Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğum izni altı ay olsun

Çoğu kadın çocuk sahibi olmayı ister. Ancak biz çalışan kadınların bunu iki kez düşünmesi gerekiyor. Çünkü mevcut ücretli doğum izni süresi bebeğimizle geçireceğimiz zamanı yetersiz kılıyor. Yoksa çocuk da yaparız kariyer de

Doğum izni altı ay olsun

Bu hafta çalışmaya devam edebilmem için rapor almam gerekiyordu. Malum yasal olarak çalışanlar 32'nci hafta itibari ile doğum iznine çıkmayı hak ediyor. Ancak ücretli doğum izni ülkemizde sadece 16 hafta. 8'ini doğum öncesi 8'ini de doğum sonrası kullanabiliyoruz. Durum o ki, doğumdan iki ay önce izne çıkan bir kadın çalışan, bebeği iki aylık olunca işe dönmek zorunda. Yıllık ve emzirme izinleriyle bu süreyi belki dört aya çıkarabiliriz. Ama dört aylık bir bebeği bakıcıya bırakıp işe başlamak hem bebeğe hem de anneye büyük haksızlık. Üstelik biz çok çocuklu aile olmayı isteyen bir toplumuz. Halimiz böyleyken bana konuyla ilgili mail atan pek çok anne oldu. Hepimizi ortak isteği ülkemizde dört ay olan ücretli doğum izni hakkının bir an önce artırılması. Biz bebeğimize, bebeğimiz de annesine doysun. Onları en doğal hakları anne sütünden mahrum bırakamayalım.

BABALAR DA İZİN İSTİYOR
Ülkemizde çalışan anneler için atılan güzel adımlar var. Örneğin yarım gün çalışma hakkı bunln biri. Ücretsiz olarak ise 6 ay izin yapılabiliyor. Bu yazıyı yazarken ofis arkadaşım sistemin babaları dışladığını, babalık izninin çok az olduğunu söylüyor ve ekliyor: Oysa biz çocuk büyütme aşamalarına dâhil olmak istiyoruz. Babalar artık eskisi gibi değil, leri çocuğu uyutup altını temizliyoruz ve bundan büyük bir keyif alıyoruz. Bu cümle çok hoşuma gitti hanımlar, benim de gözlemlerim aynı şeyi söylüyor. Etrafımdaki çoğu babanın da seve seve çocuğunun bakımını üstlendiğini görüyorum. İzin konusunda da haklılar. Memurlar için 10 gün olan babalık izni özel sektör çalışanları için kısa süre önce beş güne çıktı. Sadece hastane süreci bile artık beş gün sürebiliyor.

PRAG'DAKİ GÜZEL AİLE
Prag'da yaşayan, kariyeri de güzel giderken art arda iki çocuk yapan arkadaşım Süleyman'ın, eşiyle birlikte oluşturdukları çekirdek aile modeli merak konum olmuştu. Hemen aradım ve işin detaylarını öğrendim. O da tam babalık iznindeydi. Anneler için doğum izni yedi aymış orada. Çocuklar üç yaşına gelene kadar da devlet ister baba ister anneye ücretli izin veriyor. Şirketler devlet güvencesi altında olduğu için pozisyonu aynı kalıyor. Süleyman'ın güzel eşi Miroslava da benim gibi işkolik, çalışmayınca psikoloji bozulduğu için yedi aylık doğum izni sonrası Süleyman babalık izni kullanmaya başlamış. Üstelik bu durum ona mutluluk veriyor. Çünkü o da çocuklarının büyüme evrelerine dâhil olmaktan büyük zevk alan bir baba.

ATI ALAN ÜSKÜDAR'I GEÇERSE
"İş hayatından bu kadar uzak kalmak da pek iyi değil, atı alan Üsküdar'ı geçebilir" diye ekliyor Süleyman. Haksız da değil. Çoğumuz aynı endişeleri yaşıyoruz. Ancak hem çocuk hem de ebeveynler için bu süreci sağlıklı olarak geçirilebilecek izin süresini de insan doğası istiyor. Altı aylık ücretli izin süresi ne güzel olurdu, değil mi?

HAMİLE YASTIĞI İŞE YARIYOR MU?
Hamileliğimin yedinci ayı itibari ile gece uykularım kesintiye uğramaya başladı. Malum karın büyüdükçe ve bebeğimin hareketleri netleştikçe yatakta sadece yan yatabiliyor ve sağa sola dönerken eziyet çekiyordum. Üstelik zaman ilerledikçe bu durum daha da zorlaşıyor. Boş durmadım, çare aradım. İnternette sıkça reklamı yapılan hamile yastığından almaya karar verdim. U şeklinde, oldukça büyükler. İçine kıvrılıp ister sağ ister sola yatıyorsunuz, yastık karnınızı destekleyecek şekilde yapılmış. Ama bana bir faydası olmadı. Zaten yatağın neredeyse tamamını kaplayan bu yastığa gece boyunca tahammül etmek zor. Gün içinde yarım saatlik şekerlemeler için kullanabiliyorum ancak. Bir de doğumdan sonra emzirme yastığı yapmayı deneyeceğim. Verdiğim para boşa gitmesin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğum izni altı ay olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN