Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük nefes, büyük nefes, güçlü kaslar

Normal doğum yapma oranı giderek azalıyor. Çünkü geçmişten gelen, aşamadığımız, öğrenilmiş korkularımız var. Peki, kolay doğum yapmak mümkün mü? Bu hafta bunun cevabını araştırdım

Küçük nefes, büy��k nefes, güçlü kaslar
Hamileliğimin 38. haftası geride kaldı. Anlayacağınız doğum kapıda. Her an bebeğim "Anne ben geliyorum" diyebilir. Tabii ben de bir taraftan "Acaba normal doğumu kolaylaştıran yöntemler var mı?" diye araştırmaya başladım. Bunu son dakikaya bırakmamak lazım aslında. Ama bir umut, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu'nun kapısını çaldım ve normal doğumu kolaylaştırmak için yapılması gerekenleri sordum. İşte hamilelere altın değerinde tüyolar...

DOĞRU NEFES AĞRIYI AZALTIR
Nefes alırken hem göğüs kafesi hem de karın kaslarımızı kullanırız. Normalde farkında olmadan soluk alıp veririz. Solunum egzersizlerinde göğüs kafesi ve karın kaslarını ayrı çalıştırarak nefesimizi daha bilinçli kullanabiliriz. Nefesi tutma, derin soluk alıp beklemek, küçük nefesler ise (sadece göğüs kafesi ile sık soluk alıp verme) ağrı sırasında faydalı olur. Büyük nefes ise ıkınma sürecinde faydalıdır. Doğum sırasında doğru nefes alıp vermek ağrıların daha az hissedilmesini sağladığı gibi rahim kasılmaları sırasında bebeğe giden kan azalır, bu fizyolojik bir durumdur. Doğru nefes alınırsa bebeğe daha çok oksijen gitmesi sağlanır. Ağrılar sırasında küçük, yüzeysel ve ıkınma döneminde derin nefes alarak vermeden baş gövdeye yaklaştırılarak ıkınılır ve bebek itilir. Nefesi kaçırmamak ve bağırmadan ıkınmak gerekir.

KASLARINIZI GÜÇLENDİRİN
Karnı şişirmek ve gereksiz panik, doğumu zorlaştırır. Bebeğin başı çıkıyorken ıkınmaya son verilir. Küçük yüzeysel nefesler alınır, aksi halde vajinada istenmeyen yırtıklar oluşabilir. Doktor, bu konuda anneyi uyaracaktır. Kegel egzersizleri; pelvis, vajina, mesane ve rektum çevresindeki kasların güçlendirilmesini sağlar. Tuvalette idrar yaparken, durdurmaya çalışırken yaptığımız eylem şeklinde basitçe ifade edilebilir. Kegel egzersizleri günde birkaç kez, perine kaslarını kastıktan sonra 5-10 saniyede gevşeterek uygulanır. Ayakta, otururken, yatarken yapılabilir. Bu kasların güçlenmesi doğumu kolaylaştırdığı gibi epizyo ihtiyacını azaltır ve doğum sonrasında da uygulanarak, normal vajinal doğumda gelişen perine bölgesinde gevşeme yakınmasının giderilmesinde yardımcıdır.

Hurma ağacının pozitif etkisi
Doğumu kolaylaştıran yöntemleri ararken Kuran-ı Kerim'de bu konuda neler olup olmadığını merak ettim. Araştırmalarım beni Meryem Suresi'ne götürdü. "Hurma ağacını kendine doğru silkele ki sana taze hurma dökülsün" ayeti beni uzunca düşündürdü. Hurmanın ve silkeleme, çekme hareketinin doğumu kolaylaştırmakla ilgili bir bağı olabilir miydi? Uzmanımızın aşağıda verdiği bilgiler de bu ayet ile uyuşuyordu. Gördüm ki, modern tıp da aynı yöntemi kullanıyor. "Günümüz tıp bilgileri göstermektedir ki, doğum sırasında bir cismin çekilmesi, bebeğin doğum kanalından aşağıya doğru hareket etmesini kolaylaştırmaktadır. Çekme sırasında kullanılan kaslar, bebeğin rahim dışına itilmesini sağlayan kaslar ile aynıdır. Bunu sağlamak için, doğum yatağının iki kenarına yerleştirilmiş kolları çekmedir. Bunun için 'squat bar' denilen, doğum esnasında yataklara monte edilen ters U şekilli bir bar kullanılmaktadır. Bu barın çekilmesi bebeğin rahim dışına itilmesi aşamasını kolaylaştırmakta, doğum kanalının derinliğini kısaltmakta, rahim ağzını genişletmekte ve doğum esnasında kullanılan pek çok alet ve tekniğe olan ihtiyacı azaltmaktadır. Bu destek barı, annenin kendisini yukarı doğru çekerek çömelme hareketi yapmasına yardımcı olmaktadır. Bebeğin itilmesi esnasında da annenin sabit kalmasını sağlar. Bu pozisyonda bebeği doğum kanalından hareket ettirmek için gerekli olan kas kuvveti için minimum güç harcanır. Böylece leğen kemiklerine maksimum basınç, minimum kas kuvveti ile sağlanmış olur. Ayrıca leğen kemikleri açılarak, bebeğin geçişi için yüzde 30 oranında daha fazla yer sağlar. Uzanarak çekme hareketi ile vücudun itiş gücü en üst düzeye çıkar ve bebeğin doğum esnasında düzgün dönüşünü sağlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük nefes, büyük nefes, güçlü kaslar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN