Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tasarımcı eli değmiş gibi

Dekorasyon siteleri ya da cep telefonu uygulamaları yerine evinizin dekorasyonunu daha güvenilir birine yani kendinize bırakabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise basit. Elinizde metre, ölçüleri doğru ayarlamak, renk uyumuna dikkat etmek ve kaliteli eşyalara yatırım yapmak

Giriş Tarihi: 12.11.2016
Tasarımcı eli değmiş gibi
Dekorasyonla ilgili birçok site ve aplikasyon (cep telefonu uygulaması) var. Bir kısmı zengin içerikli ve dekorasyon dünyasına dair yenilikler hakkında güzel fikirler veriyor. Ama bir kısmı da dekorasyonu tamamen yanlış anlamış kişilerin elinden çıkıyor ne yazık ki. Dekorasyonu evi mobilyalarla doldurmak zanneden zihniyet tarafından yapılmış bu aplikasyonlar üzerinden çeşitli eşyaları seçip seçtiklerinizi satın alıyorsunuz. Ben tabii ki denemeden kıyafet almaya bile hep çok mesafeli davranmış biri olarak evime eşya alırken daha da seçiciyim haliyle... Evin fotoğrafını çekip yükleyerek, boş olan duvarları eşyalarla dolduran bu şekildeki uygulamaları tabir-i caizse dehşetle izliyorum. Ve bu yanlış uygulamaları görünce aslında dekorasyonun gerçek bir sanat olduğunu düşünüyorum. Amaç hem fonksiyonel hem de estetik bir mekan tasarlamaksa işin sanallıktan çıkması gerekiyor. Aksesuvarlar ve küçük ayrıntılar için internetten alışveriş yapmak iyi bir seçenek olsa da evin genelini düşündüğümüzde çok daha etraflıca düşünmek, çok örnek görmek ve çok mağaza gezmek gerekiyor. Üstelik her şeye çıplak gözle bakmak, dokunmak, kanepeye koltuğa oturmak, fincanı tabağı tutmak, kısacası hepsini deneyimlemek gerekiyor. Evi dekore ederken işin içinde bir dekoratör varmış gibi hareket etmek, en başından itibaren işe bir ciddiyet kazandırıyor. Bu bakış açısıyla ve düşünerek karar vermek lazım her şeye. Eşyalara aşkla bağlanıp hata yapmayı önlüyor. Ve tabii ki evinize hiç uymayacak tarzları uygulayıp hata yapmaktan da kurtarıyor sizi. Elinizde metreyle geziyorsunuz belki ama her sey kontrollü ilerliyor. Çünkü sizin bir müşteriniz var: kendiniz. Siz onun memnuniyetinden sorumlusunuz ama saçmalamasına, yoldan çıkmasına da engel olmak zorundasınız.

DERGİLERDEN İLHAM ALIN
Kendinize bir ilham panosu ya da dosyası hazırlayın. Dergilerde gördüğünüz, sizin evinize uyabileceğini düşündüğünüz bütün fikirleri o dosyaya ekleyin. Bu size bir yol haritası çizme anlamında faydalı olacaktır. Ve mutlaka bir dekorasyon ajandası tutun. Ara sıra bakıp ne noktada olduğunuzu görmek, tıpkı bir dekoratör gibi planlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

MEKANA DOKU KATIN
Seçiminizi aynı rengin farklı tonlarından yana yaptıysanız o zaman mekana biraz da doku ile hareket kazandırmanız gerekebilir. Kendinden desenli kumaşlar, dokulu duvar kağıtları, seramik vazolar objeler ile eve gereken hareketi kazandırabilirsiniz. Bir sürü küçük eşya ile göz yormak ya da çok fazla büyük ebatlı eşya ile mekanı doldurmak… İkisi de büyük dekorasyon hataları! Bazen fazla çeşitte ve sayıda mobilya ayağı görmenin bile gözü yorduğu düşünülürse seçilecek mobilyaların birbiriyle ahenk içerisinde olmasının ne denli önemli olduğu anlaşılabilir. Eğer sehpalarınız ayaklıysa sandalyelerinizi kılıflı yapıp ayak kalabalığını çözmeniz bile mümkün.

ÜÇ RENK KURALINA UYUN
Renkler ve zevkler tartışılmaz. Renk seçmek tamamen sizin zevkinize kalmış bir konu. Ama eğer işin içinde bir profesyonel olsa renk kullanımında titiz davranırdı diye düşünmeniz gerek. Siz de aklınıza gelen, sevdiğiniz tüm renkleri kullanmak yerine üç renk seçin. Birbiriyle uyumlu bu üç rengi duvarlar, kanepe ve koltuk gibi büyük mobilyalar ve aksesuarları düşünerek belirleyin. Bu renkler kahve tonları, yeşil ve turuncu olabileceği gibi aynı rengin üç farklı tonu da olabilir. Tasarımcılar, tepsi, sepet ve dekoratif kaseleri kullanmaya bayılırlar. İhtiyaç olan yerlere, depolama ürünü olarak, bazı fazlalıkları depolamak için ya da yalnızca sehpa üzerini düzenlemek için bu öğelerden yararlanabilirsiniz.

TREND
Dalmaçyalı

Adını Dalmaçya kıyılarındaki irili ufaklı adalardan alan Dalmaçyalı köpekler bu sefer de tabaklara ilham kaynağı olmuş.

YENİLİK
Çocuk yatağından kanepe

Çocuğunuzun eski yatağını salonda küçük bir kanepe olarak kullanabilirsiniz. Başka geri dönüşüm fikirleri için www.bypallette.com sitesine göz atın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarımcı eli değmiş gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN