Hangi kaç yılda yazıldı?

Giriş Tarihi: 8.10.2016
Hangi kitap kaç yılda yazıldı?

Dünyanın en ünlü 30 kitabının ne kadar sürede tamamlandığı karşılaştırıldı. Listede Çizgili Pijamalı Çocuk’u iki buçuk günde yazdığını iddia eden John Boyne da var, Yüzüklerin Efendisi üçlemesini 16 yılda tamamlayan J.R.R. Tolkien de

Eger dünyayı degistirecek bir edebi eser yaratmak istiyorsanız hatrı sayılır bir süre ayırmanız gerekebilir. Peki, sizin en sevdiginiz romanın tamamlanması ne kadar sürmüstür? arastırmacıları dünyanın en ünlü romanlarının ne kadar sürede yazıldıgını bir grafikle ortaya koydu. Infografikte en ünlü 30 romanın yazarlarını ne kadar oyaladıgı gözler önüne seriliyor. Bu romanların ne kadar sürede yazıldıgı temel bilgisinin yanı sıra, lardaki kelime sayılarının belirlenerek karsılastırılması da ilginç. Yarattıkları etkinin benzerligi düsünülecek olursa bu sürenin 2,5 gün ila 16 yıl arasında degismesi çekici.

ÜÇLEME 16 YILDA TAMAMLANDI
Genel bir sonuç çıkarmak gerekirse külliyata katkıda bulunmak için uzun bir süre, sıkı çalısmak sart. Elbette istisnalar da var. Mesela William Faulkner basyapıtlarından biri olan Dösegimde Ölürken'i sadece altı haftada yazmıs. Diger taraftan Stephanie Meyer Alacakaranlık romanını üç ayda tamamlamıs. Listenin tepesinde Yüzüklerin Efendisi üçlemesi oturuyor. J.R.R. Tolkien bu milyonları pesinden sürükleyen seriyi tam 16 seneden kaleme almıs. Oysa yazar John Boyne Holokost döneminde geçen Çizgili Pijamalı Çocuk eserini sadece üç günde yazmıs. 2006 tarihli kitabın yaklasık 47 bin kelime uzunlugunda oldugunu ögrendiginizde, bu basarının ne kadar etkileyici oldugunu görüyorsunuz. Bu da John Boyne'un günde 18 bin 700 kelime gibi inanılmaz bir ortalamayla yazdıgı anlamına geliyor. Dakika basına 41 kelime yazma hızı, her gün kesintisiz yedi buçuk saatlik yazmaya esit.

ALTI GÜNDE BİTTİ
58 bin kelimeyi asan uzunluktaki Dr. Jekyll ve Mr. Hyde sadece altı günde yazılmıs. Bu da kitabın yazarı Robert Louis Stevenson'ın eserini tamamladıgı süre zarfında, günde ortalama 4482 kelime yazdıgı anlamına geliyor. Salinger'ın ünlü romanı Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı, 10 yıl boyunca günde 20 kelime ortalamayla yazdıgını düsündügünüzde romanın etkileyiciligi artıyor. George Orwell, Mary Shelley, Harper Lee ve sayısız romancının eserlerinin gözümüzdeki degeri bu grafikle daha da deger kazanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hangi kitap kaç yılda yazıldı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN