Müziğin klasik hali

Klasik müziğin en güzel renklerini bir araya getiren 44. Festivali, 1 Haziran Çarşamba günü başlıyor

Giriş Tarihi: 28.5.2016
Müziğin klasik hali
Kültür ve Sanat Vakfı İKSV), 24 Haziran'a kadar sürecek İstanbul Festivali için yine dopdolu bir program hazırlamış. Basın sponsorları arasında SABAH gazetesinin de bulunduğu festivali izlemek için onlarca sebep sayılabilir, ben içlerinden beş tanesini seçtim.

İdil Biret maratonu: Türkiye'de 'Harika Çocuklar Kanunu' onun sayesinde çıkarıldı.
Çağımızın en geniş repertuvarına sahip piyanistlerinden biri.
Bu sene 75. yaşını kutlayan büyük virtüöz, 2 Haziran'da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'da, 5 Haziran'da Süreyya Operası'nda ve 8 Haziran'da Aya İrini Müzesi'nde gerçekleşecek konserlerde, barok dönemden 20. yüzyıl müziğine uzanan geniş repertuvarlı bir maraton ile karşımızda olacak.

Shakespeare aramızda: İstanbul Müzik Festivali bu yıl Shakespeare'in "Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız" dizelerinden ilham alıyor.
Hatta ilham almakla kalmıyor, ölümünün 400. yılında büyük yazarı özel konserlerle anıyor. Orchestra of the Swan ve soprano Ayşe Şenoğul'un seslendireceği, Mendelssohn'un Shakespeare'in en renkli oyunlarından Bir Yaz Gecesi Rüyası için bestelediği eserde, ödüllü Shakespeare yorumcusu, oyuncu Tilbe n da oyundan bölümler canlandıracak.
3 Haziran'da Aya İrini Müzesi'ndeki konserde İngiliz kemancı Tamsin Waley-Cohen ise Mendelssohn'un son büyük orkestra eseri olan Keman Konçertosu'nu yorumlayacak.
Festivalin temasından esinlenen bir diğer konserde ünlü piyanist Alexei Volodin, Mert Fırat ve Tilbe Saran müzikseverlerle buluşacak.
Konser 10 Haziran'da Sent Antuan Alt Kilisesi'nde gerçekleştirilecek.

Müzik rotası: Festival, bu yıl ilk kez gerçekleştireceği Müzik Rotası'nda Beyoğlu'nun tarihi mekanlarına müzikli bir yolculuk vaat ediyor.
Müzik Rotası, 4 Haziran'da sabah 09.00'da Cezayir Bahçe'de yapılacak kahvaltıyla başlayacak. İlk konser Balıkpazarı'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde saat 11.00'de.
Sonraki duraklar Panayia İsodion Ortodosk Kilisesi, Sent Antuan Alt Kilisesi ve Hollanda Konsolosluğu Şapeli.
Gün boyunca devam edecek konserlerin sonuncusu ise Kırım Anglikan Kilisesi'nde gerçekleşecek. Her durakta farklı konserleri dinleme fırsatı bulacak olan müzikseverler mekanlar arası mesafeyi yürüyerek kat edecek.

Çocuklar unutulmadı: Tuhaf sakinleri olan minik bir köy, ormanda kedisiyle yaşayan bir cadı ve maestro.
Çocuklar sihirli bir masalın içinde bir müzik yolculuğuna çıkıyor. İngiliz şef Howard Griffiths, Brandenburg Devlet Orkestrası ile birlikte, metnini kendisinin yazdığı, müzikleri Fabian Künzli'ye ait olan Cadı ile Maestro'da klasik müzik eğlenceli bir dille sunuluyor.
Bergüzar Korel'in anlatımıyla hayat bulacak proje, 12 Haziran'da Uniq Hall'da iki seans olarak gerçekleştirilecek.

Genç solist Alice Sara Ott: Genç, güzel, esprili... Ama onu zirvede tutan müzikteki eşsiz yeteneği. Piyanist Alice Sara Ott, sahneye patlamaya hazır bir enerjiyle çıkıyor.
Chopin Valsleri'nin tamamını yorumladığı iddialı kaydı 25 ülkede liste başı olan Alice Sara Ott, festivalde Viyana Senfoni Orkestrası ile sahnede olacak. 27 yaşındaki Alman- Japon asıllı solist, Liszt'in 2 numaralı Piyano Konçertosu'nu yorumlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müziğin klasik hali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN