Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlhamımız otel odası

Giriş Tarihi: 5.11.2016
İlhamımız otel odası

Küçük bir yatak odasını kullanışlı, ferah ve fazlalıklardan arındırılmış bir şekilde dekore etmek için dikkat etmek gereken noktalar var

Evler giderek küçülüyor. Odalar ise neredeyse içinde yaşanamayacak hale geldi. Eskiden evdeki bir oda gözle görülür bir şekilde daha büyük olurdu diğerlerinden. Şimdi odalar küçüklükte birbiriyle yarışır durumda. Neredeyse orta büyüklükte bir yataktan başka bir şeyin sığmayacağı odalar çok yaygın.
Bu durumda odalara daha çok eşya yerleştirmek yerine tavrınızı değiştirmeniz gerekiyor. Ve küçük olma durumunu bir avantaja dönüştürüp mekanı daha kullanışlı hale getirmeye ve odayı çok da doldurmayıp gerçek bir uyuma alanı elde etmeye çalışmak lazım belki de.

Yatak başı önemli
Yatak başı, odanın odak noktası oluyor çoğu zaman. Yatak başında bir takım hareketlerin olduğu, hatta içinde raf olan ve ayrıca komodin ihtiyacına yer bırakmayan karyolalar kullanışlı ama eğer odada gerçekten çok az yer varsa mevcut yeri yatağın arkasındaki 20 cm derinlikle daha da azaltmamak adına yatak başı daha az hareketli bir model tercih edilebilir.
Otel odalarında gördüğünüz düzeni örnek alabilirsiniz elbette ama yataktaki yastık miktarını kesinlikle örnek almayın. Yatarken nereye koyacağınızı bilemediğiniz yastıkları, gündüz çok şık bir şekilde yatak başına dizmenin kimseye bir faydası olmadığını unutmayın.

Komodin şart mı?
İlla yatağın iki yanında da komodin ve abajur olmalı diye düşünmeyin. Yatak başına monte edilebilecek, hatta tavandan sarkan aydınlatmalar var. Eğer yeriniz çok az ise bunları tercih edebilir, komodin yerine de duvara monte edilen raflardan yararlanabilirsiniz. Kullanılmadığında kıvrılıp kaybolabilen menteşeli raflar, hayatınızı kolaylaştıracaktır.
İçine pek çok şey sığdırdığınız, bütün fazlalıklarınızı depoladığınız sandığı üstüne oturup makyaj yapacağınız bir puf olarak da değerlendirebileceğinizi unutmayın.

Ay nanın gücünden yararlanın
Alacağınız gardırobun aynalı ve kayar kapaklı olması hayatınızı kolaylaştıracak ve mekanın olduğundan büyük ve aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Ayna yüzey yoksa parlak yüzeyli herhangi bir modeli tercih etmeniz de ışığı yansıtacağı için yine aydınlık sağlayacaktır. Yatağınızın karşısına da ayna yerleştirebilirsiniz.

Gardırop sığdırmak zor
Odaya dolap sığdırmak konusunda sorun yaşayacaksınız elbet. Ama piyasada derinliği çok az çekmeceler ve hatta gardıroplar mevcut. Standart gardırobun derinliği odanıza fazla geliyorsa almayın sakın. Odanızı nasıl daraltacağını düşünün. Depolama önemli ama mekana uygun mobilya tercihi daha da önemli.
Gardırop sığmıyor diye açık sistem standları da tercih edebilirsiniz. Hatta birkaç ayakkabı kutusu bile koyabilirsiniz altına ama sakın bulduğunuz ilk boşluğu kullanmadığınız koşu bandı ya da çamaşır askısı için kullanmayın. Bırakın bir yerler de boş kalsın yatak odanızda.

TREND
Aydınlanın!

Tozpembe yılın rengi olmanın ötesinde şu karanlık kış günlerinde özellikle favorimiz. İçimizi aydınlatan pembeyi evinize dahil edin.

YENİLİK
Eve de lazım

Selpak'ın restoranlar için tasarladığı bu şık peçetelik, özellikle nezle ve gribin çok arttığı bu aylarda evlere de lazım. Duyurulur!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlhamımız otel odası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN