Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düşlerin gerçek olduğu akademi

ler haftası için Düşler Akademisi’nden özel bir davet aldım. Bir günümü mutfakta kurabiye yapıp, onların ihlam veren hikayelerini dinleyerek geçirdim. Ve anladım ki engeller sadece düşüncelerimizde...

Giriş Tarihi: 28.5.2016
Düşlerin gerçek olduğu akademi
Ziyaretimiz, Düşler Akademİsi'ndeki gençleri çok sevindiriyor. Büyük bir hazırlık içindeler. Binanın içine taze kurabiye ve poğaça kokuları yayılıyor. Ev gibi huzurlu bir yer burası.... Çaylarımızı içmeye ve Vodafone Vakfı Başkan Yardımcısı Gizem Keçeci ile sohbete başlıyoruz. Onun da gözlerinin içi parlıyor ve başlıyor anlatmaya. "2008'de Alternatif Yaşam Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında hayata geçirdiğimiz proje, fiziksel veya psikolojik çeşitli engelleri bulunan ya da maddi yetersizliklerinden dolayı toplumsal dışlanmışlık yaşayan gençlerimize dokunmayı amaçlıyor. Üçer aylık, ücretsiz ve engelli dostu olarak tasarlanmış alternatif yetenek geliştirme atölyeleri düzenleniyor. Dans, vokal, ritim, fotoğraf, film, DJ'lik, enstrüman, resim ve tasarım eğitimleri sunuluyor. Bu gençlerimizin sanat yoluyla kendilerini ifade etmeleri, yeni fikirler üretmeleri, aktif ve üretken bireyler olarak toplumda yer almaları için fırsatlar veriliyor. Biri İstanbul, diğer Kaş'ta olmak üzere iki Düşler Akademisi merkezi var. Bugüne kadar 3 bin 500 gencimizin hayatına dokunduk. Sadece ülkemizde değil, yurtdışında da ses getirerek gurur kaynağımız oldu. Birleşmiş Milletler'in Eylül 2013'te New York'ta gerçekleştirdiği Engellilik ve Kalkınma konulu toplantı kapsamında Innovation Enables başlıklı etkinlikte örnek proje olarak tüm dünyaya tanıtıldı. Avrupa Birliği Komisyonu'nun düzenlediği This Is Social Europe Innovation yarışmasında 150 proje ve 23 ülke arasında en iyi 10 projeden biri oldu. Yine Barselona'da 2015 Best Practice seçildi."

HERKES İÇİN MÜZİK
Akademide amaç basit; atöyleler vasıtasıyla engelli bireyleri hayatın içine katmak. Bu atölyelerden mezun gençlere profesyonel sanat kariyeri yolu açılıyor: Tiyatro atölyelerinden mezun gençler, Düşler Kumpanyası'nda oynuyor. Mutfak atölyesi öğrencilerinin marifetli ellerinden çıkan ürünler sayesinde öğrenciler gelir elde edebiliyor. Atöyle çalışmalarının ardından kendi işini kuranlar bile var. Bunlardan biri de Hande Özyer... Benim Dünyam isimli küçük dükkanında kendi yaptığı birbirinden renkli el işi tasarımları, örgü işlerini satan Hande sadece bir girişimci değil, aynı zamanda başarılı bir sporcu. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu'nun düzenlediği yüzme yarışlara katılan Hande Özyer her yıl madalya kazanıyor. Akademinin bir grubu da var. Üstelik bu grup özel gecelerin yanı sıra, İKSV, Babylon gibi mekanlarda sahne alıyor. Ama sahneye çıkan öyle bir isim var ki, değinmeden olmaz. Küçücük yaşta Düşler Akademesi'ne gitmeye başlayan Çağla Karali sahnede adeta devleşiyor. Müthiş bir ses ve yorum... "Herkes için müzik!" sloganıyla yola çıkan Social Inclusion Band'ın bir üyesi o da. Düşler Akademisi öğrencileri ile profesyonel gönüllü müzisyenlerden oluşan grup, bu ikili etkileşim içerisinde, engelli bireylerin kendilerini ifade edebilecekleri bir alan yaratıyor. Orkestra bugüne dek Vodafone Freezone Konserleri, İKSV Caz Festivali, Geleneksel Bebek Şenliği gibi organizasyonlarda sahne aldı. Simon Bolivar Orkestrası, Şebnem Ferah, Bengü, Babazula, Cahit Berkay, Kürşat Başar, Burçin Büke gibi önemli isimlerle aynı sahneyi paylaştı.

KAŞ'TA BAŞKA BİR YAŞAM
Keçeci, Kaş'taki çalışmalarını da şöyle anlatıyor: "Katılımcılar sosyal ve sanat eğitimlerinin dışında, su sporlarından ekolojik tarıma, çok geniş yelpazede faaliyetlerle kendilerini geliştirebiliyorlar. 2015 Mart'a kadar yaklaşık üç bin ziyaretçi ağırlandı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşlerin gerçek olduğu akademi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN