Şu anda kulüpte, keyfim yerinde

Bodrum ve Çeşme’deki özel plajlar gün batımına doğru kulübe dönüşüyor, popçuların şovlarına ev sahipliği yapıyor. Popçular çoğunlukla playback olarak gerçekleşen bu partilerden 70 bin TL’ye varan ücretler talep ediyor

Giriş Tarihi: 15.7.2017
Şu anda kulüpte, keyfim yerinde
Bodrum'dayız. Hava sıcak, termometreler 35 dereceyi gösteriyor. Popüler tatil beldesinin gözde plajlarından birinde hareketli dakikalar yaşanıyor. Mayoların, bikinilerin üzerine pareolar, kimonolar giyilmiş; parmak arası terlikler, sandaletler ayaklara geçirilmiş. Az önce deniz keyfi yapıldığı için saçlar nemli ama tuvalete gidilip makyaj tazeleme işi ihmal edilmemiş. Kesenin ağzını açanlar öndeki standların etrafını çevirmiş.
Sahnedeki hazırlık ise çoktan tamamlanmış. DJ kabini ve hoparlörler yerli yerinde. Ve beklenen an geliyor. Yeni albümü Şampiyon'u yayınlayan Hadise dansçılarıyla birlikte sahneye çıkıyor. Üzerinde Şampiyon'un klibindeki kırmızı-beyaz amigo kız kostümü var. Tek fark boynuna taktığı taşlı tasma kolye.
Montu ve ince çorabı havanın sıcaklığıyla tezat bir görüntü verse de Hadise halinden memnun. Dans ediyor ve tam yaz ayları için biçilmiş kaftan olan şarkısını ilk kez hayranlarının önünde söylüyor: "Şampiyona şeker geliyor, geliyor. Şampiyona şeker geliyor."
Plajdakiler de durumdan memnun. Arkada bir orkestranın olmaması kimsenin dikkatini çekmiyor. DJ müzik işini nasıl olsa hallediyor. Hatta Hadise playback da yapabilir. Hiç sorun değil. Seyirciler arasında şarkılara eşlik ediliyor, dans figürleri sergileniyor, küçük bakışmalar, flörtleşmeler yaşanıyor, şarkılar aracılığıyla mesajlar veriliyor, selfie'ler, Instagram hikayeleri çekiliyor...ÇEŞME, BODRUM TURU
Konser kelimesinin Türk Dil Kurumu'ndaki açıklamasına bakıyorum: "Sanatçıların müzik eserlerini bir topluluk önünde çalması ve söylemesi" Demek ki izlediğimiz bir konser değil. Peki ne? Şov olarak açıklamak daha doğru olabilir. Son dönemin popüler formatı!
Hadise'den Demet Akalın'a, Ayşe Hatun Önal'dan Hande Yener'e birçok pop şarkıcısı yaz gelince Çeşme, Bodrum hattında tura çıkıyor, özel plajlarda güneşin batmasına yakın gerçekleştirilen gündüz partilerinde sahneye çıkıyor.
Kimi zaman half playback denilen müziğin kayıttan verildiği yöntemle, ellerinde mikrofon şarkılarını söylüyor. Kimi ise baştan sona playback'i tercih ediyor. Şarkılardaki sloganvari sözler havada uçuşuyor. Demet Akalın, "Şu anda kulüpte, keyfim yerinde. Arasan da seni duymuyorum", Hande Yener "Restine rest, jestine jest. Bundan sonra böyle" diyor.

ÖZEL KIYAFETLER HAZIRLANIYOR
Hadise partide klip kıyafetini tercih etse de özellikle Demet Akalın bu şovlar için hazırlattığı özel kıyafetlerle çok konuşuluyor. Şarkıcı, özel tasarım elbiseleri ünlü markaların aksesuvarları ile tamamlıyor.
Müziğin kolay ulaşılabilir hale gelmesi en çok şarkıcıları vurdu. Konser vermek birçok şarkıcı için hayal oldu. Oysa ki plaj partileri hayli kârlı bir iş.... Şarkıcılar, konserlerde aldıkları ücretin yarısını bu partilerde kazanıyor. Orkestralı konserlerden 70 ile 120 bin TL arasında kazanan sanatçılar plaj şovlarından 30 ile 60 bin TL arası ücret talep ediyor. Yani alan memnun, satan memnun durumu yaşanıyor. Büyükşehirlerin kaosundan kaçanlar sahil beldelerinde kafa boşaltıyor, 'like' garantili Instagram hikayeleri çekiyor, şarkıcılar da kış aylarında sektörde yaşanan durgunluğu yaz bereketiyle aşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şu anda kulüpte, keyfim yerinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN