Elbisemizi printer’da basacağız

dünyası yeni k gelişmelere odaklandı. Konu üzerinde çalışan uzmanlar gelecek 20 yıl içinde elbiselerimizi evde kendimizin printer’da basacağını ve laboratuvarda üretilen biyolojik kumaş ve materyallerden hazırlanmış kıyafetler giyeceğimizi söylüyor

Elbisemizi printer’da basacağız
Dünyanın en hızlı gelişen, en yenilikçi ev büyük endüstrilerinden biri olan endüstrisinin dünyada yaşanan gelişmelerden uzak kalması düşünülemezdi. Yavaş yavaş dilimize yerleşmeye başlayan 'giyilebilir ' tanımlaması aslına bakarsanız bize modanın yönünü net bir şekilde gösteriyor. Ama geçtiğimiz hafta Metropolitan Müzesi Kostüm Enstütüsü Galası'nın (MET Gala) tema olarak ManusXMachina'yı (İnsanxMakina) seçmesi ve ardından müzede bu konuda moda dünyasındaki tüm çalışmaları sergilemesi bizim bambaşka bir sürece doğru ilerlediğimizi somut bir şekilde göstermiş oldu. Artık kurgu filmlerinde gördüğümüz ve ancak hayal edebildiğimiz renk değiştiren, mevsime göre kendisini yenileyen, karşınızdakinin duygularını analiz eden kıyafetlerin kullanılmasına ya da kendi çizdiğiniz bir eteği evde printer'den çıkarmanıza az kaldı... Bunu anlamak için geçtiğimiz ay düzenlenen London FashTech Summit'te konuşan araştırmacı, tasarımcı ve bilim adamlarının sözlerine odaklanmak yeterli. MET Gala'nın ardından İngiliz Telegraph gazetesine konuşan gelecekbilimcilerin sözlerine bakacak olursak moda 20 yıl içinde bilim kurgu filmlerini aratmayacak. Tasarımcılarla yatırımcıları bir araya getiren Brooklyn Fashion+Design Accelerator şirketinden Debera Johnson, gelecekte biyologların tasarım dünyasında büyük yeri olacağını söylüyor. Johnson, "Moda hızla büyüyor. Tüketim dünyası nedeniyle her yanımız kullanmadığımız giysilere ait çöplerle doldu. Tabiyat artık onları kaldıramayacağı bir noktaya ilerliyor.

LABORATUVAR CEKETİ
Öte yandan hayvancılık ve doğal tekstil ürünlerinin üretim miktarı azalıyor. Bu durumda öyle bir noktaya geleceğiz ki bizler laboratuvarda belirli bir sürenin sonunda doğal bir şekilde doğaya karışacak biyolojik ürünler üreteceğiz. Mesela şu anda laboratuvarda deri ceket üretebilecek teknolojiye sahibiz" diyor. Biyolojik modanın yeni gelecek olacağını söyleyen Johnson, şu anda birçok biyoloji şirketinin, moda tasarımcılarıyla özel projeler üzerinde çalıştığını söylüyor. Marka danışmanı Sasha Ternent ise artık her hava koşulu, her sıcaklık için yeni bir kıyafet almaktan sıkıldığımızı, çok amaçlı ve aynı bir bilgisayar gibi programlanabilen kıyafetlerin döneminin geldiğini söylüyor. Johnson, "Sürdürülebilir modanın mümkün olabilmesi için bir noktada çok amaçlı ve anın ihtiyacına göre programlanan giysiler üretmeyi başarabilmemiz gerekiyor. Bilim adamları aynı anda birkaç farklı iklimde giyilebilir kıyafetler yapacak ve bunun önünde çok uzun zaman olmadığını söyleyebilirim" diye konuşuyor.

ELBİSE MODELİNİ SEÇ VE BAS
FashTech şirketinin kurucusu Alex Semenzato ise, "Gelecek 3D yani üç boyutlu printer'ların dönemi. Artık bir alışveriş sitesinden sadece ürünün görselini satın alacaksınız. Ardından da evinizdeki printer'da elbisenizi basacaksınız. Triko firması Pringle 3D printer kullanarak iplik üretiyor. Michael Schmidt ve Francis Bitonti, Dita von Teese için üç boyutlu olarak basılmış bir elbise hazırladı" diyor. Hollandalı tasarımcı Iris van Herpen, 3D printer'ların modada kullanmasının dev bir adım olduğunu düşünenlerden. 2009 yılından bu yana üç boyutlu olarak basılmış giysiler hazırlayan tasarımcı, teknolojinin şu an her şeyin uygulanmasına imkan vermediğini ancak kısa süre içinde moda dünyasında her şeyin bu tekniğin üzerinde şekilleneceğini söylüyor.

KIYAFETİNİZ DUYGULARINIZI ELE VERECEK
Moda dünyası öyle bir noktaya geliyor ki artık anneniz de MI5 ajanları da sizin kıyafetlerinizden hayatınız ve duygularınız hakkında birçok bilgiye sahip olacak. Teknoloji firması The Unseen'in kurucusu Lauren Bowker, "Ofise siyah bir takımla gidip işten çıkarken kıyafetinizin rengini değiştirebileceksiniz. Kıyafetlerinizdeki düğmeler akıllı çipler olacak. Gittiğiniz ve yaptığınız her şey hakkında bilgi sahibi olunabilecek. Birinden hoşlandığınızda kıyafetinizin rengi değişecek" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elbisemizi printer’da basacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN