Kömür karasından deniz mavisine

Giriş Tarihi: 21.5.2016
Kömür karasından deniz mavisine

Su ve gün ışığını buluşturarak büyüleyici dalga fotoğraflarına imzasını atan ünlü fotoğrafçı Ray Collins’in hayatı da bir o kadar ilginç. Aslında eski bir madenci ve aynı zamanda renk körü. Ama dünyanın en başarılı fotoğrafçıları arasında. Collins’in hem kendisi hem de sergisi ’a geliyor

Okyanus ve devasa dalga fotoğraflarıyla biliniyor Ray Collins. Etkileyici fotoğraflarlarıyla birçok ödülün sahibi olurken, dünyanın önemli kentlerindeki sergileriyle binlerce insana ulaştı. Uluslararası büyük şirketler ürün pazarlamasında onun fotoğraflarını kullandı. Dünyanın en iyi su fotoğrafçıları arasında parmakla gösteriliyor. Usta fotoğrafçı Collins'in hem kendisi hem de sergisi 'a geliyor. İstanbul yolculuğu öncesinde büyük fotoğrafçı Collins'in hayatına mercek tuttuk. Oldukça ilginç bir yaşam öyküsüyle karşılaştık. Hani denir ya; hayatı kitap ya da roman olacak türden... Tam da öyle...

TAZMİNATIYLA MAKİNE ALDI
lı Collins, aslında bir madenci. Hem de kömür madencisi. Sdyney'in güneyindeki madenci kasabası olan Bulli'dendir. 34 yaşındaki Ray Collins, kömür madeninde çalışırken, dizinden bir rahatsızlık geçirir. Bu rahatsızlığı madende çalışmasına müsaade etmez. Böylece tazminatını alıp, madendeki çalışma hayatına son verir. Tazminatıyla fotoğraf makinesi alan Collins'in okyanuslarla çevrili Avustralya'da yapan arkadaşlarının fotoğrafını çekmesiyle fotoğraf hayatı başlar. Aslında, madenin kömür karasından, denizin mavisine uzanan bir yolculuktur Collins'in yaşam öyküsü. Artık denizler evi olmuştur.

DALGA VE GÜN IŞIĞI BİRLİKTE
Collins, dokuz yıl önce, sörfçü arkadaşlarının fotoğraflarını çekerek başladığı yoluna metrelerce yükseklikteki dalga fotoğraflarıyla devam eder. Dalgaları fotoğraflarında dondurarak, adeta bir dağ görseli sunuyor sanatçı. Devasa dalgaları, gün ışığıyla renklendiriyor. Fotoğrafçının, renk körü olması ise daha da ilginç. Böyle olduğu için ışık ve su oyunuyla muhteşem karelere imza atıyor. Bu nedenle, daha güneş doğmadan, karanlıkta denize girerek, ışık ve suyun etkileyici buluşmasını yakalıyor.

KENDİSİ İLE SERGİSİ GELİYOR
Fotoğraf kitabı, çeşitli video çekimleri de bulunan fotoğrafçı Collins, 2-5 Haziran tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek Boatshow Fuarı için İstanbul'a geliyor. Sanatçının fotoğraf sergisi gezilebileceği gibi tanışma ve sohbet etme fırsatı da sunuluyor. Fotoğraf ve suda fotoğraf çekenlere bizden hatırlatması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kömür karasından deniz mavisine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN