Hepsi de uluslararası festivallerden ödüllü olan bu filmlerde, Ustaoğlu kah bir ailenin iletişimsizliğini kah kimliğini yıllarca açıklayamayan bir kadının büyük sessizliğini kah kendi kabuğunu kırmaya çalışan bir kızın trajik hikayesini anlatıyor. Bir de sürprizi var Yeşim Ustaoğlu'nun... Hatırlanırsa Ustaoğlu, Bulutları Beklerken'i çekerken, Karadeniz yaylalarındaki kadınların yaşadıklarını Sırtlarındaki Hayat belgeselinde anlatmıştı. O belgesel de ilk defa DVD formatında görücüye çıkıyor. Yönetmenin son filmi Tereddüt'ü merakla beklerken Ustaoğlu cephesinden seyirciye iyi bir sürpriz oldu bu DVD'ler... İzlemediyseniz kaçırmayın!

SERGİ

Siyah Beyaz'da renkli bir sergi!
Ankara'nın köklü galerilerinden Siyah Beyaz Sanat Galerisi bugünden itibaren Seçil Erel'in Kuş Bakışı başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Erel'in 'dünyanın varlığından yola çıkan yeni bir kurgusal akış hikayesi' olarak nitelendirdiği sergi, sanatçının Ankara, Duesseldorf, Basel, Bodrum, İsviçre'nin beş şehri ve Almanya'nın üç şehrinin izleriyle oluşmuş. Sergi 15 Haziran'a kadar sürecek.

KİTAP OLKAN ÖZYURT

Bizi samimiyet kurtaracak
Türkiye sinemasının nevi şahsına münhasır yönetmenlerinden biriydi Ahmet Uluçay. Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik Köyü'nde öyle bir sinema yarattı ki, etkilemeyen kalmadı. O sinema Anadolu'dan dünyanın dört bir yanına yayıldı. "Sinemayı samimiyet kurtaracak" diyordu Uluçay, o samimiyetle film yapınca sinemanın insanların yüreğine nasıl dokunulabileceğini de gösterdi herkese. Uluçay'ı, ikinci filmi Bozkırda Deniz Kabuğu'nu bitiremeden, 2007 yılında kaybetmiştik. Barış Saydam'ın derlediği Küre Yayınları'ndan çıkan Karanlıkta Işığı Yakalamak kitabı Uluçay'ı bir kez daha bizlere hatırlatıyor. Tabii sinema aşkını ve sinemadaki samimiyeti de. Ahmet Uluçay'ın sinema macerasının, onunla ilgili çıkan yazı ve yapılan söyleşiler izleğinde anlatan kitap her sinemaseverin kütüphanesinde bulunması gerekir der, fırsatınız olursa da Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'ı bir kez daha izlemenizi tavsiye ederiz.

NOT DEFTERİ

1 Göksel , bugün akşam saatlerinde Beyrut Performance'ta sahne alıyor. Saat 21.30'da başlayacak konserin tek kişilik bileti 56.50 TL.
2 Sevilen sanatçı Zara, bugün Bostancı Gösteri Merkezi'nde sevenleriyle buluşuyor. Saat 21.00'deki konserin biletleri 89.50 TL ile 34 TL arasında değişiyor.
3 Dünyanın en iyi keman virtüözlerinden biri kabul edilen Joshua Bell, yarın Zorlu PSM Ana Tiyatro'da sahne alıyor. Konserin başlama saati 21.00. Biletler 90 ile 360 TL arasında.
4 Anad olu Rock denilince akla gelen ilk isim Cem Karaca. 16 Mayıs'ta da sanatçı, CRR Konser Salonu'nda anılacak. Müziğin Ustaları konser serisinde Cem Karaca'yı Anma Konseri'nde birbirinden özel isimler sanatçının eserlerini seslendirecek. Konser saat 20.00'de başlıyor. Biletler 53, 50 TL, 38, 50 TL, 28, 50 TL.
5 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı'nın 17 Mayıs'ta gerçekleştireceği Balenin Yıldızları gösterisi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde yapılacak. Saat 21.00'deki gösterinin bileti 23 TL.
6 Küçük Prens, yapımcılığını ve yönetmenliğini Alev Baymur'un yaptığı Küçük Prens Müzikali ile karşımızda. 20 Mayıs'ta Mall of İstanbul MOİ Sahne'de gösterimi yapılacak müzikal, saat 20.00'de başlıyor. Biletleri 56 TL, 39.50 TL, 34 TL.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN