Artık müzayedelerde satılıyor

Artık müzayedelerde satılıyor

Geçtiğimiz günlerde Hermes’in Birkin modeli çantası artırmada yaklaşık 300 bin dolara alıcı buldu... Yıllardır açık artırmaların en gözde parçası olan Birkin’lerin arkasındaki sır perdesini aralamanın zamanı geldi

Müzayede evlerinde birbirinden farklı dönemlere ait sanat eserlerinin satılmasına alışığız. Ancak hâlâ ikinci el bir çantanın bir müzayede evine çıkması bir de bu satış sırasında zenginlerin neredeyse birbirlerine savaş açmasını anlamak çok da kolay değil... Geçtiğimiz günlerde 'daki Christie's bu konuda dünya çapında bir rekora imza attı. İsmi lanmayan Asyalı bir koleksiyoncu açık artırmaya çıkan tüm zamanların en pahalı çantasını koleksiyonuna ekledi. Koleksiyoncu 300 bin 168 dolar ödeyerek bir Hermes satın aldı. Hermes'in Birkin modelini aldı. Tabii ki çanta timsah derisiydi, daha doğrusu en zor bulunan Himalaya Niloticus cinsiydi... Ve tabii ki çantanın metal aksamları pırlantalarla süslü altından üretilmişti... Sonuç olarak bir çantaya biri 300 bin dolardan fazla para vermişti... İnternette kısa bir araştırmanın sonunda zaten bundan önce açık artırmada satılmış en pahalı çantanın yine bir Hermes olduğunu gördüm... 18 ayar beyaz altınla süslü, kırmızı timsah derisinden yapılmış bir Hermes Birkin'miş o da... Ve çanta Dallas'ta düzenlenen müzayedede tam olarak 203 bin 150 dolara alıcı bulmuş... "Aman paraları var da alıyorlar" diyebilirsiniz kuşkusuz... Yine de bu kadar modaevinin, bu kadar çanta üreticisinin çantaları böyle rekorlar kırarak satılmıyor... Ve parası olan herkes zevki ne olursa olsun evladiyelik diyerek birkaç tane Hermes Birkin'i dolabına katmanın peşine düşmüyor... Doğduğu 1981 yılından beri çok sayıda kadının hayalini süsleyen Hermes Birkin çantalar, her geçen gün artan bir tutku olmaya devam ediyor. Fakat gerçek bir Birkin'e sahip olmak hiç de kolay değil... Hermes Kelly'nin ağırbaşlı, mükemmelliyetçi ve hanım hanımcık tasarımının tam zıttı Birkin... Hatta ismini Monaco Prensesi Grace Kelly'den alan bu prenses çantasının; çılgın, özgür ruhlu, çok daha genç ve eğlenceli kız kardeşi gibi. Tahmin edeceğiniz gibi bu çantaya ulaşmak pek de kolay değil... Tabii ki fiyat bunda önemli bir etken... Fiyat aralığı 8-150 bin dolar arasında değişiyor. Birkin çantalara ödenecek paraların bu kadar yüksek olmasının nedeni ise kullanılan malzeme. Dana, devekuşu, keçi, kertenkele ve timsah derisi kullanılarak yapılan Birkin'ler aynı zamanda kişiye özel olarak da tasarlanabiliyor. Öyle ki her yerinden pırlantılar fışkıran bir tasarım için sipariş verebiliyorsunuz, ancak bunun için tabii ki en az 100 bin doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Tabii ki çantaya ulaşabilmenizi zorlayan diğer bir etkense piyasaya çıktığı 1984 yılından beri Hermes markasının bu modelden yılda sadece belirli bir miktar üretiyor oluşu... Çantaların tamamı elde üretiliyor. Ve bir Hermes ustası ortalama iki senelik bir eğitimden geçtikten sonra çantayı yapabilme onuruna erişiyor. Firmada bu özel iş için sadece 200 kişi çalışıyor.

İKİ YILLIK BEKLEME LİSTESİ
Bir Birkin sipariş ettiğinizde çantanıza kavuşmak için uzun bir bekleme listesine giriyorsunuz. İstediğiniz materyalden ve renkten yapılan çantaya sahip olabilmeniz için beklemeniz gereken süre ise iki-üç yıl arasında değişiyor. Ustalara bu listeler iletiliyor ve onlar da sırasıyla talepleri yerine getiriyor. İşte bu nedenle Birkinmania çılgınlığının had safhada yaşandığı Hong Kong ve Singapur gibi yerlerde çantaların karaborsa satışı yapılıyor ve hayallerindeki çantaya sahip olmak için beklemek istemeyen kadınlar, Birkin'lere inanılmaz fiyatlar ödeyebiliyorlar. Tabii ki bir Hermes butiğine girip de hiç markadan alışveriş yapmamış birinin de sadece parasını verip Birkin ya da Kelly sahibi olması imkansız. O yüzden profesyonel olarak satın alma yapan ajanlarla temasa geçenler de yok değil... Tabii ki tüm bu özen, fiyatlandırma, zor ulaşılabilir olma Birkin'in kullanıldıktan sonra da değerini korumasını hatta daha değerli kabul edilmesini sağlıyor. Böylece insanlar sadece kıyafetleriyle uyumlu olduğu için değil tam bir yatırım aracı olarak kabul ettikleri için de bu çantalardan satın alıyor.

KARAMEL RENGİYLE KOLEKSİYONA BAŞLAYIN
Koleksiyonerlere göre başlangıç modeli olarak kabul edilen Birkin Gold, sarıya çalan karamel rengi ve kontrast oluşturan beyaz dikişleriyle dikkat çekiyor. Koleksiyona bu çantayla başlasanız da sahip olmanız gereken ve gerçekten de en zor sahip olunan Hermes modeliyse Himalayan... 30 santimetrelik bir Himalayan'ınınız varsa bu tüm dünyanın jet-set'ine söyleyecek sözünüz olduğu anlamına geliyor. Çünkü timsah derisini böyle soluk bir renge boyayabilmek dünyanın en zor işlerinden biri ve bu renk çanta o yüzden nadir bulunuyor... Tabii bu çantaya bir kez sahip olduysanız dünyanın dört bir yanındaki yeni zenginlere çantanızı istediğiniz zaman istediğiniz fiyata satabilirsiniz.

JANE BİRKİN'DEN İSMİNİ ALAN MODERN EFSANE
Her kadının sahip olmak istediği Hermes Birkin çanta, ismini ise tıpkı kendisi gibi dayanılmaz cazibesiyle dikkat çeken, dönemin özgür ruhlu İngiliz oyuncusu ve şarkıcısı Jane Birkin'den almış. Yıl 1981. Serge Gainsbourg ile yaşadığı dillere destan aşkla 70'li yıllara damgasını vurmuş güzeller güzeli Jane Birkin, Londra'dan Paris'e yaptığı yolculuklardan birinde uçakta Hermes'in üst düzey yöneticilerinden Jean-Louis Dumas ile karşılaşır. Birkin'in haftasonu seyahati için hasır bir çantaya sığdırdığı eşyalarının yere dökülmesi üzerine yardıma koşan Jean-Louis Dumas ile yolculukta başlayan muhabbet, güzel oyuncunun "Neden Hermes Kelly'den daha büyük, fakat Serge'in (Gainsbourg) bavulundan daha küçük bir çanta yapmıyorsunuz?" sorusu, Birkin çantanın ortaya çıkmasını sağlar. Jane Birkin'in o uçak yolculuğu sırasında önündeki kese kağıdına yaptığı eskizlerle ortaya çıkan çanta, ilham kaynağı Birkin'in adını alır. 1984 yılında üretilen ilk siyah deri Birkin çanta, ilk bakışta fark edilen kaliteli işçiliğiyle, modern kadının yaşam tarzının bir parçası olur. Ancak Birkin yıllar önce doğuşuna ilham verdiği bu çantanın özellikle timsah derisinden yapılan modellerinin ismiyle anılmasını istemiyor. PETA'nın Teksas'tan Zimbabve'ye kadar uzanan timsah çiftliklerini ve timsah kıyımlarını açığa çıkardığı görüntüler üzerine Jane Birkin bir süre önce adını verdiği Hermes modeliyle artık ilişkilendirilmek istemediğini açıklamıştı. Hermes ise bu suçlamaya Teksas fabrikalarındaki timsah derilerinin, Birkin çantalarında kullanılmadığını ve Amerika'da doğal yaşamı koruma örgütü Fish and Wildlife tarafından belirlenen standart kurallara uyduklarını söyleyerek cevap verdi. İkonik çantanın isminde şu ana kadar bir değişiklik olmadığına göre demek ki bu açıklama Jane Birkin için yeterli oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık müzayedelerde satılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN