Ne varsa anneannelerimizde var

Ne varsa anneannelerimizde var

Çocuğumuz için sayısız parti düzenliyoruz. Amacı yardımlaşmak olan bu partilerin çoğu israfa dönüşüyor. Gerçek amacımızı hatırlayabilmek için geçmişe bakalım

Kızım kış çocuğu olacak. Bu yüzden ilk ay giyeceği kıyafetleri bunu düşünerek alıyorum. Pamuklu ve kadifeler ilk tercihim oluyor. Geçenlerde bir arkadaşım "Pınar annenler hırka, kazak falan örerlerse sakın geri çevirme çok işe yarıyor" dedi. Önce burun kıvırdım. Bu devirde de el örgüsü hırkalar mı giydirilirmiş, her şeyin hazırı var, hem de daha güzel" diye geçirdim içimden. Ancak hırka, kazak almak için çıktığım alışverişte gördüm ki, her şey polyester. Maalesef büyüklerin dünyasındaki polyester çılgınlığı minik yavrularımızın dünyasını da sarmış durumda. Üstelik öyle ucuz şeyler de değil bunlar.
Hemen annemi aradım, ben konuyu açar açmaz zaten kızıma hırka, yelek örmeye başladığını hatta çeyizime bile koyduğunu söyledi. Nasıl olsa kullanmam diye o kurdelalı bohçaları hiç açmamıştım. Durumu biraz incelediğimde iplik markalarının boş durmadığını, bebekler için özel yün iplikler ürettiğini gördüm. Bu konunun ilgilisi ablam siparişleri çoktan vermiş rengarenk bebek yünlerini hazırlamıştı. Anti-bakteriyel, pamuk ve bambudan oluşan ipler. Pamuk şekerine benzeyen yumakları bir süre elinde tuttum, bırakmak istemedim. Biz modern kadınlar geleneksele karşı olan önyargılarımızı yıkmalıyız, ne varsa anneannelerimizde var!

BABY SHOWER GERÇEGİ
Baby shower partilerine artık hepimiz alıştık. Yapmayanı dövüyorlar. Aslında Amerika'da bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için annenin kız arkadaşları tarafından organize edilen bir yardımlaşma partisi. Ancak bizde evrilmiş bir durumda. Genelde anne adayları kendi düzenliyor. Üstelik bayağı da masraf yapıyorlar. Organizasyon şirketleriyle anlaşıyorlar mesela. Gelenlere hediyeler dağıtılıyor. İkramlar çeşit çeşit... Süslemeler abartılı, fotoğrafçı hazır, hatta yakın kız arkadaşlar aynı renk kıyafet giyiyor. Anne bebeğinin cinsiyetine göre pembe ya da mavi bir elbise tercih ediyor. Kafada kocaman bir kurdela. Mekan havalı. Yardımlaşmadan ziyade israf gibi bir durum. Organizasyona harcanan para ile zaten bebeğin tüm ihtiyaçları karşılanabilir. Karşı mıyım? Değilim. Sadece gerçek amacına uygun olsa ne güzel olurdu diyorum.

DİŞ HEDİĞİ GELENEĞİ YAŞATILMALI
Mesela bizde diş hediği toplanmaları olurdu. Dişi çıkan bebek için düzenlenen bu ev gezmelerinde buğday ve nohuttan yapılan adına hedik denilen bir yiyecek ikram edilir. Gelenler ise adettendir diye bebeğe hediye getirirdi. Çoğu zaman kendi ördükleri el emeği kıyafetler olurdu bunlar. En yakınlar ise genelde altın, künye, bileklik gibi şeyler alırlardı. Ev sahibi bütün hediyeleri aynı nezaket ile kabul ederdi. Gösterişten uzak bulduğum bu hedik ziyaretlerini hep çok sevmişimdir. Ben de kızıma yapmak istiyorum. Abartırsam beni uyarın.

Ebeveynlere rehberlik
Geçenlerde İlk6Yıl adlı bir uygulamaya rastladım. Vodafone ve AÇEV'in ortaklaşa hazırladıkları bu uygulamayı ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Çocuklarınızın yaş, kilo gibi bilgileri giriyorsunuz ve uygulama size her iki günde bir gelişimiyle ilgili bilgiler gönderiyor. Tuvalet eğitiminden yaşına göre oyunlara, fiziksel gelişiminden çeşitli pedagojik bilgilere kadar pek çok alanda ebeveynlere rehberlik yapıyor. Üstelik birden fazla çocuğunuz için aynı anda bu hizmeti alabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ne varsa anneannelerimizde var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN