Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski zaman seyyahları

Giriş Tarihi: 12.11.2016
Eski zaman seyyahları

William Schatleben ve Thomas Allen Amerikalı iki arkadaş. Üç yılda 18 bin mil yol kat edip Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’yı dolaştılar. Yolculuk boyunca 12 bin fotoğraf çektiler. Bu hikayeyi ilginç kılan ise bu yolculuğun tam 126 yıl önce bisikletle yapılması

Dünyayı dolaşma fikri günümüzde çok da uzak değil. Her gün sosyal medyada gezginlerin dünya turlarını okuyoruz. Amerika'dan Avrupa'ya Avrupa'dan Asya'ya 8-10 saatlik bir uçuştan sonra ulaşabiliyoruz. Peki 126 yıl önce dünya turuna çıksaydınız, hatta bu yolculuğu bisikletle yapsaydınız nasıl olurdu? 1890'da Washington Üniversitesi'nden mezun olan iki arkadaş William Schatleben ve Thomas Allen bu yolculuğu gerçekleştirdi. Bu tura Küçük Asya dediler. İkili birer bisikletle Avrupa'dan Asya'ya pedal çevirdiler. İki genç önce trenle New York'a geldi, oradan da Londra'ya geçti ve yolculukları başladı. Dar yollardan, nehirlerden ve dağlardan geçerek pedal çevirdiler. Gittikleri ülkelerde geçtikleri yollardan daha önce hiçbir Batılı geçmediği için bölgenin yerlileri tarafından heyecanla karşılandılar. Yolculuk kapsamında Yunanistan, Türkiye, İran ve o zamanki adıyla Rusya İmparatorluğu'nu (yani Türkmenistan ve Özbekistan'ı) bisikletle geçtiler. Binlerce insanın hikayelerine tanık oldular, bunları not aldılar. Bu yolculuğun tamamı Kodak 3,5 inçlik mitrat negatif filmle çekildi. Çekilen bin 200 kareden yalnızca üçte biri kurtarılabildi. Fotoğraflarda insan unsuru bol ve etkileyici. Bu fotoğraflar UCLA Special Collections tarafından 1984 den beri Sachtleben Collection adıyla özenle saklanıyor. Çok kırılgan olan bu fotoğraflar 2013'te taranıp dijital ortama aktarıldı. Fowler Müzesi bu fotoğraflardan 42 tanesini 2014'te sergiledi.

TÜRKİYE'DEN FOTOĞRAFLAR
Türkiye'de çekilen fotoğraflar da çok etkileyici. Daha önce birçoğumuzun görmediği enstantaneleri fotoğraf karelerine sığdırmış iki arkadaş. İstanbul'da Sultan Abdülhamit'in cuma selamlamasını bile çekmişler. Ayasofya Camii önünde, Boğaz'da balıkçı tekneleriyle geçerken, Galata Köprüsü üzerinde çekilen fotoğraflar tarihe eşsiz bir not düşüyor. Hatta Ankara ve Sivas'tan bile fotoğraflar mevcut. Bu fotoğrafların yanında gezginlerin tuttuğu günlükler de var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski zaman seyyahları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN