Türkiye'nin en iyi haber sitesi

50 yılın tanığı plaklar

Rezan Has’ın 50 yılda biriktirdiği 1000’e yakın plaktan oluşan koleksiyonundan özel bir seçki hazırlandı. Sergi, 15 Ocak’a kadar Rezan Has Müzesi’nde gezilebilir

50 yılın tanığı plaklar
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Türkiye'de kalkınma atağını başlatan işadamlarından Kadir Has, 1950'lerde Adana'da daha önce hiç denenmemiş bir konseptle çok büyük bir teknomarket açar. Satılan ürünler arasında Kadir Bey'in eşi Rezan Has için çok özel bir ürün grubu da bulunmaktadır: Gramofonlar. Bu grup Rezan Hanım'ın ilerleyen yıllarda, keyifle oluşturduğu koleksiyonu için ufuk açıcı olur. Bu vesileyle plak toplamaya başlar ve bu plaklar yıllar içinde müzik bilgisinden damıtarak oluşturduğu incelikli bir koleksiyona dönüşür.
Kadir Has Üniversitesi Cibali kampüsündeki Rezan Has Müzesi'nde açılan Rezan Has: 90 Yılın Tanıklığı sergisi işte bu özel koleksiyondan bir seçkiyi yakından görme ve hatta dinleme fırsatı sunuyor.
Müzeden içeri girer girmez kendinizi 1940 ve 1950'li yıllarda buluyorsunuz. Gelenleri, taş plaktan çalınan şarkılar eşliğinde Rezan Has'ın gözalıcı nişan elbisesi ve gelinliği karşılıyor. Hemen arkasındaki dev ekranda o yıllara ait aile albümünden fotoğraflar gösteriliyor.
1960'lı yıllara geçişte ise antika bir radyodan Has'ın o dönem severek dinlediği şarkılar çalınıyor. Zeki Müren'den Bir Muhabbet Kuşu, Neşe Karaböcek'ten Tin Tin Tini Mini Hanım...
1960'lar Rezan Has'ın eşiyle birlikte İstanbul'a taşındığı yıllar. Taksim'deki Maksim Gazinosu'nda Hamiyet Yüceses, Müzeyyen Senar, Zeki Müren ve Bülent Ersoy gibi isimler çıkmakta. Rezan Hanım'ın plak koleksiyonu da birçoğuyla arkadaş olduğu bu isimlerle giderek zenginleşiyor...
15 Ocak 2017'e kadar devam edecek olan sergiyi gezerken 1950'lerin kültür hayatından 60'ların müzik dünyasına, canlı orkestralardan plağa, darbelerle sekteye uğrayan sosyal hayatın 80'lerden sonra tekrar sosyalleşme alanı olarak yeniden biçimlenmesine kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın tarihine de tanıklık ediyorsunuz.
Bu değerli plak koleksiyonunun tamamı Kadir Has Üniversitesi Kütüphanesi'nde bulunuyor.

Bu plaklara dikkat
Tülay German'ın Ruhi Su ile birlikte hazırladığı Burçak Tarlası plağının tek kopyası. Esmeray'ın TRT Denetleme Kurulu'na takılan plağı.

HAFTANIN MÜZİK ROTASI
Funda Arar, en sevilen şarkılarıyla bugün İzmir Ooze Venue'de. 23.00'te başlayacak konserin bilet fiyatı 56 TL.
Londralı folk rock grubu Mumford and Sons'ın Live From South Africa: Dust and Thunder adlı konser filminin gösterimi 8 Kasım'da Zorlu PSM Skylounge'ta. Film gösterimi 21.30'da başlayacak. Bilet fiyatı 20 TL.
Mabel Matiz, 11 Kasım Cuma günü 21.00'de Bursa Hayal Kahvesi'nde konser verecek. Bilet fiyatı 56 TL.

HABER HATTI
Sirenler kimin için çalıyor?

Kimin için çalacak? Elbette Ayşe Hatun Önal'ın hayranları için çalıyor. 11 Kasım Cuma günü yeni şarkısı Sirenler'i yayınlayacak olan müzisyen, yeni albümünü de 2017'nin ilk çeyreğinde çıkarmaya hazırlanıyor. Stüdyo çalışmaları devam eden albümde yer alacak şarkılardan İlk Aşk'ın düzenlemesi Mahmut Orhan'a ait. Prodüktör-DJ Mahmut Orhan son dönemin yükselen isimlerinden. Ayrıca Önal'ın Şeytan Tüyü filmi için yaptığı aynı isimli şarkının da albümde olacağı kesinleşti.
Sirenler'e gelince... Şarkının söz ve müziği, bir araya gelince müthiş işler ortaya çıkaran Ayşe Hatun Önal, Alper Narman ve Onur Özdemir imzalı. Şarkının Feriye Sarayı'nda çekilen klibinde Önal'a eskrimci ve dansçılar eşlik ediyor.

170 MİLYON DOLAR
Taylor Swift'in bu yılki kazancı. Forbes dergisinin Celebrity 100 listesine göre 26 yaşındaki şarkıcı, 2016'nın en çok kazanan müzisyeni.

HAFTANIN SÖZÜ
"Birinin hayatını doğru şarkıyla üç dakikada değiştirebilirsin"
Bruce Springsteen
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 yılın tanığı plaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN