Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu yaz her mağaza bir evi

Bu yaz ünlü Türk tekstil firmaları, birbirinden iddialı tasarımcılarıyla işbirliği yaptı. Yani indirimleri fırsat bilip tasarım parçalarla dolabınızı zenginleştirme zamanı

Bu yaz her mağaza bir modaevi
2000'li yıllara kadar hızlı tüketim tekstil firmaları ile evleri arasında dev bir uçurum vardı. Ya ünlü bir tasarımcının elinden çıkan bir parçaya sahip olurdunuz ya da çok şubeli bir mağazadan uygun fiyata alışveriş yapardınız. Ta ki 2004 yılında H&M dev bir adım atana kadar. H&M, Karl Lagerfeld ile özel bir kapsül koleksiyon çalışması yapacaklarını açıkladığı zaman tabir-i caizse moda dünyasında yer yerinde oynamıştı. Chanel ve Fendi gibi iki dev markanın tasarımlarını yapan bir moda duayeninin böyle bir işbirliğinin başarılı sonuçlanmayacağı, modaevlerinin kıymetinin düşeceği, tekstil firmalarının tasarımcının çizgilerini doğru yansıtamayacağı söylenmişti. Oysa korkulanların hiç biri olmadı. Hatta modanın demokratikleşmesi ve tasarımın daha geniş kitlelere ulaşması sağlanmış oldu. O günden bu yana sadece H&M değil Topshop'tan çeşitli spor giyim firmalarına kadar birçok marka ünlü tasarımcı, moda ikonu, blogger ile çeşitli işbirlikleri yapma yoluna gitti. de ilerleyen bir moda ülkesi olarak bu özel koleksiyonlar konusunda geride kalmadı. 'de de son birkaç yıldır gittikçe artan bir oranda çeşitli işbirlikleri görüyoruz. Ancak bu sezon resmen hangi dev tekstil mağazasına adım atarsanız atın eve ünlü bir tasarımcının özel koleksiyonundan bir parçayla dönmeniz kesin! Bu tarz işbirliklerini görmediğiniz marka neredeyse yok. Mudo'ya girdiğiniz zaman Arzu Kaprol tasarımlarını ya da adL'de Cengiz Abazoğlu koleksiyonunu görebilirsiniz. Koton'da Dilek Hanif, İpekyol'da Zeynep Tosun tasarımlarını, DeFacto'da Gül Ağış ve Ayşe Deniz Yeğin elinden çıkan parçaları edinebilirsiniz.

ZEYNEP TOSUN

Koleksiyonumuz el işçiliğiyle öne çıkıyor
Ipekyol ile 2015 ilkbahar-yaz sezonunda başlayan işbirliğimiz üç sezondur devam ediyor. Bu koleksiyonla özel gün ve davetler için tasarım arayışında olan müşterilerimize ulaşmayı amaçlıyoruz. El işçiliğiyle öne çıkan, kişiye özel gibi hazırlanan couture tasarımlar sunuyoruz. Koleksiyon 21 couture parçadan oluşuyor. Koleksiyonda her vücut formuna uygun kokteyl elbiseler, yaz düğünlerinin kurtarıcısı zarif abiyeler, mezuniyet baloları ve özel davetlere eşlik edecek göz alıcı pek çok parça bulunuyor. Parçaların fiyatı couture özelliği taşıdığı için biraz daha yüksek. 499-1250 lira arasında... Krep, tül, Fransız dantel ve payet karışımlı kumaşlar kullandık. Nar çiçeği, ekru, toz pembenin yanı sıra mavi, altın rengi ve siyah parçalar hazırladık.

DİLEK HANİF

Ulaşılabilir fiyat
Bir tasarımcının en büyük hayali daha geniş kitlelere ulaşabilmektir. Dilek Hanif for Koton koleksiyonu bu hayalimi gerçekleştirmemi sağlıyor. Modaseverlere tasarımlarımı ulaşılabilir fiyatlara, uygun lokasyonlarda ulaştırabiliyorum. Koleksiyonumuz birkaç sezon daha devam edecek. Bu yıl tam 35 parça hazırladık. Fiyatlar 149.99 - 299.99 lira arasında değişiyor. Tabii ki butiğimdeki hazır giyim koleksiyonundan ya da kişiye özel tasarımlarımdan çok daha uygun fiyatlar bunlar. Bu sezon koleksiyonda şifonlar, organze kumaşlar, krepler, jakarlar ve geceye parıltı katan parlak örme kumaşlar ile dantelleri özenle seçerek kullandık. Koton için hazırladığım koleksiyon, sınırlı sayıda parçadan oluşuyor. Her bir parça benim için de çok özel, önemli ve birbiriyle uyumlu.

CENGİZ ABAZOĞLU

Binlerce kadına ulaştım
Bir moda tasarımcısı olarak 2012 ilkbahar-yaz sezonundan beri özel kapsül koleksiyon hazırlıyorum. adL ile işbirliğimiz dokuz sezondur devam ediyor. Uzun yıllardır tasarım yapıyorum ancak ulaşabildiğim kadın sayısı bu işbirliğine kadar sınırlıydı tabii ki. Ancak dört yıldır binlerce kadına ulaşıyorum. Bence bu bir tasarımcıyı en çok motive edecek unsurlardan biri... Sizin butiğinizden bugüne kadar alışveriş yapmamış olan şık ve iddialı bir kadın rahatlıkla AVM içindeki bir mağazaya girip çok daha uygun fiyatlı ancak sizin çizgilerinizi taşıyan bir parça satın alabiliyor.

GÜL AĞIŞ

Kaliteden ödün vermedik
Tabii ki sizin imzanızı taşıyan bir kapsül koleksiyon hazırlarken ya da bir markayla işbirliğine giderken iki tarafın da istekleri göz önüne alınıyor. Mesela normalde kendi koleksiyonlarımda ipek karışımlılar kullanmayı tercih ediyorum. DeFacto için hazırladığım koleksiyonda ise bu kumaşlar yerine tuşesi aynı yumuşaklığı veren cupro, şifon ve baskılı maroken kumaşlar kullandım. Marka ile işbirliğimiz Aralık 2015'te başladı. Aksesuarlarla birlikte 20 parçalık bir kapsül koleksiyon hazırladık. Aksesuarların fiyatları 9.99TL'den başlıyor. Kıyafetlerin fiyatı ise 49.99TL- 129TL arasında değişiyor. Kaliteden fazla ödün vermemeye çalıştım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yaz her mağaza bir modaevi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN