yüzyıl öncesine döndü

evlerinin 2017 yılı kış koleksiyonlarına göz gezdirdiğiniz zaman 19’uncu ve 20’inci yüzyılın dönemlerine damga vurmuş ve iddialı stil ikonlarının giyim tarzlarına ait detaylar görüyoruz

Moda yüzyıl öncesine döndü
Modern dansın yaratıcı ismini örnek aldı
VALENTINO
İtalyan evi Valentino'nun tasarımcıları Maria Grazia Chiuri ve Pierpaolo Piccioli, bu sezonun koleksiyonunu hazırlarken Amerikalı ünlü dansçı Martha Graham'ın benzersiz tarzından ilham aldı. 1894 yılında dünyaya gelen Graham'ın dans dünyasına etkisi Picasso'nun resim dünyasına olan etkisine eş değerdi.
Şu an modern dans olarak nitelendirdiğimiz dans türünün yaratıcısı da Graham'dı. Dünyanın önde gelen balerinlerinden ve koreograflarındandı... Valentino'nun bu sezon için hazırladığı pastel tonlarındaki tütüler, tül elbiseler, pilili eteklerin de ilham kaynağı Martha Graham oldu.

İlhamı cemiyet hayatının sıradışı figürü
CHRISTOPHER KANE
1982 doğumlu İngiliz tasarımcı ilham kaynağı olarak kendisine Jackie Onassis'in teyzesi Edith Bouvier Beale'i aldı. 1917 yılında New York'ta dünyaya gelen Beale, varlıklı bir aileden gelmesine ve yine oldukça varlıklı bir erkekle evlenmesine rağmen cemiyet hayatının genel kurallarını hiçe sayan tavırlarıyla tanınıyordu. Evlenmesinden üç yıl sonra boşandı ve eşiyle birlikte yaşadığı ev dışında tüm mal varlığını kaybetti. Tek hayali şarkı söylemekti. Ölene kadar yaşadığı evde yakın arkadaşlarını ağırladı. Bohem tarzı, başından eksik olmayan örtüleri, iddialı broşları, yün kazaklarıyla oldukça yaratıcı bir giyim tarzına sahipti. Bir süre mankenlik yapan, kabarelerde şarkı söyleyip dans eden Beale'in bu tarzı Kane'i de etkilemiş olmalı ki 2017 kış sezonunu tanıttığı defilesinde podyumda Beale'in dolabından çıkmış gibi görünen kıyafetler göze çarptı.

19'uncu yüzyılın Lady Gaga'sı oydu
DRIES VAN NOTEN
Belçikalı tasarımcı Dries Noten bu sezon Marchesa Casati'den ve onun eşsiz tarzından ilham aldı. Casati'yi tanımlamak gerekse 19'uncu yüzyılın Lady Gaga'sı desek, abartıya kaçmış olmayız. 1881'de Milano'da dünyaya gelen Luisa Adele Rosa Maria, İtalyan cemiyet hayatının en ünlü isimlerinden biriydi. Casati, mücevherlerle süslediği çitalarıyla Milano sokaklarında dolaşmasıyla nam salmıştı. Bu yürüyüş esnasında üzerinde kürk dışında başka bir şeyin olmaması da fazlasıyla çekerdi.

Tasarımların arkasında dünyayı motosikletiyle dolaşan kadın gazeteci var
CHLOE
Clare Waight Keller'ın kreatif direktörlüğünü üstlendiği Fransız modaevi Chloe'nin bu sezon ilham kaynağı Fransız gazeteci Anne-France Dautheville oldu. Şu an 72 yaşında olan ünlü gazeteci 1973 yılında dünyayı motosikletiyle dolaşan ilk kadın olarak tarihe geçti. Bağımsız ve özgüvenli hali, spora olan merakı ile hayatı boyunca dikkat çeken ve hakkında konuşulan isimlerden biri oldu. Canı sıkıldığı her an motosikletine atlayan Dautheville tabii ki sadece motosiklet tutkusuyla değil, tarzı ve modaya yaklaşımıyla da dönemine yön verdi. Chloe de bu sezon ondan ilham alarak çiçekli elbiseler, deri pantolonlar, içi kürklü biker montlar tasarladı.

İlham kaynağı ünlü marjinal şair
PREEN
Justin Thornton ve Thea Bregazzi'nin tasarımcılığını üstlendiği Preen markası, 2001'den bu yana iddialı koleksiyonlarıyla konuşuyor. Preen'in bu sezon ilham kaynağı Edith Sitwell... 1887 yılında İngiltere'de dünyaya gelen Sitwell, 20'li ve 30'lu yıllara damga vuran avantgart bir şair... Stili ile çok konuşulan Sitwell, uçuşan elbiseleri, türbanları, iddialı saç aksesuvarları ve büyük renkli yüzükleriyle dönemine damga vurmuştu. Preen'in bu sezon podyuma çıkardığı uzun kadife elbiselerde, çiçekli eteklerde, dev saç süslerinde, kabarık bluzlarda onun tarzını görüyoruz.
Ünlü şair, çocukluk yıllarında fiziksel özellikleriyle alay edilmesi nedeniyle görkemli bir moda anlayışına sahip olduğunu söylüyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moda yüzyıl öncesine döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN