Zeytinyağı kalp sağlığını korur, tokluk süresini arttırır

Ramazanın gelmesiyle beraber günün büyük çoğunluğu besin ve sıvı tüketimi olmadan geçiyor. İftar ve sahur arasında kalan kısa içerisinde ise vücudumuza giren besinlerin dengeli ve sağlıklı olması son derece önemli. Her yemeğin olmazsa olmazı zeytinyağı özellikle açlık süresinin bu kadar uzun olduğu günlerde büyük önem taşıyor

Giriş Tarihi: 25.6.2016
Zeytinyağı kalp sağlığını korur, tokluk süresini arttırır
SAĞLIK İÇİN ZEYTİNYAĞI
Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, oruç tutarken yag seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ve en faydalı yaglardan biri olan zeytinyagının yararları hakkında bilgi verdi.

ORUÇ TUTARKEN YAĞIN ÖNEMİ
Yogun kaynagı olan yagların 1 gramı 9 kalori enerji saglıyor. Özellikle yaz aylarında tutulan oruçların uzun süreli oldugu düsünüldügünde, yaglar gün boyu metabolizmanızın çalısması ve enerji ihtiyacınızın karsılanmasında etkin rol oynuyor. Ancak tercih edilen yagın çesidinin de çok önemli oldugu unutulmamalı. Faydaları saymakla bitmeyen zeytinyagını her dönem oldugu gibi oruç tutarken de tüketmenin vücuda birçok faydası bulunuyor.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI KORUYOR
Zeytinyagı, içerdigi tekli doymamıs yag asitleri ve antioksidanlar sayesinde kalp ve damar saglıgını koruyor. Ayrıca içerdigi oleik asit sayesinde kötü kolesterol denilen LDL kolesterolün düsmesini saglıyor. Yapılan çalısmalar düzenli zeytinyagı tüketiminin inme ve kalp krizi riskini azalttıgını gösteriyor. Zeytinyagında bulunan oleik yag asidi ve polifenollerin kan basıncını düsürmede ilaç kadar etkili oldugu bildiriliyor. Içerdigi antioksidanlar, E vitamini ve selenyum sayesinde damar duvarlarını koruyucu etki göstererek damar sertligine karsı önemli rol oynuyor.

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLEMEYE YARDIMCI
Yapılan son çalısmalar zeytinyagının tip 2 diyabete karsı koruyucu oldugunu ve kan sekerini düzenlemeye yardımcı oldugunu ortaya koyuyor. Ramazan ayında uzun süren açlıklarla beraber kan sekerinde dalgalanmalar sıklıkla karsımıza çıkan istenmeyen bir tablo. Bu yüzden özellikle sahurda tüketeceginiz zeytinyagı gün boyu kan sekerinizi dengelerken, tokluk hissinizi de arttırıyor.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR
Zeytinyagının bir diger önemli faydası ise sindirimi kolaylastırarak, kabızlıgı ve hazımsızlık sikayetlerini önlemesi. Uzun süren orucun ardından genellikle bagırsaklarda veya gaz gibi sorunlar yasanabiliyor. Zeytinyagı bu sikayetlerin azalmasını saglayarak, gün boyu sindirim sisteminizin daha düzenli çalısmasına yardımcı oluyor.

?TOKLUK SÜRESİNİ UZATIYOR
Zeytinyağının mide geçiş hızı oldukça yavaştır. Yani tüketildikten sonra mideden bağırsağa geçiş hızı (mideyi terk etme hızı) yavaş olduğu için gün boyu tokluk sürenizi uzatarak, açlık krizlerinizin önüne geçmede size yardımcı oluyor. Bu yüzden ramazan sofralarınızda zeytinyağına yer vermek oldukça önemli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinyağı kalp sağlığını korur, tokluk süresini arttırır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN