Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu ralli başka ralli

Binlerce yıldır orduların tozu dumana kattığı Anadolu topraklarında bu kez tozlar, dostluk için havalanıyor. Bu ralli, rekabet üzerine değil; macera ve çocuklara yardım üzerine kurulu

Giriş Tarihi: 20.5.2017
Bu ralli başka ralli
Dünyanın en renkli otomobil maceralarından biri olarak kabul edilen ve bu yıl 12'incisi düzenlenen 'Allgaeu Orient Ralli-Dostluk ve Barış Rallisi' Almanya'dan start alan çok özel bir organizasyon. Her yıl Almanya'nın Oberstaufen kasabasından yola çıkan ralli konvoyu Balkanları aşarak Türkiye'ye ulaşıyor. TÜVTÜRK'ün destekleriyle Türkiye'de 4 bin kilometre yaptıktan sonra da Ürdün'de kontakt kapatıyor. Dostluk ve Barış Rallisi'ne sadece 20 yıldan büyük ve değeri 1.111 euro'yu geçmeyen araçlar katılabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı himayesinde, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği ve TÜVTÜRK'ün desteğiyle gerçekleşen rallinin medya sponsoru ATV Avrupa ve Turkuvaz Medya.
Ürdün'de bizzat Kral Abdullah himayesindeki kapanış partisinden sonra da araçlarını orada yardıma muhtaç çocuklar yararına bağışlıyorlar. Amaç, geçtikleri rotalardaki kültürleri ve insanları tanımak, kültürlerin kaynaşmasını sağlamak. Bu nedenle otoyol ya da GPS kullanmıyorlar. Birinci olmak için hız yapmıyorlar. Ralli boyunca verilen sosyal içerikli görevleri eksiksiz yerine getiren takım, birinci oluyor. Diğer tüm takımlar da ikinci. Ödül olarak ise, Ürdün Kraliyet Ailesi tarafından bir deve hediye ediliyor...
Allgaeu Orient Ralli-Dostluk ve Barış Rallisi, Paris-Dakar Rallisi'ne alternatif olarak çıkmış bir macera. Yıllar önce ralliye katılmak isteyen ve istenen 1,5 milyon euro karşılığında geri adım atan biri Ürdünlü diğeri Alman iki macerasever, Batı'dan Ortadoğu'ya zorlu ama bir o kadar da keyifli yolculuğu başlattılar.
İlk kez 2005'te gerçekleştirilen keyifli serüven Almanya'nın Allgaeu bölgesinden başlıyor. Ralliye bu yıl 11 ülkeden 280 yarışmacı 140 araç ile katılıyor. Üçte ikisi Türkiye'de gerçekleşen rallide takımlar İstanbul'dan sonra, Kastamonu, Ankara, Balıkesir, Uşak, Dalyan, Antalya ve Mersin güzergahlarını izleyecek ve 21 Mayıs'ta da Türkiye finalini yapacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu ralli başka ralli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN