Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alien’ın gölgesinde moda

Alien’ın gölgesinde moda
Ridley Scott'ın imza attığı Alien-Yaratık serisi, ilk filmin 1979 yılında vizyona girmesinden bu yana moda dünyasının da en büyük ilham kaynakları arasında... Seriye eklenen her yeni film de modanın bir kez daha Yaratık filminin özüne dönüp ilham toplamasına vesile oluyor.
Aynı şey bu hafta vizyona giren Yaratık: Convenant filmi için de geçerli. Filmin çekimlerinin başlayacağının açıklandığı günden bu yana, birçok tasarımcı filmden esinlenerek özel koleksiyonlar hazırlamaya başladı. Comme des Garçons'un efsanevi tasarımcısı Rei Kawakubo'nun 1982'deki koleksiyonunda ya da Belçikalı tasarımcı Martin Margiela'nın 90'lardaki koleksiyonlarında kullandığı tasarım anlayışı filmle birlikte tekrar moda gündemine geri döndü.
Bu yeni akımın en büyük takipçisi filmin kostümlerini de hazırlayan İngiliz moda tasarımcısı Craig Green... Bu yıl ülkesinde Yılın Erkek Giyim Moda Tasarımcısı olarak seçilen Green, filmin kostümlerini hazırlarken insanlık bir felakete yaklaşırken nelerden ilham alınabileceğini düşündüğünü söylüyor.
Haki tonlarının, yani uzun süre yıkanmasalar da temiz ve düzgün durabilecek olan renklerin önplana çıkacağını söyleyen Green, "Rahat bol kullanım amaçlı kıyafetlere odaklandık. Yeşilin her tonu kullanışlı geldi. Sağlam parkalar, puf ceketler, kemerler, kayışlar ve fermuarlar hem filmde kullandığım kostümler için hem de yeni koleksiyonum için çıkış noktamı oluşturdu" diye konuşuyor.

KANYE WEST'İN İLHAM KAYNAĞI
Kanye West'in koleksiyonlarına bir anlam veremeyenler, evsizler gibi giyinmek için insanların neden binlerce doları gözden çıkardığını anlayamadıklarını söyleyenler bu moda anlayışını tam olarak kavrayamamış demek. West'in yırtık pırtık giyenlerin üzerine oturmayan kıyafetleri, bu tasarımlarda kullandığı iddiasız renkler de bu yeni moda anlayışının bir ürünü.
Rick Owens'ın takipçileri ünlü tasarımcının yıllardır koleskiyonlarında bu tarz bir çizgiyi benimsediğini zaten biliyordur. Guardian gazetesi, "Modada bu yaz çiçekler, tüyler, taşlar ve pullar ne kadar moda... Oysa bunlar kadar insanlığın sonundan esinlenerek yapılan tasarımlar da çok moda" yorumunda bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alien’ın gölgesinde moda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN