Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknolojiye ayak uydurmak mümkün mü?

Teknoloji inanılmaz bir hızla ilerlerken biz çoğu seyirci kalıyoruz olan bitene. Her şeye her an müdahale edebiliyor olmak hayatın sürprizini kaçırıyor olabilir mi?

Giriş Tarihi: 8.10.2016
Teknolojiye ayak uydurmak mümkün mü?

Öyle hızlı ki değişiyor ki her şey, takip etmekte zorlanıyorum. Yeni bir şey çıkıyor, en iyisi, en sağlıklısı bu deniyor, tam onu kabullenip alıp kullanmaya başlamışken bambaşka bir şey çıkıyor. Teflon tava yerine seramik, sonra granit çıkmıştı, şimdi onun yerine de yeni bir şey çıkmıştır. Takip etmekte zorlanıyorum. Bir yerde bırakmak gerekiyor herhalde. Mevcutları kullanıp, tükettikten sonra yeni arayışlara girmek lazım. Her şeyin telefona yüklenen aplikasyonu da var artık. Çamaşır makinesinin hangi aşamada olduğunu bile takip etmek mümkün. Unutulan bir çorap tekini ya da lekesi çıkarılıp ön yıkama yapılmış bir bluzu durulama aşamasında açıp makineye eklemek artık hayal değil. Hayatı kolaylaştıran detaylar çok. Ama her şeyi her aşamasında takip edebiliyor olmak hayatın sürprizlerini kaçırmamıza da sebep olabilir mi acaba diye endişeliyim. Teki unutulmuş çorabı, bir sonraki benzer renk grubuyla yıkadıktan sonra iki teki buluşturmanın keyfini artık yaşayamamak anlamına geliyor bu müdahale.

ÇALIŞIRKEN KAPAK AÇILABİLİYOR
Şaka bir yana bir takım aletlerin kapağını istediğimiz açabilecek olmak çok büyük bir lüks aslında. Özellikle çalışan insanlar için büyük kolaylık. Çoğu zaman bir parça çamaşır için bir sonraki yıkamayı beklemek mümkün olmuyor. Düdüklü tencere de aynı şekilde. Kapağı cam olan ve arada açıp bir şeyler ekleme imkanı veren düdüklü tencere de bir devrim sayılabilir. Yeni bir ev kurarken alınması şart olan ve bir süre de modası geçmeyecek, yenisi kolay kolay çıkmayacak bazı ürünleri listeleyeyim dedim ama çok az şey çıktı: Mesela yeşillikleri, sebze meyveyi keserken vitaminlerini muhafaza etmek için yerine seramik bıçak kullanımı daha uzun bir süre gidecek gibi görünüyor. Buharlı pişiriciler ve kahve makineleri de aynı şekilde ama içi çelik olanların fiyatlarının normal seviyelere inmesi lazım. İyonizerli saç kurutma makinelerinin etkilerini de yadsımamak lazım. Elektriklenmeyi neredeyse sıfıra indiren bu makineleri ve seramik saç maşalarını da uzunca bir süre daha göreceğiz gibi görünüyor. Bu yeni verimliliği uygulamalarından sonra çıkan pek çok ürünün, özellikle de elektrikli süpürgelerin gücünün azaldığını siz de gözlemliyorsunuzdur. Motoru daha güçlü deniyor ama 2000 wattla 1000 watt bir olur mu? Bu makinenin sessiz çalışma özelliğinden çok daha önemli bir konu. Eskisi gibi, halıyı çekecek güce sahip elektrikli süpürgeler yeniden piyasaya çıkarsa onların da uzun süre kalacağını garanti etmek mümkün olabilir. Salata yıkama makinesi gibi makineleri de heyecanla bekliyoruz. Biri yapar da piyasaya sunarsa bu da gerçek bir devrim olur. Şimdilik liste bu. Bunlar dışındaki her şey her an değişiyor, gelişiyor. Ayak uydurmak mümkün değil. Dekorasyonun bir parçası sayılmasa da ev hazırlıklarının bir aşamasında alınması gereken bu eşyaları seçerken biraz çaba sarf etmek, piyasada ne var ne yok, ne yeni ne klasikleşmiş diye bakmak gerek. Yoksa benim gibi kutusu açılmamış devasa mutfak robotu gibi aletleri kime vereceğinizi düşünmek zorunda kalırsınız.

TREND
TASARIMLA DOLU BİR HAFTA
Tasarım dünyası, 18-22 Ekim 2016 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek Türkiye Tasarım Haftası'nda bir araya gelecek. www.designturkey.org.tr

YENİLİK
LEZZETLİ MUSLUK SUYU İÇİN

Damacanada su almaktan sıkıldınız mı? Musluk suyunu sürahide filtreleyerek, lezzetli, kokusuz musluk suyunu gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. www.brita.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknolojiye ayak uydurmak mümkün mü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN